gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Altay Dağlarının Kaplanı Manas

Konu, 'Kitap Kurdu' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

[​IMG] Bakay Han daha çok şeyler söyledi ama onu sözleri Manas'ı hiç etkilemedi. Manas da Bakay Han'a şunları söyledi:
    "Ey babamın dostu Bakay Han! Sen neler söylüyorsun? Bizi tehdit eden, devamlı köşeye sıkıştıran düşmana karşı hiçbir şey yapmadan hareketsiz mi duralım? Ne yapalım? "Gök Tanrı bilir" diyerek baş mı eğelim? Başlarımızı onların kılıçlarının önüne mi koyalım? Düşmana itaat ederek, dalkavukluk yaparak barış, huzur ve rahatlık kazanılmaz. Böyle yapmaktansa ben savaşmayı ve savaşarak ölmeyi tercih ederim. Düşman önünde korkup kaçmakla onun önünde baş eğip el pençe durmak arasında fark yoktur, iki hareket de alçaklıktır. Düşmana yenilirsek hiç olmazsa onurumuzla ölürüz. Biliyorsun ki Bakay Han; kuzu büyür ve daha sonra Tanrı için kurban edilir. Erkek çocuk da büyür ve yiğit olur, vatanı ve ili için kurban olur. Ya ölür ya Gök Tanrı'nın gazisi olur. Ey Bakay Han! Kırgız vatanını ve halkını düşman elinde görmektense bu Manas'ın canı çıksın daha iyidir!"

Yazar: Hayrettin İvgin
    Yayınevi: Yurt Kitap Yayın
    Sayfa sayısı: 272
    ISBN: 975707697x
    Basım tarihi: Mart 2005
    Kategori: Mitoloji / Destan

Altay Dağlarının Kaplanı Manas konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Manastır

Manastır

Dünya zevklerinden uzaklaşmaya, yalnızlığa; sultan ve yöneticiye, şöhretli kimseye, şiddet ve stresten kurtulmaya, üzüntü ve kederden kurtulmaya, Hastanın manastır görmesi vefat etmesine, Manastır yaptırmak rütbeye, kadir ve kıymetin artmasına, Manastır bazen evlenmeye, bir şeyi gizlemeye, kaleye yahut düşmana galip gelmeye delalet eder.Rüyada manastir görmek, yalnizliga, güzel ahlaka, uzlete...
  2. Altay - Kalpsizsin

Altay - Kalpsizsin

orkarım bu kara geceler seni götürür korkarım yollar son bulur bir acı söz sana bir acı söz bana ayrılık açısı bu zor değil hani bana derdin ya bu sevda ölmez ölümüne sevdim ben bu yoldan dönülmez yine bana gelsende seviyorum desende teşhisi koydum sen kalpsizsin
  3. Altay - Çingenem

Altay - Çingenem

kapkara gözlerle yaktın beni sineden aşkınla eridim yandım çingenem ruhumu bedenden çaldın çingenem karanlık gecede ateşin başında takınır zilleri oynar çingenem savurur saçlarını esen rüzgarda bir deli sevdaya salar çingenem çingenem çingenem kara gözlü çingenem aşkınla tutuşup yandım çingenem
  4. Altay - Annem

Altay - Annem

girdi gölgen kapıdan içeri usuduğumu hissettim dedim annem annem op beni havada kaldı ellerim don dön bana bu yakışır sana ağlatma beni rüyalarda bir gülüşün ne canlar bir bakışın nerelere bir öpüşün yüreğimi deler annem
  5. Aslı Altaylar

Aslı Altaylar

aslı altaylar ayak aslı altaylar ayakları video bacak videoları Doğum Yeri : Rize Doğum Tarihi : 1980 Eğitimi : Sanat Merkezi Oynadığı Diziler; Akasya Durağı

Sayfayı Paylaş