gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Anneme Açık mektup...- can dundar

Konu, 'Denemeler Hikayeler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

anneye mektup örnekleri anneye yazılan mektup örnekleri açık örneği açık özel göster [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Sevgili anneciğim,[/FONT] [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Ne garip; yeni yeni farkediyorum ki, ço*cukları anne olunca çocuklaşıyor anneler... Ve insan, zamanın nasıl insafsız bir öğütücü olduğunu bu rol değişiminde anlıyor.[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Eminim karnındaki ilk tekmemden, hatta dok*torların "Bundan sonra ağır kaldırmak yok" müj*desinden beridir iki kişilik yaşıyorsun yaşamı... Doğum odasında bir küçük el saçlarına tutununca değişti herşey ve o el, o saçtan hiç eksik olmasın is*tedin.[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Kimbilir kaç geceyi karyola başuçlarında derin iç çekişler dinleyip hüzünlenerek uykusuz ge*çirdin, kaç emzirme sean*sında bitkin uyuyakaldın. [/FONT][FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]O gün bugündür hayatı, bir toprakla çiçeği kadar ortak üretiyor, tüketiyo*ruz. Yol boyu, kusurlarını hiç görmedik birbirimizin, yeteneklerimizi abarttık,[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]karşılıklı toz kondurmadık üzerimize, kol kanat gerdik...[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Ben dünyanın en iyi ev*ladıydım, sense tarihin en iyi annesi...[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Her çığlıkta başucum*da biteceğini bilmenin güveniyle büyüdüm. Her derdimde benden çok dertleneceğini bilmenin o bencil alışkanlığıyla ayakta kaldım.[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Sevginle donandım...[/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]* * *[/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Ama sonra birden o korkunç çark devreye girdi ve yaşamın acımasız kuralı işledi:[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Büyüdüm...[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Senin kollarında "sen"den habersiz, bambaşka bir "ben" çıktı ortaya. Bazen o eski "ben"e hiç benzemeyen bir "ben"...[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Çünkü farkettim ki anlattığın masalların yaşam*da karşılığı yokmuş. Kızlar bir prens umuduyla kurbağaları öpedursun, ben her yalanda burnumu yokladım. Şaşırdım.[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Bostandaki danaların, ısırılmış lahanaların ve benzeri pastoral ninnilerin modasının geçtiğini gördüm sokakta... Söyleyemedim sana...[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]"Yaşamın değiştiğini, eski tecrübelerin artık eskisi kadar geçerli olmadığını" anlatan kitapları sa*lonun ortasında açık bıraktım, açıp okuyasın di*ye...[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Her kuşağın o vazgeçilmez ikilemi depreşti yeni*den: "Devir de amma değişti" diye yakınırken sen, ben ilginle boğulduğumdan dertlendim.[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Bir yeri yaralandığında "Anam görürse ne kadar üzülür" diye gizlemeye çalışmak küçük bir çocuk için nasıl ağır bir yüktür bilir misin?[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Acından çok, O'nda yaratacağı acı, acıtır canı*nı...[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Oysa ne çok acılar paylaştık seninle.. Ve ne çok sevinçler yaşadık beraber... Nasıl dar günlerde yar*dıma koşup, kaç şenliğine ortak olduk birbirimi*zin..?[/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]***[/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Lakin artık kafesten uçma vaktiydi. "Danaların girdiği bostan"da ayakta kalabilmenin yolu, tek başına kanat çırpmayı öğrenmekten geçiyordu.[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Yargıladık birbirimizi bir dönem... Sorguladık...[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Sen bana eş dost çocuklarını örnek gösterdikçe, ben seni eş dost ebeveynleriyle kıyaslar oldum.[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Sen her sohbete "Bizim çocukluğumuzda..." di*ye başladıkça ben, değişen takvim yapraklarını koydum önüne...[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Nasıl da zalim bir çark bu değil mi?[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Doğuyor, doğuruyor ve günün birinde yuvadan uçacağını bile bile koca bir ömrü karşılıksız veri*yorsun...[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]... Ve hayat birden ıssız bir adaya dönüşüveriyor.[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Sonrası kah bir kapı zili beklentisi, kah bir mek*tup, kah bir telefon sesi... Gizliden gizliye özlenen bir torun müjdesi...[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Fotoğraflar sarardıkça solan bir yaşam ve uzak*laştıkça yakınlaştığımız bir mazinin geri dönmez anıları...[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Yazılarla konuştuk öyle zamanlarda... Bakışlar*la anlaştık. Ağlaştık birbirimizden gizleyerek acı*larımızı... Bir mimikle özleştik, bir gülüşle kavuş*tuk.[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Ben büyürken... seni de büyüttüm.[/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]* * *[/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Şimdi çok daha iyi anlıyoruz birbirimizi...[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Çünkü küçücük bir el saçlarımı kavrıyor gecele*ri... Karyola başlarında uykusuz geceler geçiriyo*rum. Pastoral ninnilerle büyütüyoruz oğlumu; ya*lancı çocukların burunları uzuyor masallarda, öpülen kurbağalar prens oluyor.[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]...Ve yaşamın değiştiğini, eski tecrübelerin geçersizleştiğini anlatan kitapları kaldırıyoruz salondan gizli gizli...[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]O korkunç çark, acımasız bir hızla dönmeye de*vam ediyor. Zaman, öğütüyor kuşakları...[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]İnsan ancak mahrum kalınca anlıyor sevginin değerini... Bense sevginden mahrum kalmaya faz*la dayanamayacağımı biliyorum.[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]O yüzden sana upuzun bir ömür diliyorum.[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Hem biliyor musun?[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]"Seni çok seviyorum."[/FONT]

Anneme Açık mektup...- can dundar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bahar ve ayrılık- can dundar

Bahar ve ayrılık- can dundar

Bahar, alıp başını gitmele*rin mevsimidir. Sebepsiz yere bazen... Önünü ardını hesaplamadan... He*sapsız, kitapsız çekip gitmelerin mevsimidir bahar... Bir bakarsınız kekik kokulu bir ni*san sabahı koparıp alıverir sizi ha*yattan... Çiçek açmış bir kiraz ağacı*nın hayaliyle yollara düşersiniz. Demir alır gönlünüzün limanın*daki gemiler... Açılır gidersiniz... Aradığınız belki yüzülmemiş...
  2. Ölülerimizi saymayın!- can dundar

Ölülerimizi saymayın!- can dundar

Savaş insanı duyarsızlaştırıyor. "Neyse ki zayiatımız az" diye konuşma*lar oluyor sağda solda... "Böyle bir ope*rasyon için 20 şehit çok iyi" deniyor, öte yandan gazeteciler "200 PKK'lı öldürülmüş. Bu az değil mi?" diye soruyorlar. "200 ölü için harekata de*ğer miydi" tartışmaları yapılıyor. Böyle konular açıldığında hep birkaç yıl önce okuduğum bir...
  3. Şiddet, özel yaşam ve medya- can dundar

Şiddet, özel yaşam ve medya- can dundar

Beethoven ve Wagner şiddettir. Darwin, Marx ve Freud şiddettir. Hatta Galileo ve Einstein şiddettir" diyor Ahmet Oktay, Milliyet Sanat'taki yazısında: "Edebiyat ve sanat, daha da genelinde düşünce şiddettir" diye ekliyor. Çünkü edebiyat, sanat ve düşünce yaşamın sı*nırlarını zorlar. Mevcut yapıları dönüştürmeyi amaçlar. Yeni bir yaşam beklentisi yaratır. Bu anlamda da şiddet...
  4. Pul Biber ve Avrupa Birliği- can dundar

Pul Biber ve Avrupa Birliği- can dundar

Yaşam bazen öyle ilginç tesadüfler hazırlıyor ki, şaşıyorum. Yıllar önce çok sevdiğim bir dostla sırf me*raktan Atatürk Barajı inşaatını görmek ve Urfa Tüneli'nin derinliklerine dalmak için baraj bölgesine gitmiş ve doğrusu yapılan işin hacmi karşısında büyülenmiştik. Dev bir köstebeğin nasıl Mezopotamya'nın altını üstüne getirdiğini izlerken, buradan sağlanacak ürün patlamasının Avrupa'yla...
  5. Sevgiliye Mektuplar...- can dundar

Sevgiliye Mektuplar...- can dundar

sevgiliye yazılan günlük sevgiliye yazılan küçük notlar candan mektuplar günlükler kücük notlar 14 Şubat Sevgililer Günü'ne pek az zaman kaldı. Bir küçük hediye veya bir tatlı sözle sevgiliyi kutlamak adettendir. Bir başka adet, açılamadığınız, sevginizi itiraf edemediğiniz, ama uğruna yalnız gecelerde nice gözyaşları döktüğünüz gizli sevdalara, imzasız aşk mektupları yollamaktır. Kim sevmez...

Sayfayı Paylaş