gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Atatürkün öğrenim hayatıyla alakalı anıları neler

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Merhaba.Benim ricam Atatürkün öğrenim hayatıoyla alakalı anıları yazmanız.Bu benim dönem ödevim ve yardımcı olursnaız beni çok mutlu edersiniz :)

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    (Manastır Askeri Lisesi’ni bitirip Harp Okulu’na geçişi)
    Askeri ortaokulu bitirdiğim zaman merakım oldukça ileri gitmişti. Manastır Askeri Lisesi’nde matematik pek kolay geldi. Bununla uğraşmayı sürdürdüm. Ancak Fransızca’da geri idim. Öğretmen benimle çok uğraşmıyor, acı uyarılarda bulunuyordu. Bu uyarılar benim çok gücüme gitti. İlk ev izni zamanında çözüm aradım. İki, üç ay gizlice Frerler Okulu’nun özel sınıfına devam ettim. Böylece okul derslerine oranla fazla derecede Fransızca öğrendim.

O zamana kadar edebiyatla çok ilişkim yoktu. Merhum Ömer Naci, Bursa Lisesi’nden kovulmuş, bizim sınıfa gelmişti. Daha o zaman şairdi. Benden okuyacak kitap istedi. Bütün kitaplarımı gösterdim. Hiçbirini beğenmedi. Bir arkadaşın kitaplarımdan hiçbirini beğenmemesi gücüme gitti. Şiir ve edebiyat diye bir şey olduğunu o zaman öğrendim. Ona çalışmaya başladım. Şiir bana cazip göründü. Ancak ‘yazı öğretmeni’ diye yeni gelen bir kişi, bana şiirle uğraşmayı yasakladı. “Bu meşgale biçimi seni askerlikten uzaklaştırır” dedi. Bununla birlikte güzel yazı yazma isteği bende kalıcı oldu.

Lisede iken dirençle çalışıyorduk. Sınıfta birinci, ikinci olmak için hepimizde güçlü bir gayret vardı. Sonunda liseyi bitirdim. Harp Okulu’na geçtim.

Mustafa, Şemsi Efendi Okulu 4. sınıfa giderken, beden eğitimi dersinde öğretmeni sınıfa koşu yarışması yaptırdı. Okul etrafında iki tur atılacak ve birinci olan okul çapında yapılacak koşuda sınıfını temsil edecekti. İlk turu önde geçen Mustafa ikinci turun ortalarında bitiş çizgisine doğru güçlü adımlarla koşarken, biraz ilerde uçamayan bir yavru kuşun peşinden koşan siyah, kocaman bir kediyi fark etti. Mustafa yön değiştirip hızla koşarak yavru kuşu kedinin pençesinden kurtardı. Yavru kuşu severek ve yürüyerek yarışı en sonda tamamlamasına karşın, olayı öğrenen öğretmeninden yavru kuşu kurtardığı için aferin alan Mustafa, yarışı birinci bitiren arkadaşının:

Hayır, ben birinci değilim. Yarışın birincisi Mustafadır. O benden daha hızlı, sınıfımızı benden daha iyi temsil eder demesi üzerine öğretmeni tarafından birinci gelmiş sayıldı. On beş gün sonra yapılan koşuda okul şampiyonu olan Mustafa, derslerindeki başarıyı koşuda da gösterecek ve Selanik Şampiyonu olarak bir kupa alacaktı.

Atatürkün öğrenim hayatıyla alakalı anıları neler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. şu hayatta neler öğrendik neler...

şu hayatta neler öğrendik neler...

1- İyi kalbli olmanın, mükemmel olmaktan daha önemli olduğunu öğrendim. 2 - Bir bebeğin evlilik sorunlarını çözemeyeceğini öğrendim. 3- Bir tartışmayı tatlıya bağlamadan yatağa gidilmemesi gerektiğini öğrendim. 4- İşyerinde romantik ilişkiler aranmaması gerektiğini öğrendim. 5- İnsanin kendisinden daha sorunlu birisiyle evlenmemesi gerektiğini öğrendim. 6- Çalıştırdığımız insanlara...
  2. Atatürkün Hayatı

Atatürkün Hayatı

Oğlumun performans ödevi için araştırma yaparken aşağıdaki bilgilere ulaştım. Ne yapayım ben araştırıyorum. Bu performans ödevlerinden emin olun gına geldi. Çocuklarımızın bağzıları daha bilgisayarı bile kullanmayı bilmezken mecburen biz anne babalar bu ödevler için pc de zaman geçirmek zorunda kalıyoruz. ATATÜRK'ün HAYATI Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selânik'te Kocakasım Mahallesi,...
  3. Atatürkün Anıları Çoban anısını paylaşın

Atatürkün Anıları Çoban anısını paylaşın

Selam arkadaşlar ben sizlerden Atatürkün Anıları Çoban anısını paylaşmanızı rica ediyorum ve şimdiden Atatürkün Anıları Çoban anısı paylaşınız için çok tşk ediyorum.
  4. Atatürkün Anıları Ve Hayatı hakkında merak edieln bilgiler burada

Atatürkün Anıları Ve Hayatı hakkında merak edieln bilgiler burada

Atatürkün Hayatı Atatürkün Anıları Ve Kısaca Hayatı Türk Ulusunun Lideri Mustafa Kemal Atatürk'ün şiirleri hayatı ve anıları gibi bir çok konuya değindik daha önce. Şimdi de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatı ve anıları hakkında kısaca bilgi aktarıyor ve Mustafa Kemal Paşa'nın hayatıla ilgili bilgi tazelemek isteyen tüm arkadaşlarımızı bu sayfamıza davet ediyoruz. 1857...
  5. Atatürk Anılarından Çeşitli Hikayeler

Atatürk Anılarından Çeşitli Hikayeler

Mustafa Kemal Atatürk'ün Hikayeleri Hikayeler Mustafa Kemal Atatürk Sevgili melekler, az önce sizlerle paylaştığımız Atatürk'ün hiç görmediğiniz fotoları adlı konumuzun ardından bu sayfamızda da anılarından derlenen Mustafa Kemal Atatürk'ün Hikayeleri ile sizlerleyiz... YANINA ALDIĞI İLK ER O, Samsun'a çıktığı zaman, üstü başı yırtık, postalları patlamış, silahsız bir er gördü....

Sayfayı Paylaş