gebe
  1. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83

Başkanlık sistemi..

Konu, 'Anayasa Hukuku' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

Yasama yetkisi “kongre” denilen organdadır.Yürütme yetkisi ise başkana aittir.Başkan, “yasama organı” kongreyi feshedemez aynı şekilde kongrede başkanı feshedemez.Sadece başkanın ağır bir suç işlemesiyle başkan feshedilebilir(impeechment) Başkan halk tarafından seçilir(oylama ile yada dolaylı olarak halkın seçiciler kurulunu seçmesi ve bu kurulun da başkanı seçmesi gibi).Aynı zamanda halk kongre üyelerini de seçer ve bu kişiler de yasama yetkisini kullanırlar.
    *Organların kesin ve sert biçiminde ayrı olduklarının belirtileri:
    -Başkan ve kongre ayrı ayrı seçiliyor
    -Karşılıklı fesih yetkileri yok.

Başkan bir takım yardımcılar kullanır.Fakat parlamentodakilerden farklı.Başkan mutlak yürütme yetkisine sahip.Ayrıca bu yardımcı kişiler yürütme yetkisinde başkanla eşit statüde değiller.Sadece danışman pozisyonundalar.Bu sistemde yürütme monist bir karakterde.Başkan için güven oyu söz konusu değildir.Kongrenin belirlediği süre zarfında yürütme yetkisini kullanır.

Başkanlık sistemi.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yeni başkanlık sistemi

Yeni başkanlık sistemi

Karma melez niteliktedir.Yürütme cumhurbaşkanı ve bakanlar kuruluna ait,yasama ise parlamentoya aittir.Başkan halk tarafından seçilir.Bu başkanlar sembolik değil icrai yetkilerle donanmıştır.Bu yetkileri bakanlar kurulu ile paylaşır.Halk iki ayrı seçimle başkanı ve parlamentoyu seçer.İki ayrı seçim olur.Parlamento genel seçimleri sonucunda çoğunluktaki parti hükümeti kurar çoğunlukta değilse...
  2. Haluk Ulusoy, başkanlığa aday

Haluk Ulusoy, başkanlığa aday

Hasan Doğan'ın vefatı nedeniyle 22 Ağustos'ta yapılacak TFF Başkanlık seçimine Haluk Ulusoy'un yeniden aday olacağı öğrenildi. Hasan Doğan'ın vefatı nedeniyle 22 Ağustos'ta yapılacak TFF Başkanlık seçimine Haluk Ulusoy'un yeniden aday olacağı öğrenildi. Ulusoy ve eski kurmayları bu akşam TFF eski başkanvekili Kemal Ünsal'ın oğlunun Ankara Atlı Spor Kulübü'nde yapılacak düğününde bir araya...
  3. Genelkurmay başkanlığı  memur alımı

Genelkurmay başkanlığı memur alımı

berber alımı 2011 kamuya berber alımı 2011 kamuya kuaför GENELKURMAY BAŞKANLIĞI KARARGÂHI İLE BAĞLI BİRLİKLERİ İÇİN AÇIKTAN MEMUR ALIMI 1. Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı ile Bağlı Birlik ve Kurumlarında istihdam edilmek üzere “Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarında İlk Defa Devlet Memurluğuna Atanacaklar...
  4. okul başkanlığı seçim sloganları

okul başkanlığı seçim sloganları

arkadaşlarım ben okul başkanı olacağım daha doğrusu aday adayıyım da bana güzel böyle alengirli cafcaflı müthiş başkanlık seçim sloganları lazım varmı hiç ya :)
  5. okul başkanlığı

okul başkanlığı

ya ben okul başkanı olmak istiyorum 7.sınıftayım ama 8.sınıflar çok gıcıklar hiçbirinide sevmiyorum başkanlık benim hakkım farkında değiler onların işleri güçleri hava atmak

Sayfayı Paylaş