gebe
  1. esena

esena Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38

batırık yemeğini biliyor musunuz

Konu, 'Mezeler - Ordövrler' kısmında esena tarafından paylaşıldı.

batırık Malzemeler

2,5 Su bardağı ince bulgur
    3 Su bardağı ılık su
    1,5 Su bardağı tahin
    150 gr kuru soğan
    3 Orta boy (250 gr)domates
    1/2 yemek kaşığı domates salçası
    6-7 adet yeşil soğan
    1 demet maydanoz
    1/2 Su bardağı limon suyu (isteğe bağlı artırılabilir
    2,5 Tatlı kaşığı tuz
    1,5 Tatlı kaşığı kırmızı biber
    1,5 Tatlı kaşığı kimyon

Yapılışı

Bulguru derin tepsiye koyunuz ve ılık suyla ıslatıp, kapağı kapatarak 20-25 dakika bekletin.Soğanı soyup ince kıyın. Yeşil soğan ve maydanozu yıkayıp ayıklayın ve ince kıyın. Domateslerin kabuğunu soyup küçük doğrayın.Bulgura kuru soğanı, salçayı, domatesi,kimyon ve kırmızı biberi katarak yumuşayıncaya kadar yoğurun. Tahini katıp tekrar yoğurun. Yeşilsoğan, maydanoz,tuz,limon suyu katıp karıştırın. Avuç içinde, parmaklar arasında sıkarak köfte şekli veriniz, marul(turşu veya domates salatasıyla da servis yapabilirsiniz) ile servis ediniz. Tarifi Seydi~ehir e aittir. Ermenekde batırık, dövülmüş ceviz içiyle, İçel de ise kinciyle(susamla) veya yer fıstığıyla yaparlar. Malatya -BATIRIK- denilen yiyecek bunlardan tamamen farklıdır.

NOT: Kış aylarında kurutulmuş domatesle yapılan batırığın tadı çok güzel olur

2. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.218
    Ödül Puanları:
    113
    Ce: batırık
    güzel bir tarife benziyo canım denerim ben severim böyle yeni lezzetleri tatmayı eline sağlıkkkkk

3. esena

esena Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38

tavsiye edrim denemeye değer gerçekten hoş bi lezzet

4. MaWiM

Beğenilen Mesajlar:
    2.218
    Ödül Puanları:
    113

batırık bizim yöreye ait bir lezzettir ve ben çok seviyorum ama birçok kişi aa bu nee oda yenirmi desede inanın ben batırığı içtimmi en az iki tabak içerim bunun yanında sulandırmadan köfte şeklindede yiyebilirsiniz;)ama gerçekten iyi yapıldığı ve malzemenin iyi kullanıldığı taktirde çok güzel bir lezzet ortaya çıkıyor tavsiye ediyorum;)

5. Misafir

Misafir Forum Okuru

slm arkadaşlar bende mersinliyim.batırığı ilk gördüğümde bu ney demişdim (butun yemek artıklarını toplarsınız ya bır yerde aynen oyle goruntusu vardı) sonra bırgun tadına bakdım ve o gun bu gundur batırığı her yedğimde 2 tabak yerim .özellikle yazın buz gibi suyla sulandırınca harika oluyor.birde üstüne kara lahanayı haşlıyıp dokunce süper oluyor.arkadaşlar ya fasda ne bulgur ver ne tahın biriniz yapsanızda göndersenız.ben burda sulandırırım.ayyyyy anlattıkca ıyıce canım ısdedı.kısacası deneyın tavsıye ederım.....:)

6. MaWiM

Beğenilen Mesajlar:
    2.218
    Ödül Puanları:
    113

karamel bu arada hemşeriyiz canım bende mersin merkezde oturuyorum;)

batırık yemeğini biliyor musunuz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. En iyi yemeğin buharda piştiğini biliyor musunuz?

En iyi yemeğin buharda piştiğini biliyor musunuz?

yemekler Yapmış olduğunuz yemekler iyi pişmiyor mu?Peki neden olduğunu hiç düşündünüz mü?O halde ben hemen size söyleyeyim.Yemeklerinizin iyi pişmesini ve çiğ olmasını istemiyorsanız yemeğinizin kapağını kapalı tutu ve buharda pişmesini sağlayın. Buharda pişen yemek hemde daha iyi pişer hemde daha lezzetli olur.İşte sizlere buharda yemek pişirme ile ilgili bazı bilgiler sunuyorum mutlaka...
  2. Biliyor musunuz???

Biliyor musunuz???

Sizlerle birazdan paylaşacağım konu gerçek olup Türkiye'nin en kalabalık metropol kentlerinden biri olanİstanbul'da öğretmenlik yapan bir arkadaşımızın mektubudur.Türkiye'nin acı gerçeklerini gözler önüne seren konuları dile getiren hatta bunları birebir yaşan bu öğretmenimizin mektubunu sizlere aktarıyorum Öğretmenimiz adını ve nerede çalıştığını gizlemek zorunda kalmış; tahmin...
  3. Almanların Yemekleri Nelerdir biliyor musunuz

Almanların Yemekleri Nelerdir biliyor musunuz

Selam arkadaşlar acaba sizlerin arasında Almanların Yemekleri Nelerdir bilen var mı? Almanların Yemekleri Nelerdir ben çok merak ediyorum Almanların Yemekleri Nelerdir biliyorsanız lütfen bu merakımı giderin.
  4. Almanların Ünlü Yemeği hangisidir biliyor musunuz

Almanların Ünlü Yemeği hangisidir biliyor musunuz

Selam millet aranızda Almanların Ünlü Yemeği ne bilen varsa bana Almanların Ünlü Yemeği hangisi yazsın lütfen çünkü harbiden de merak ettim.
  5. Yemekten Sonra Yapmamanız Gerekenleri Biliyor musunuz?

Yemekten Sonra Yapmamanız Gerekenleri Biliyor musunuz?

yemekten sonra yapılmaması gerekenler, yemekten sonra, yemek yedikten sonra Sevgili melekler, yemek yemek hayatın en büyük keyfi. Yemek yedikten sonra rutin haline gelen alışkanlıklar da aslına bakarsanız işin tuzu biberi oluyor. Keyifle yenilen güzel bir yemeğin üstüne yapılan ve bize gayet doğal gelen bazı hareketler aslında çoksakıncalı. Uzmanların ağzından işte yemekten sonra yapılmaması...

Sayfayı Paylaş