gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Bebekler nasıl yatırılmalı

Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

bebekler nasıl yatırılmalı bebek nasıl yatırılmalı 3 aylık bebek yüzüstü yatırılır mı bebekler yüzüstü yatırılırmı Uzmanlar vatandaşları ani bebek ölümleri konusunda uyararak, bebeklerin bir yaşına kadar kesinlikle yüz üstü yatırılmamasını istedi. Uzmanlar aileleri ‘ani bebek ölümleri’ konusunda uyardı. Yapılan açıklamada; halk arasında beşik ölümü olarak bilinen ‘ani bebek ölümleri’nin, gelişmiş ülkelerde 1-12 aylık bebekler arasında en sık görülen ölüm nedeni olduğu ifade edilerek, bu ölümlerin yüzde 95′inin bebeklerin ilk 6 ayında ve çoğunlukla 2-4 ay arasındaki bebeklerde gerçekleştiğine dikkat çekildi.
    Ani bebek ölümleri açısından bir çok risk faktörü bulunduğu kaydedilen açıklamada 1-12 aylık ve özellikle 1-6 aylık bebeklerinizi kesinlikle yüz üstü yatırılmaması gerektiği vurgulandı. Yan yatış pozisyonunun da bebeğin uykuda dönme ihtimali bulunduğundan uygun olmadığı ifade edilen açıklamada şu uyarılara yer verildi:
    - Yan yatış pozisyonu tercih ediliyor ise, yüzüstü pozisyona dönüş olasılığını azaltmak için altta kalan kol öne getirilmelidir.
    - Ani bebek ölümü vakalarının yüzde 30′u bebeklerin uygun olmayan yerlerde yatırılması sonucu gerçekleşmektedir.
    - Bebekleri yumuşak yatak, yastık ve yorgan gibi yüzeylere yatırmayın.
    - Yatak ve karyola uyumlu olmalı, yatak-karyola arasında bir parmak yada 2 cm’den daha fazla aralık olmamalı, karyola parmaklıkları arasında 2 parmak yada 5 cm genişliğinden fazla mesafe bulunmamalıdır.
    - Bebeğinizin ağzında emzik veya biberonla uyumasına izin vermeyin. Bu durum
    bebeklerin boğulmalarına yol açıyor.
    - Bebeklerin çok kalın giydirilmeleri ve kundaklanmaları, ‘ani bebek ölümleri’ açısından risk faktörleri arasında yer alıyor.
    - Bebeğinizi mevsim şartlarına uygun olarak giydirin ve kundak yapmayın.
    - Bebeğinizin bulunduğu oda sıcaklığının yaz-kış 24 derece olmasını sağlayın.
    - Bebeklerinizi aşırı sıcak ve soğuktan koruyun.
    - Bebeklerinizi doğar doğmaz emzirmeye başlayın, bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verin ve 6.aydan sonra uygun ek besinlerle beraber emzirmeyi 2 yaşına kadar sürdürün.
    - Bebeklerinizi kendi yataklarında yatırın.
    - Sizinle beraber uyumaları; yatakların bebekler için uygun malzemeden olmaması, ağırlığınız altında kalma riski nedeniyle kesinlikle önerilmemektedir.
    - Bebeklerin uyudukları yatakların çarşafları gergin ve temiz olmalı, battaniye veya örtü kullanılacaksa bu malzemeler yatağın altına sıkıca yerleştirilmeli ve bebeğin ancak göğsüne kadar örtülmelidir.
    - Bebeklerin örtü veya battaniyeyi yüzlerine çekme ve nefessiz kalma ihtimaline karşı, uykuları süresince aralıklarla kontrol edilmeleri gerekmektedir

Bebekler nasıl yatırılmalı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yeni Doğan Bebekler Hangi Şekilde Yatırılmalı ?

Yeni Doğan Bebekler Hangi Şekilde Yatırılmalı ?

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yatırılmalı Yardım Bebek Nasıl Yatırılmalı Yeni Doğan Sevgili melekler, yeni anne babaların yeni doğan bebeklerle ilgili pek çok çekincesi bulunur. Eğere yakınlarında da yardım alabilecekleri bir büyükleri yoksa bu çekince ve telaş fazlalaşabilir. Yeni doğan bebeğin tutulması ile başlayan bu çekince doyurulması, altının değiştirilmesiyle devam eder. En çok korkulan...
  2. Bebeğinizin biberonunu nasıl temizliyorsunuz ?

Bebeğinizin biberonunu nasıl temizliyorsunuz ?

Ben bebeğimin biberonlarını önce makinada yıkıyorum sonra kaynatıyorum.Acaba abartıyormuyum? Bir de diyorlar ki kaynatınca şu BPA açığa çıkıyormuş doğru mu bu ? İyice paranoyak ettiler :S Gerçi BPA FREE yazıyor ama üstünde bilemiyorum :(
  3. Ağlayan Bebeği Nasıl Sakinleştiririm?

Ağlayan Bebeği Nasıl Sakinleştiririm?

ağlayan bebek nasıl susar,ağlayan bebeği susturmanın yolları,ağlayan bebek nasıl susturulur,ağlayan bebek nasıl sakinleştirilir, Sakin olun. Sizin sakin olmanız, bebeğinizi de etkileyecektir. Anne karnından itibaren annenin ruhsal durumunun bebeği etkilediğini tespit eden araştırmalar bulunmaktadır. Bebeğinizin altını kontrol edin. Tuvaletini yapmış olabilir, pişik olmuş olabilir ya da...
  4. Bebeklerde uyku pozisyonu nasıl olmalı?

Bebeklerde uyku pozisyonu nasıl olmalı?

6 ay – 2 yaş arası bebeklerde havaya atarak sevme, bağırsak düğümlenmesi başta olmak üzere bazı sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bebek, her havaya atılıp tutulduğunda iç organlar yer değiştirebilmektedir. Bağırsağın da dolaşımı bozulmakta hatta her harekette bağırsak bağırsağın içine girebilmektedir. Ayrıca bebeğin başının tavana değmesi ya da tutulamayıp yere düşmesi sonucunda oluşacak...
  5. Bebek kendilinden nasıl uyur ?

Bebek kendilinden nasıl uyur ?

Merhaba kızlar... Kızım 8 aylık ve buzamana kadar hep kucağımda uyutdum...artık kendiliğinden uyumasını istiyorum yatana yatırıyorum müzik açıyorum bir türlü uyumuyor kıvranıyor ağlıyor uyumuyor sonunda gene kucağıma alıp uyutuyorum... Nasıl alıştırabilirim kendi kendine uyumasına? Sizler nasıl uyutuyorsunuz? Paylaşım da bulunursanız sevinirim...

Sayfayı Paylaş