gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Begonya çiçeği bakımı

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Begonya çiçeğim çok kötü durumda bakımıda yapıyorum ama bir yerde hata yapıyorum sanırım:(

2. Editör

Editör Administrator

Beğenilen Mesajlar:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Begonya çiçeği ve bakımı konusunda ekstra bilgileri sizlere sunuyorum dostlarım...

Begonya bitkisinin yetiştirilmesi, bakımı ve sulanması:

Doğrudan güneş ışığı istemeyen bu bitki diğer ışık kaynaklarından da yararlanabilir.
    Çok fazla soğuk ve sıcak havada bırakma çiçeğin yapraklarına ve köklerine zararlıdır.
    Hava akımlarından kolay etkilenen begonya bitkisini bu etkiden korunmalıdır.
    Her bitki gibi zamanla topraktaki vitamin ve mineralleri tüketen bitkiye yılda en az bir kere vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır.
    Saksı değişimi genellikle 2-3 yılda bir nisan yapılmalıdır.
    Begonya bulunduğu yerde başka cisimlerle temasta bulunmalıdır.

Sulamada en önemli unsurlar;

Kış aylarında bitki aşırı soğuktan korunarak çok az sulanmalıdır.
    Yaz aylarında ise bitkinin suya olan ihtiyacı artacağından bitkiye verilen suyun arttırılması gerekmektedir.
    Su toprağın her tarafına ulaştırılmalıdır.
    Bitkiyi sularken kullanılan kap her sulamada aynı ölçüde, sulamalar aynı günde ve aynı miktarlarda su dökülmelidir.
    Begonyada çok büyük bir değişiklik görülmediği sürece sulanmada kullanılan kap, ölçü ve su miktarı değiştirilmemelidir.
    Begonya bitkisini yetiştirmede en önemli kural kış aylarında oda sıcaklığının 15 °C nin altında olmaması gerektiğidir.

Begonya çiçeği bakımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. çiçek Bakımı

çiçek Bakımı

Salon bitkilerinin bakımı için bir takım aletlere ihtiyaç vardır. Saksı ve altlığı Sulama kovası Sprey (nemlendirmek için) Gübre Yosunlu destek çubuğu Bahçe Makası Parlatıcı sprey Zararlı ve hastalıklar için ilaç Salon bitkilerinizin suya olan ihtiyacını parmağınızı 2 cm kadar toprağa batırarak anlayabilirsiniz. Kuruysa sulamak gerekir. Kış mevsiminde çiçeklerin dinlenmesi...
  2. Mercan Çalısı Çiçeği bakımı

Mercan Çalısı Çiçeği bakımı

mercan çiçeği bakımı mercan çiçeği yetiştirme bitkisi cicegi Russelia; yetiştirilmesi kolay bir çalıdır. Geçirgen, organik maddece zengin ve nemli toprak ister. Ilıman bir bitkidir. Güneş sever. Sıfır derecenin altında yetişmesi oldukça güçtür. Saksıda ya da kayalık yerlerde yetiştirilebilir. Saksıda yetiştiriyorsanızher sene toprağı değiştirilmelidir. Mercan Çalısı Çiçeği; şubat-mart...
  3. Çanta Çiçeğinin bakımı

Çanta Çiçeğinin bakımı

çanta çiçeği bakımı hanım cantası çiçeği bakımı hanım çantası Calceolaria; farklı formdaki çiçekleriyle bahçede hemen farkedilir. İlkbaharda çiçek açar. Isı değişiminden hemen etkilenir. Serin ve aydınlık bir alan onun için idealdir. Uzaktan su püskürterek sulama yapmanız doğru olur. Üretmek zordur. Fide olarak alıp bahçeye yerleştirmek en kolay yöntemdir. Çanta Çiçeği; geçirgen toprakta...
  4. Ateş Çiçeğinin bakımı

Ateş Çiçeğinin bakımı

ateş çiçeği bakımı ateş çiçeğinin bakımı ezan çiçeği çiçeğinin özellikleri Salvia; mevsimlik, çok yıllık, yaprak döken, yumrulu ve kök saplı olmak üzere yaklaşık 900 çeşittir. Güneş ya da yarı gölgede yerleştirin. Geçirgen, kireçli toprak idealdir. 80 santimetreye kadar boylanır. Nemli alanları çok sever. Mayıs-ekim döneminde açan çiçeklerini, rüzgardan koruyun. Ateş Çiçeği; Sonbahar...
  5. Çilli Begonya Bakımı ve Benim Begonyam

Çilli Begonya Bakımı ve Benim Begonyam

begonya bakımı çilli begonya bakımı çilli çiçeği cilli çiçeği Bunu annemden aldım kızlar o büyüttü bana devretti maşallah çok şeker bişey :)Narin ama biraz hanfendi :) Çilli begonya (tırmanan begonya) bakımı: Isı: Kış aylarında sıcaklık 15 derecenin altına düşmemelidir. Diğer zamanlar icin özel bir sıcaklık ayarlaması yapmak gerekmiyor. Işık: Aydınlık yerde tutulmalı fakat direk...

Sayfayı Paylaş