gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

bir ayet bir hadis!

Konu, 'Dua Ayetler Hadis' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

bir ayet bir hadis hikaye Ayet-i Kerime
    "Kulu (Hz. Muhammed)i bir gece Mescid–i Haram'dan (alıp) Mescid–i Aksa'ya kadar götüren ALLAH her türlü noksanlıklardan münezzehtir. (O Mescid–i Aksa ki) biz O'nun etrafına (feyz) ve bereket verdik, etrafını mübarek kıldık. (Bu gece yolculuğunu) O'na (bizim kudret ve azametimize delâlet eden) ayetlerimizden (nice şaşkınlık verici şeylerden) bazısını gösterelim diye (yaptırdık.) Muhakkak ki O, (evet) sadece O, her şeyi hakkıyla işiten ve (her şeyi de) hakkıyla görücüdür."
    İsraSuresi-1

Hadis-i Şerif
    Niyyete ihlâs:

"Ebu Hureyre -radıyallahu anh-'ten dedi ki:
    Resûlullah - sallallahu aleyhi ve sellem-'in şöyle buyurduğunu işittim:
    Kıyamet gününde aleyhinde ilk hükmedilen insanlar şunlardır:
    1. Şehid edilmiş kimsedir. O, Allah'ın huzuruna getirilir. Allah kendisine olan nimetlerini anlatır; o da bunları itiraf eder.
    Cenab-ı Hakk:
    "Öyleyse bunlara karşı ne yaptın?" der.
    "Senin uğrunda şehid edildim." der.
    Allah buyurur ki:
    "Yalan söyledin ancak sen, "cür'etli ve cesur" denilsin diye savaştın, Gerçek öyle de denildi." Onun hakkında emredilir ve ateşe atılıncaya kadar yüzüstü sürüklenir.
    2. İlim öğrenen, başkalarına da öğreten, Kur''an da okuyan adamdır. o huzura getirilir, Allah kendisine olan nimetlerini anlatır. O da itiraf eder.
    Cenab-ı Hakk:
    "Bunlara karşı ne yaptın?" der. Adam:
    "İlim öğrendim, onu başkalarına da öğrettim; senin uğrunda Kur'an dahi okudum." der, Allah buyurur ki:
    "Yalan söyledin, sen ilim öğrendin, "âlimdir" denilsin diye, Kur'an okudun, o kari''dir yani kıraat ehlidir, denilsin diye hakikat öyle de denildi." sonra hakkında emr olunur o ateş e yani cehenneme atılıncaya kadar yüzüstü sürüklenir.
    3. Cenab-ı Hakk' kendisine genişlettiği, malın her nevinden kendisine verdiği adamdır. o getirilir Allah ona olan nimetlerini anlatır; o da bunları itiraf eder. Cenab-ı Hakk:
    "Öyleyse bunlara karşı ne yaptın?" der, Adam:
    "Hakkında infak edilmesini emir buyurduğun hiçbir yol bırakmadım. İlla malımı senin yolunda harcadım. Cenab-ı Hakk:
    "Yalan söyledin, ancak onları "cömerttir" denilesin diye yaptın; filhakika öyle de denildi." Sonra hakkında emredilir ve cehenneme atılıncaya kadar yüzüstü sürüklenir." Buhârî, Müslim, Ebû Dâvud, Tirmizî

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: bir ayet bir hadis!
    ellerine emeğine sağlık

3. turquoise

turquoise Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    "insan görmez mi ki biz onu meniden yarattık,bir de bakıyorsun ki apaçık düşman kesilmiş,kendi yaradılışını unutarak bize karşı misal getirmeye kalkışıyor ve şu çürümüş kemikleri kim diriltecek diyor
    de ki :eek:nları ilk defa yaratmış olan diriltecek" yasin süresinden

4. su.ay

su.ay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    güzeldi. teşekkürler. paylaşım için.

bir ayet bir hadis! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. bir hadis!

bir hadis!

Muaz b. Cebel (radiyallahü anh)’ın rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Peygamberimiz Efendimiz (sallalahü aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur: “Kim başkasında gördüğü bir ayıbı kınarsa, o ayıp onun da başına gelmeden ölmez.” (Tirmizî, Kıyame, 53) ************************************************** ********* “Neden ben” diye soranlara cevaptır Efsane Wimbledon tenis oyuncusu Arthur Ashe AIDS'den...
  2. Bİr Ayet Bİr AÇiklama

Bİr Ayet Bİr AÇiklama

Allaha çağıran, salih amelde bulunan ve: Gerçekten ben Müslümanlardanım iyenden daha güzel sözlü kimdir? (Fussilet Suresi, 33) İnsanların yaratılış amacı, Allah'a iman etmek ve yalnızca O'na kulluk etmektir. Bütün insanlar yaşamları boyunca bir imtihandan geçirilirler. Allah sonsuz adalet sahibidir ve elçileri ve kitapları yoluyla insanlara bu sorumluluklarını bildirir. Yaşamının asıl...
  3. Bir Hadis...

Bir Hadis...

Güzel hadisler... Ra’sü’l-akli ba’de’l-îmâni bi’llâhi’t-teveddüdü ile’n-nâsi “Aklın gereği, Allah'a imandan sonra, O'nun için sevmek, sevilmek ve insanlarla dost geçinmektir.” (Mecmeu'z-Zevâid, 8/17; Biraz farkla, Beyhakî, Sünen, 10/109; Taberanî, el-Mu'cemü's-Sağîr, 2/21) El hayâü hayrün küllühû Hayâ duygusunun her türlüsü hayırlıdır. El-hamrü ümmü’l-habaisi İçki, bütün...
  4. Bir ayet bir hadis ve bir dua

Bir ayet bir hadis ve bir dua

bir ayet bir hadis ayet hadis dua birlik ve beraberlik ile ilgili ayetler hikaye Bir Ayet Her canlı ölümü tadacaktır. Ve ancak kıyamet günü yaptıklarınızın karşılığı size tastamam verilecektir. Kim cehennemden uzaklaştırılıp cennete konursa o, gerçekten kurtuluşa ermiştir. Bu dünya hayatı ise aldatma metâından başka bir şey değildir.(Al-i İmrân Süresi 185. Ayet) Bİr Hadis Ubade...
  5. Bir ayet

Bir ayet

Melekler sabah sabh güne duayla başlamaya ne dersiniz.Rabbim gönlümüzden geçen tüm hayırlı muratlarımızı nasip eylesin RABBİMİZ! GÜCÜMÜZÜN YETMEYECEĞİ İŞLERİ BİZE YÜKLEME! BİZİ AFFET! GÜNAHLARIMIZI BAĞIŞLA! VE BİZE ACI! (BAKARA SURESİ 286)

Sayfayı Paylaş