gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Bİr İdam Fermani...

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Mısır'da Tolunoğulları hanedanının kurucusu Ahmed b. Tolun, Halife Memun zamanında Bağdat'da saray kumandanlığı yapmış olan Buhara Türklerinden Tolun'un oğluydu. Pek dindar ve dürüst biriydi. Ahmed'in gençlik yıllarında bir gün, babası Tolun onu bir iş için hükümet konağına göndermişti. Ahmed orada Tolun'un cariyelerinden birinin bir hizmetçiyle fuhuş halinde olduğunu görmüştü. Fakat babasının yanına dönünce, bu olaydan hiç bahsetmemişti. Ancak cariye, Ahmed'in gördüğü durumu babasına anlatacağından korktu, Tolun'a gidip şöyle söyledi:

- Biraz önce falan yerdeyken Ahmed yanıma geldi, beni yoldan çıkarmak istedi. Ben de ondan kaçarak köşküme gittim.

Bu sözlere kanan Tolun, Ahmed'i yanına çağırdı. Yazdığı bir mektubu mühürleyip kapatarak, bunu kumandanlardan adını belirttiği birine götürmesini emretti. Cariyenin anlattıklarından ona bir şey söylemedi. Mektupta ise şöyle yazıyordu:

'Bu mektubu taşıyan kişi sana gelince boynunu vur, kesik başını da bana gönder.'

Ahmed mektupta yazılanları bilmiyordu. Mektubu aldı, çıkıp gitti. Giderken sözü geçen cariye onu gördü ve yanına çağırdı. Tolun'a söylediği yalan sözlerin nasıl karşılandığını iyice anlamak istiyordu.

Cariye, Tolun'a bir mektup yazdıracağı bahanesiyle Ahmed'i yanında eyledi. Gideceği yere göndermek için Ahmed'in elindeki mektubu aldı. Mektupta bir hediye emri olduğunu sanıyor, bu hediyeyi de kendisiyle fuhuş ortağı olan şahsın kazanmasını istiyordu. Bunun için mektubu onunla ilişkide bulunan hizmetçiye teslim ederek, bahsedilen kumandana gönderdi. Kumandan mektubu okuyunca emir gereği onu getiren hizmetçinin başını kestirip Tolun'a gönderdi.

Bu duruma şaşıran Tolun, olanlardan habersiz Ahmed'i aratıp yanına getirtti. Mektubu ne yaptığını sorunca, Ahmed gördüklerini aynen anlattı. Durumu anlayan cariye de korkuya kapıldı, Tolun'a gidip yaptığını itiraf etti, bağışlanmasını istedi.

Aynı cariye yüzünden idama mahkum olup yine idamdan kurtulan Ahmed b. Tolun ise, babasının yanında ayrı bir değer kazanmıştı.

Bİr İdam Fermani... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ferman Sultanımındır

Ferman Sultanımındır

Yazısının güzelliği, süslemelerinin zevkli-lîği, tuğrasının zarâfeti, renklerinin uyumluluğu ve muhtevâsının zenginliği ile dikkat çeken Osmanlı fermanları âdeta bu devletin sembolü olmuşlardır. Sergilendikleri her yerde Osmanlı Devleti'nin hâtırasını canlandırırlar. Padişahın halkla, yöneticilerle ve yabancı devletlerle doğrudan yazışması demek olan ferman; Belge Bilimi (=Diplomatika)...
  2. Ferman almak

Ferman almak

Rüyasinda padisahtan veya bir dev-let büyügünden bir ferman aldigini gören kimse, büyük bir kimse-den ve zengin bir is adamindan fayda görür.
  3. idam

idam

Asılmak.İnsan rüyasında idam edildiğini görürse, başarılı olacağına yorumlanır. Asılmak, fakirler için hayra işarettir. Zenginler için varlığın artacağı anlamındadır. Bekarlar için, evlilik işaretidir. Rüyada idam mahkumu olmak uzun ve şerefli yaşamak.demektir. Rüyada idam edildiğini görmek, başkaları yüzünden zarara gireceğiniz anlamına gelir. Büyük sorunların geride kalacağına işaret...
  4. Ferman Toprak-Ferman Zaman

Ferman Toprak-Ferman Zaman

1. Yürek Yok İşin içinde 2. Cancağazım (Seni Seviyorum) 3. Sevseydin 4. Delikanlıyım 5. Ben Çağırmam Geleceksin 6. Beyaz Mendil 7. Benim Yüreğim 8. Kıyamet Kopar 9. Aralarda 10. Günaydın (Uzun Hava) 11. Oy Aman Aman Adıyaman 12. Navete Çiye 13. Ben Çağırmam Geleceksin (Remix)
  5. Karagöz İle Hacivat İdam Fermanı Oyunu ve replikleri

Karagöz İle Hacivat İdam Fermanı Oyunu ve replikleri

İdam Fermanı Oyunu Karagöz Ve Hacivat Karagöz Ve Hacivat Oyunu KARAGÖZ İLE HACİVAT: İDAM FERMANI Günlerden bir gün, Karagöz, Bursa sokaklarında turşu satarken, yanına bir adam yaklaşır. " Ben beni arıyorum ama bulamıyorum. Sen beni buldun mu? " diye sorar. Adamın ne dediğini anlamayan Karagöz sadece " hı " der. Bunun üzerine adam tekrar sorar: " Ben...

Sayfayı Paylaş