gebe
  1. gülgüzeli

gülgüzeli Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Bişr-i Hafi hazretlerinin tevbesi

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

Bişr-i Hafi hazretlerinin tevbesi şöyle oldu: Genç yaşta içkiye müptela olmuştu. Bir gün, yolda sarhoş bir halde giderken, üstünde Besmele
    yazılı bir kağıt buldu. İçi sızlayıp yerden aldı. Öptü, çamurlarını silip, temizledikten sonra, güzel
    kokular sürüp, evinde duvara astı.

Gece âlim bir zat bir rüya gördü. Rüyada, ''Git, Bişr'e söyle!

(O bizim ismimizi temizledi Biz de onun kalbini temizleriz. O bizim ismimizi büyük tutup yükseğe astı, Biz de onun ismini büyük yapıp,
    yüksek kullarımın arasına katarız. O bizim ismimize güzel kokular sürdü, Biz de onun şahsını hidayetini kıyamete kadar müslümanlar için güzel kokular saçan yıldız yaptık)

denildi. Bu rüya, üç defa tekrar etti.

Rüya gören zat, sabah olunca, Bişr-i Hafi'yi arayıp meyhanede buldu. Bişr, gelen zâta dedi ki:
    - Benimle sizin ne işiniz olabilir? Benden ne istiyorsunuz?
    - Senin için önemli bir haberim var.
    - Kimden bahsedeceksin?
    - Allahü teâlâdan …

Bunu duyan Bişr, ağlamaya başladı ve sordu:
    - Hâlim malum. Bana şiddetli azap mı yapacak?

O zat, rüyayı anlattı. Bişr arkadaşlarına dönüp şöyle söyledi:
    - Ey arkadaşlarım! Beni çağırdılar, bundan sonra bir daha beni buralarda göremeyeceksiniz.
    O zatın yanında hemen tevbe etti.

Bu anda ayağında ayakkabı bulunmadığı için, başka zaman da hiç ayakkabı giymedi. Sebebini soranlara,
    ''Söz verdiğim zaman yalınayaktım, şimdi giymeye haya ederim'' derdi. Ayakkabı giymediği için kendisine
    ''Hafi'' (yalınayak) denilmiştir..şöyle oldu:

Genç yaşta içkiye müptela olmuştu. Bir gün, yolda sarhoş bir halde giderken, üstünde Besmele
    yazılı bir kağıt buldu. İçi sızlayıp yerden aldı. Öptü, çamurlarını silip, temizledikten sonra, güzel

kokular sürüp, evinde duvara astı.

Gece âlim bir zat bir rüya gördü. Rüyada, ''Git, Bişr'e söyle!

(O bizim ismimizi temizledi Biz de onun kalbini temizleriz. O bizim ismimizi büyük tutup yükseğe astı, Biz de onun ismini büyük yapıp,
    yüksek kullarımın arasına katarız. O bizim ismimize güzel kokular sürdü, Biz de onun şahsını hidayetini kıyamete kadar müslümanlar için güzel kokular saçan yıldız yaptık)

denildi. Bu rüya, üç defa tekrar etti.

Rüya gören zat, sabah olunca, Bişr-i Hafi'yi arayıp meyhanede buldu. Bişr, gelen zâta dedi ki:
    - Benimle sizin ne işiniz olabilir? Benden ne istiyorsunuz?
    - Senin için önemli bir haberim var.
    - Kimden bahsedeceksin?
    - Allahü teâlâdan …

Bunu duyan Bişr, ağlamaya başladı ve sordu:
    - Hâlim malum. Bana şiddetli azap mı yapacak?

O zat, rüyayı anlattı. Bişr arkadaşlarına dönüp şöyle söyledi:
    - Ey arkadaşlarım! Beni çağırdılar, bundan sonra bir daha beni buralarda göremeyeceksiniz.
    O zatın yanında hemen tevbe etti.

Bu anda ayağında ayakkabı bulunmadığı için, başka zaman da hiç ayakkabı giymedi. Sebebini soranlara,
    ''Söz verdiğim zaman yalınayaktım, şimdi giymeye haya ederim'' derdi. Ayakkabı giymediği için kendisine
    ''Hafi'' (yalınayak) denilmiştir..

2. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113
    Ce: Bişr-i Hafi hazretlerinin tevbesi
    çok güzel bir paylaşımdı eline sağlık canım

3. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Bişr-i Hafi hazretlerinin tevbesi

emeğine sağlık

Bişr-i Hafi hazretlerinin tevbesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hazret-i ömerin Müslüman Olusu

Hazret-i ömerin Müslüman Olusu

Kureyş Müşrikleri Habeş ülkesine hicret eden müslümanları, kendilerine teslim etmemesi üzerine işkencelerini artırmaya başladılar.Kureyş Müşriklerinin azıllılarından Ebu Cehil, kureyşlilere teklif götürerek Peygamberi öldürülmesini teklif etti,ve bunu yapabilen her kim olursa büyük ödülün verileceğini ilan etti.Hz.Ömer ‘’ben buna talibim’’ dedi.Ona’’ Ey Ömer!Sen,buna...
  2. Hazret-i Safiyye (r.a)

Hazret-i Safiyye (r.a)

Hz.Safiye (r.a) Hazret-i Safiyye radıyallahu anhâ Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem efendimizin sevgili halası... Hazret-i Hamza (r.a.)'ın kızkardeşi... Zübeyr İbni Avvam (r.a.)'ın anneciği... İlk müslümanlardan... Cesâret ve şecâat sâhibi bir hanım sahâbî... Elinde kılıcıyla savaşa katılan ilk İslâm kadını... O, Abdülmuttalib'in kızıdır. Annesi, Hâle binti Vehb'dir. Resûl-i Ekrem...
  3. Hazret-i Ebu Bekrin üç vasfı

Hazret-i Ebu Bekrin üç vasfı

Bir gün Peygamber efendimiz buyurdu ki; (Ya Cebrail Ömer’in faziletlerinden anlat.) O da dedi ki: Nuh aleyhisselamın peygamberlik süresi kadar yani 950 yıl Ömer’in faziletlerinden bahsetsem bitiremem; fakat, onun bütün iyilikleri, Ebu Bekrin bir iyiliği etmez. Bir kimsenin yaptığı iyiliğin sevabı öğretene iki misliyle, ona öğretene de, onun iki misliyle verilir. Sevapların katlanması,...
  4. Hazret-i Ayşe-i Sıddıyka (r.a.)

Hazret-i Ayşe-i Sıddıyka (r.a.)

Müminlerin annesi...Hz.Ebubekir (r.a.)'ın kızı. 612 yılında Mekke'de doğdu Annesi Ümmü Ruman binti Amir Ibn Umeyr'dir. Çok küçük yaşta müslüman olmuştur. Künyesi Ümm-i Abdullah dır. Resulullah ona "Hümeyra" lakabını vermiş; "Dininizin yarısını bu Hümeyra'dan alınız" buyurmuşlardır. Nikahı Resulullah, ilk zevceleri Hatcetü'l Kübra hayatta iken başka bir kadınla...
  5. Hazret-i Süleyman ve Belkıs Kimdir?

Hazret-i Süleyman ve Belkıs Kimdir?

Süleyman aleyhisselam, Hacdan sonra Sana’ya gitti. Buradaki bir hüdhüd (ibibik), Süleyman aleyhisselamın hüdhüdüne Belkıs’ın sarayını anlattı. Bu hüdhüd de merak edip, Belkıs’ın sarayını gezip geldi. Gördüklerini anlattı. Hazret-i Süleyman Belkıs’a besmeleyle başlayan (Müslüman ol, isyan etmeden bana gel!) diye bir mektup yazdı. Hüdhüd, her yer kapalı olduğu için mektubu pencereden girerek...

Sayfayı Paylaş