canli yem - beyaz kurt üretimi

Konu, 'Akvaryum' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

1. Misafir

Misafir Forum Okuru

akvaryum canlı yem canlı yem üretimi balık yemi üretimi akvaryum balık yemi Beyaz kurt üretimi yapmak isteyen arkadaşlara yol göstermesi amacı ile Beyaz Kurt Üretim Teknikleri ve Beyaz Kurt İle İlgili Genel Bilgiler başlıkları altındaki makalemi sizlerle paylaşmaya karar verdim.

BEYAZ KURT ÜRETİM TEKNİKLERİ

Beyaz kurt üretimi yapabilmek için öncelikle resim-1’de görüldüğü gibi 15x20x10 (en:15 cm, boy:20 cm, yükseklik:10 cm) ebatında 1 adet ağzı kapaklı kaba, resim-2’de görülen torflu toprağa, resim-3’de görülen beyaz kurt kültürüne, ve resim-4 de görülen kurtların temel besin kaynağı olan yeme (bebelac) ihtiyacımız bulunmaktadır.

Üretime başlayabilmek için öncelikle ağzı kapaklı bir kaba ihtiyacımız var demiştik. Evde kullandığımız plastik saklama kapları da bu işi görecektir. (Resim-1)

RESİM-1
    Bu kabın içerisine çiçekçiden aldığımız 2,5 lt’lik torflu toprağın (Resim-2) 100-200 gr.’ı kabın içine dökülür.

RESİM-2

Burada önemli olan daha hızlı bir üreme için toprağın yüksekliğinin 2-3 cm’den fazla olmamasıdır. (Resim-3)

RESİM-3

Bu aşamadan sonra Resim-4’de görülen beyaz kurt kültürünü üretim kabımıza aşılamamız gerekir.

RESİM-4

Resim-5’de görüldüğü gibi beyaz kurt kültürümüzü dökerek aşılama işlemini gerçekleştirmiş oluruz.

RESİM-5

Şimdi sıra geldi yem konusuna. Beyaz kurt üretimi için şimdiye kadar değişik yöntemler denedim. En çok mısır unu ve bebekler için kullanılan bebelac mama’ların faydası olduğunu gözlemledim. (Resim-6)

RESİM-6

Mısır unu veya bebelac mama’dan 1 tatlı kaşığı kadar vermeniz yeterli olacaktır. Kurtlar genelde bu yemin altına gelecek ve buradan besleneceklerdir. Burada bir hususa dikkatinizi çekeceğim; yemi toprağın üzerine belli bir noktaya koyduktan sonra bir miktar su ile ıslatınız. Aksi takdirde yem kuru olacağından kurtlar bu yemi uzun süre yiyemeyeceklerdir. Vermiş olduğunuz yem kurtlara yaklaşık 1 hafta yetecektir. 1 hafta sonra aynı şekilde yem vermeniz gerekmektedir. Bazen vermiş olduğunuz yemlerde tüylenme,pamukçuk oluşabilir. Bu durumda kurtların daha iyi üremeleri açısından yemi yenilemeniz daha iyi olacaktır.

Beyaz kurtların üremeleri yavaştır. Bu yüzden aşılamayı yaptıktan 20 gün sonra üremeye başlarlar. Bu 20 günlük süre zarfında kurtlarınızın bir an önce üremeleri açısından balıklarınıza vermenizi tavsiye etmiyorum. 20.günden itibaren bir cımbız yardımıyla kurtları topraktan alıp, düzenli olarak haftada 1 kez vermeye başlayabilirsiniz.

Beyaz kurtların oksijen almaları açısından kabın kapağını günde 1 kez açıp kapatmanız yeterli olacaktır.

Beyaz kurtların en iyi üredikleri sıcaklık 16-18 derece arasında olup, 2 derecenin altında üreme durur, 24 derece ve üzerindeki değerlerde ise kısa sürede ölürler.

BEYAZ KURT İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

1-
    Beyaz kurtlar başta balıklar olmak üzere pek çok amfibyum ( semenderler, kurbağalar) ve bazı kuş türleri ( bülbüller) için de kullanılabilecek ideal canlı yemlerdir.

2-
    Beyaz kurtlar tatlı su içerisinde birkaç gün, tuzlu suda ise birkaç saat kadar canlı kalabilmektedirler. Su içerisindeki hareketleri ve kendilerine has kokuları ile balıkları cezbetmekte ve en iştahsız balık bile beyaz kurtlara hayır diyememektedir.

3-
    Beyaz kurtların ömürleri ortalama olarak 2 ay kadardır. Bir beyaz kurt günde ortalama 20 yumurta, hayatı boyunca ise ortalama 750-1000 kadar yumurta bırakır.

4-
    Beyaz kurtlarda yaşamlarını sürdürebilmek için nemli bir ortama ihtiyaç duyarlar. Toprak ne kuru ne de çok ıslak olmalıdır.

5-
    Beyaz kurtlar ışıktan hoşlanmazlar ve karanlık yerleri tercih ederler.

6-
    Beyaz kurtlar birçok besini iştahla tüketirler. Ezilmiş patates, süt ile ıslatılmış bir dilim ekmek, süt ile ıslatılmış kuru kedi-köpek mamaları, balık yemleri, sebze-meyve artıkları, tahıllar, çeşitli hububat unları kullanılabilecek besinler arasındadır. Süt toprak içerisinde zamanla koku yapacağı için tavsiye etmiyorum. Şimdiye kadar kullandığım yemler arasında en çok mısır unu ve bebekler için kullanılan bebelac mamaların üremelerinde büyük bir faktör yarattığını gözlemledim.

7-
    Beyaz kurtlar sadece nemli besinleri tüketebilirler. Eğer besini kuru olarak verirseniz yem yumuşayana kadar bekleyeceklerdir. Besinleri yeteri kadar nemlendirip vermeniz bu durumun önüne geçecektir.

Sonuç olarak beyaz kurtlar yetişkin balıklarımız için ideal bir yemdir. Beyaz kurtlar tubifex gibi parazit ve hastalık riski içermezler. Balıklarınızı ve diğer canlıları sadece beyaz kurt ile beslemenizi tavsiye etmiyorum. Her gün beyaz kurt vermek obesite ve üreme gibi sorunlara yol açabilir.

Haftada 1 kez veya İki haftada 1 kez vermeniz daha uygun olacaktır

canli yem - beyaz kurt üretimi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. canlı yem - mikro kurt üretimi

akvaryum canlı yem canlı kurt üretimi kurt üretimi kurtçuk Daha önce mikro kurt üretimi hiç yapmamış,bu konuda daha önceden bilgisi olmayan ve ‘’acaba üretebilir miyim?’’ diye kaygısı olan hobici arkadaşlara yardımcı olabilmek amacıyla Mikro Kurt Üretim Teknikleri ve Mikro Kurt İle İlgili Genel Bilgiler başlıkları altındaki makalemi sizlerle paylaşmaya karar verdim. MİKRO KURT ÜRETİM...
  2. canlı yem - grindal kurt üretimi

tubifex üretimi Grindal kurt üretimi yapmak isteyen arkadaşlara yol göstermesi amacı ile Grindal Kurt Üretim Teknikleri ve Grindal Kurt İle İlgili Genel Bilgiler başlıkları altındaki makalemi sizlerle paylaşmaya karar verdim. GRİNDAL KURT ÜRETİM TEKNİKLERİ Grindal kurt üretimi yapabilmek için öncelikle aşağıda belirtmiş olduğum malzemelere ihtiyacımız bulunmaktadır. Saklama Kabı...
  3. Kediyi canlı canlı mikrodalgada yaktılar

Kediyi canlı canlı canlı mikrodalga fırında yakan gençler komşularına bir de not bıraktılar. Kanada'nın Alberta eyaletinde, yılbaşında girdikleri evin kedisini mikrodalga fırında yakarak öldüren gençler, hapse girmekten kurtuldu. Gençlik Mahkemesi Hakimi Shauna Miller, 16 yaşında olmaları sebebiyle isimlerini açıklamadığı iki gence, 1 yıl gözetim altında tutulma ve 100 saat de...
  4. Sihirli Kilot ve Canlı Canlı Tanıtım

kilot resimleri kilot cıkarma çıkarma oyunları çıkarma oyunu Reklam olayı akıllara zarar arkadaşlarım, buyrun bakın kilot reklamını nasıl tanıtmışlar. Akıl dolu hareket bunlar maynk :D:D ÇILGIN İNGİLİZ MODACILAR YENİ TASARLADIKLARI 'SİHİRLİ KÜLOT'U YİNE ÇILGIN BİR YÖNTEMLE TANITTI. Moda yazarı ve tasarımcı Trinny Woodall ve Susannah Constantine ikilisi birlikte yarattıkları yeni külotu...
  5. Canlı canlı dansöz oynatın :D

dansöz oynat dansöz oynat oyunu video Çal Oynasın burdan
  6. Canlı canlı dansöz oynatın

dansöz oynat ankara dansözleri ankara dansöz ankaralı dansözler oynat video Baya eğlenceli buyrun bakalım... Çal Oynasın
  7. İstakozlar Neden Canlı Canlı Pişirilir?

canlı ıstakoz pişirme ıstakoz pişirme videosu istakozlar, neden canlı pişirilirler, sebebi nedir, nedenleri, acı çekerler mi, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Hiç istakoz haşlanırken gözümle görmedim ama o sırada istakozun bağırdığı söylenir.Doğru mu değil mi diye düşünürken,neden canlı canlı haşlandıkları aklıma takıldı.Önce öldürülüp sonra haşlansalar...
  8. Beyaz atlı prenslere 2012 beyaz damatlık modelleri

2012 beyaz damatlık modelleri beyaz damatlık takım elbise modelleri trendleri burada arkadaşlar. 2012 düğün modasından hatta 2012 yılına girmeden 2013 düğün modası trendlerinde de 2013 gelinlik modelleri ve öneriler sunmuştuk bir çok konumuzda arkadaşlarım. Önümüzde ki sezona damgasını vuracak olan 2012 gelinklik modelleri konularımızın yanı sıra 2012 gelin saçı modelleri, 2012 gelin makyajı...
  9. Beyaz Çayla Antioksidan Depolayın beyaz çay faydaları

beyaz çayın faydaları beyaz çay nedir Merhaba Sevgili melek'ler ve bizi ziyaret eden siz sevgili misafirler, tıpkı http://www.meleklermekani.com/alternatif-tip/214292-yesilcayin-faydalari-kullanimi.html gibi bir çok faydası olan beyaz çay ile antioksidan depolamak ister misiniz? O halde bu yazımızda beyaz çayın faydaları hakkında bilgi edinin diyoruz :) Beyaz çay adını, çay bitkisinin...
  10. oğlumun ağzında beyaz beyaz lekeler var bunlar nedir acaba?

mrb hanimlar 6.5 aylik oglm war dunden beri damagnda beyaz beyaz lekeler olustu neydn kaynaklanyor anlamadm yogurt weryrm ondandr ddm ama gtmdi dundn beri
Tags: Add Tags

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. canlı kurt üretimi

,
  2. balıklar için canlı kurt

,
  3. beyaz kurt balık yemi