gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

canlı yem - sinek larvası

Konu, 'Akvaryum' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

sinek larvası üretimi sivrisinek larvası üretimi sinek sivrisinek kurt sineği Sinek larvası diyince bir çoğumuzun aklına eminim hijyenin bulunmadığı, mikrop yayabilecek canlılar olarak geliyordur. Ancak sandığımız gibi değil, sinek larvaları dünyada tıp bilim dalında; yaraları iyileştirici, ölü dokuları yokedip derinin eski haline getirmeleri, yaralardaki hastalıklı dokuları iyileştirmelerine kadar bir çok faydaları bulunmaktadır. Aslında sinek larvalarının faydaları saymakla bitmez, özellikle doğada ölmüş bir canlının leşini yiyerek bir çok salgın hastalığın yayılmasını önlüyorlar. Sinek larvalarının oluşması sineğin yumurtalarını ölmüş bir canlının üzerine bırakmasıyla başlar, sinek yumurtalarını bıraktıktan sonra 1-2 gün içersinde bu larvalar oluşmaya başlar ve ölü, leş haline gelmiş eti tamamı bitinceye kadar durmaksızın yerler. Böylece ölü bir canlının leşinden oluşabilecek herhangi bir salgın hastalık tamamen yokolur, nekadar önemli bir olay değilmi? Bu larvaların olta balıkçılığında kullanılmasına gelelim şimdide; bu larvalar hem deniz hemde tatlı balıkçılığında çok iyi birer yem olmaktadır, görüntüsü beyaz, bildiğimiz kurt şeklindedir balıkların hemen ilgisini çeker. Peki bu larvaları nerden bulacağız, nasıl üreteceğiz?; Larva üretmek çok kolaydır, özellikle yaz aylarında sineklerin heryerde çoğalmasıyla larva üretimi dahada kolaylaşmaktadır. Larva üretimi bir yengeçle kolayca yapılmaktadır, avuç içi büyüklüğündeki yengeçi güneşin dik geldiği ve sineklerin görebileceği, kokosunu alabileceği bir yere koyun. Susuz kalan yengeç kısa bir süre sonra ölecek ve hafif koku yaymaya başlayacaktır, bu kokuyu duyan sinekler hemen yengeçin etrafına üşüşür ve yumurtalarını yengecin uygun buldukları bir yere bırakarak ilk adımı tamamlarlar (sineklerin yumurtalarını bırakmaları aynı gün içinde gerçekleşmektedir) yumurtalar bırakıldıktan 1-2 gün sonra larvalar oluşmaya başlar ve yengeçin iç organlarını yemeye başlarlar, ikinci günün sonunda yengeçin kabuğu altındaki etin büyük kısmı biter ve larvalar olgunluklarına erişir, lavaları dışarıdan bakıldığında göremezsiniz larvaları yengeci kaldırdığınızda yada içini açtığınızda görebilirsiniz, o nedenle yengeci bir gazete kağıdı içine koyup veya karanlık bir siyah torbanın içine koymanız daha doğru olur.

canlı yem - sinek larvası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. canlı yem - mikro kurt üretimi

canlı yem - mikro kurt üretimi

akvaryum canlı yem canlı kurt üretimi kurt üretimi kurtçuk Daha önce mikro kurt üretimi hiç yapmamış,bu konuda daha önceden bilgisi olmayan ve ‘’acaba üretebilir miyim?’’ diye kaygısı olan hobici arkadaşlara yardımcı olabilmek amacıyla Mikro Kurt Üretim Teknikleri ve Mikro Kurt İle İlgili Genel Bilgiler başlıkları altındaki makalemi sizlerle paylaşmaya karar verdim. MİKRO KURT ÜRETİM...
  2. canlı yem - grindal kurt üretimi

canlı yem - grindal kurt üretimi

tubifex üretimi Grindal kurt üretimi yapmak isteyen arkadaşlara yol göstermesi amacı ile Grindal Kurt Üretim Teknikleri ve Grindal Kurt İle İlgili Genel Bilgiler başlıkları altındaki makalemi sizlerle paylaşmaya karar verdim. GRİNDAL KURT ÜRETİM TEKNİKLERİ Grindal kurt üretimi yapabilmek için öncelikle aşağıda belirtmiş olduğum malzemelere ihtiyacımız bulunmaktadır. Saklama Kabı...
  3. canlı yem - artemia

canlı yem - artemia

artemia yem artemia satış canlı yem fiyatları artemia tuzlu sularda, tuz göllerinde, tuzlalarda yaşayan bir tür eklembacaklıdır.Akvaryumculukta yavru balıkların beslenmesinde çok değerli bir canlı yemdir. Özellikle yavru yetiştirmede ve canlı doğuran gibi küçük yemleri toplayabilen balıkları beslemede artemia larvaları belirgin fayda sağlar. Kırmızı renkleri parlaklaştırır. Sera gibi...
  4. Aşk Yemini...

Aşk Yemini...

Aşkınızın ebedıyyete kadar süreceğine dair sevdiğinize bir söz verdinizmi?... Aşkınızı ıspatlamak için en güzel kelimeleri seçin....Tıpkı KAYAHAN'ın parçası '' BİR YEMİN ETTİM Kİ DÖNEMEM ''de olduğu gibi yemininizi edin...Ama kesinlikle de geri dönmeyin.... * BUGÜN OLDUĞU GİBİ, YARINDA, YARINDAN SONRADA, ONDAN SONRAKİ GÜNLERDEDE GÖZLERİMDEKİ YERİNİN DEĞİŞMEYECEĞİNE.. SENİ BİR ÖMÜR...
  5. Aşk yemini....

Aşk yemini....

Acaba gerçekten böyle biri varmıdır? Bu yeminleri edecek kadar sadık ve sözünde duracak biri.. Eğer böyle biri vardır diyosanız ne mutlu size...

Sayfayı Paylaş