gebe
  1. THESECRET

THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

Beğenilen Mesajlar:
    223
    Ödül Puanları:
    63

Çekişmeli boşanma davası nedir?

Konu, 'Adalet Sarayı' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

çekişmeli boşanma,çekişmeli boşanma davası nedir,çekişmeli boşanma anlaşmalı boşanma arasındaki farklar,çekişmeli boşanma davası,çekişmeli boşanma hakkında tüm bilgiler, ayrilik_iliski_glr3.gif

Çekişmeli boşanma davası , TMK Md. 166/3 de düzenlenmiş anlaşmalı boşanma davası dışında kalan her türlü boşanma nedenine dayalı olarak açılmış ve eşler arasında boşanma ve boşanmanın ferileri konusunda bir anlaşmanın bulunmadığı boşanma davalarıdır.
    Evlilik birliğinin yasal olarak sona ermesi haline boşanma denir. Türk Hukuku’ nda boşanma ancak kanunun öngördüğü şartların gerçekleşmesi ile vuku bulur. Kanun boşanmanın ancak haklı bir sebebin varlığı halinde mümkün olabileceği hükmünü getirerek toplumun temel taşı olan aile kurumunu korumaya ve evlilik birliğinin devamını sağlamaya çalışmıştır. Ancak karşılıklı sevgi ve saygı ortamının olmadığı aile hayatlarının, kişiler için çekilmez hale gelmesi de bir genel boşanma sebebi olarak sayılarak bu doğrultuda anlaşan çiftlere ‘ANLAŞMALI BOŞANMA’ kurumunu getirmiştir. Anlaşmalı boşanmada çiftler boşanmanın tüm ayrıntıları (velayet, nafaka, tazminat vs.) hakkında anlaşarak evlilik birliğini sona erdirilmesi için ilgili mahkemeye başvururlar. Bu hususta ayrıntılı bilgiye sitemizde yeralan diğer makalelerden ulaşabilirsiniz. Bu makalemizin ana konusu taraflardan birinin boşanmak istemediği ya da boşanmanın yan hükümleri olan velayet, nafaka ve tazminat hükümlerinde tarafların anlaşamadığı durumlarda ortaya çıkan çekişmeli boşanma davasıdır.

Çekişmeli boşanma davası nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürer

anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürer

anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürer nasıl açılır ? Forumunuzdaki Avukat beyin bu soruyu cevaplamasını rica ediyorum. Gördüm soru açayım dedim. Hizmetleriniz için teşekkür ediyorum.
  2. çekişmeli boşanma nedir

çekişmeli boşanma nedir

eşimle boşanmak üzereyim ben takılarımı vermek istemiyorum çekişmeli boşanma olması gerekiyomuş nedir çekişmeli boşanma ?
  3. Anlaşmalı Boşanma davası ne kadar sürer?

Anlaşmalı Boşanma davası ne kadar sürer?

Anlaşmalı boşanma,anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürer,anlaşmalı boşanmalarda dava uzar mı,anlaşmalı boşanmada kararın kesinleşmesi ne kadar sürer Anlaşmalı boşanma davası şaşırtıcı bir hızla sonuçlanabilir. Taraflar usuli işlemleri ve yukarıda bahsettiğimiz hususları bildikleri ve bunlara uygun davrandıkları takdirde dava bir oturumda sonuçlanabilir. Duruşma için genellikle dava...
  4. Boşanma davası devam ederken karar verilen tedbir nafakası nedir ?

Boşanma davası devam ederken karar verilen tedbir nafakası nedir ?

çocuk için tedbir nafakası, nafaka, sosyal ekonomik durum araştırması, tedbir nafakası nedir,tedbir nafakasının arttırılması nasıl olur, tedbir nafakasının kaldırılması nasıl olur, Ailenin geçimini sağlamayan eş için hakimin alacağı önlem “tedbir nafakası”dır. Tedbir nafakası isteyen kişide kusur gözetilmez. Bu “tam kusurlu” eşin dahi tedbir nafakası isteyebileceği anlamına gelir. Eşlerden...
  5. Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer?

Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer?

çekişmeli boşanma,çekişmeli boşanma ne kadar sürer,çekişmeli boşanma davası ,çekişmeli boşanma davası ne kadar sürede sonuçlanır,çekişmeli boşanma davası sonuçları Kesinlikle anlaşmalı boşanma davasından daha uzun. Bu konuda kesin bir süre vermek de zordur. Zira bir davanın ne kadar süreceğini etkileyen çok sayıda değişken vardır. Mahkemenin iş yükü, tebligat durumu, tarafların iddia ve...

Sayfayı Paylaş