Cennet 4 Kimseye Aşıktır

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Cennet 4 Kimseye Aşıktır
1- Kur'an-ı Kerim'i tilavet eden

2- Dilini koruyan

3- Açları doyuran

4- Ramazanda oruç tutan

Oruçlunun susması tesbihtir

Oruçlunun uykusu ibadettir

Oruçlunun yaptığı dua kabuldür

Oruçlunun yaptığı ibadatütaat katmerlidir
kaynak:delikanforum

Cevap: Cennet 4 Kimseye Aşıktır

ezan ve kamet okunurken iki başparmak öpülüp kaşlar veya yüze sürülmekte bu nedir ?

İlk “Eşhedü enne Muhammeden ResüIullah” cümlesinde “salle’llahu aleyke Ya Resûlellah” yani “Allah sana af ve merhamet eylesin ey Allah’ın Resûlü” ; ikincisinde ise “Karret aynî bike ya Resûlellah” yani “Seninle mesut oldum, yüzüm gözüm aydınlığa erdi ey Allah’ın Resûlü” demek müstehaptır.

Bunu söyleyen kimse sonra her iki baş parmağının tırnaklarını gözleri üzerine koyarak, “Allahumme metti’nî bi’s-sem’i ve’l-besar” yani “Allah’ım! İşitmekle ve görmekle nimetlendir, faydalandır.” derse Efendimiz (s.a.s.), cennete doğru o kimsenin delili olur.
kaynak:delikanforum
Kitabu’l-Firdevs’de ise “her iki baş parmağının” ifadesinden önce, “ Kim ezanda, Eşhedü enne Muhammeden Resûlüllah cümlesini işitince ‘Allahumme metti’nî bi’s-sem’i ve’l-besar’ derse, onun önderi ve cennet saflarına koyanı ben olurum” denilmektedir. (Bkz. İbn Abidin, İbn Abidin, Reddü’l-Muhtar Ale’d-Dü’rri’l-Muhtar (Trc. Ahmet Davudoğlu ) 1/398, Şamil Yay. İstanbul 1982.)

Geri