gebe
  1. ms_enemy

ms_enemy Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    11
    Ödül Puanları:
    0

Çiçek kurutmanın yolları

Konu, 'Genel Hobiler' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

Yazın sonlarına doğru adım adım gidiyoruz ancak son taze çiçekler hala bahçelerde açmış halde. Hoş kokulu güller, kadife çiçekleri, papatyalar kısa süre sonra yaza veda edecekler.. Bütün kış koruyabileceğiniz çiçeklerle vazolarınızı doldurmak için geç kalmış sayılmazsınız.

Çiçek kurutmak kulağa zor bir işmiş gibi gelse de biraz emekle ve sevgiyle kurutacağınız çiçekler bütün bir yıl ömrünü sürdürecektir. Bu arada yaprak ve çiçek kurutmanın sırrı onları sadece kuruyken, çok düzgünken ve genellikle de tam olarak açmadan hemen önce koparmaktır.

Serin havada kurutma

En bilinen ve basit yöntemdir çiçekleri tersten asarak kurutmak. Bunun için öncelikle çiçeğin tüm yapraklarını temizleyin. Daha sonra da onları bir lastik yardımıyla saplarından özenle bağlayarak, küçük buketler yapın. Son olarak da serin bir yerde başaşağı asın. Sıcak havada diplerinden olgunlaşıp kopabilen her tohumlu çiçek için bunu yöntem geçerlidir. Lavanta gibi güller de bu işleme olumlu cevap verirler. Kuruyunca sarkabilen çiçekler için bunu sakın uygulamayın.

Sıcak havada kurutma

Tüm yaprakları ayırın, sadece çiçek kalsın. Buketleri sıcak ve kuru bir yerde mesela hava alan bir dolapta ya da ocağın kenarına başaşağı asın. Bu yöntem çiçek solmadan önce nemi ortadan kaldırdığından renkleri serin havada kurutmanıza oranla daha canlı olur.

Gliserin

İnce dalları, yumuşaklıklarını kaybedip odunlaşmadan önce koparmalısınız. Bitki özü gliserin (eczaneden alabileceğiniz) ile biraz daha beslenme ihtiyacı duyar. Üçte bir gliserin ile üçte iki sıcak suyu karıştırın. Karışımı ince uzun bir kaba koyun ki karışım sapların 10-13cm üstüne çıksın. Daha sonra uzun saplı çiçekleri karışımın içine koyun ve fazla ışık almayan bir yere yerleştirin. Yüzeyde herhangi bir terleme olursa bu hazır oldukları anlamına gelir. Onları kullanana kadar başlarına kağıt bir torba geçirerek saklayabilirsiniz.

Boraksta muhafaza etme

Çiçekleri boraksta kurutmak en başarılı yöntemlerden biridir. Ancak bu işlem sırasında çiçeklerinizden bazıları kahverengileşebilir. Buna da hazırlıklı olmalısınız. Ancak boraksta kurutulan çiçekler genellikle orjinal yaz renklerini inanılmaz bir biçimde korurlar. 1 cm yüksekliğindeki boraksı bir kutuya koyun. Çiçekleri üzerine yerleştirin, yaprakları da örtecek şekilde üzerine bir kat daha boraks koyun. Sonra da kutuyu ılık ve hava alan bir dolaba yerleştirin. Çiçekleri 10 gün boyunca boraksta tutun. Onları kaldırırken alttan destek verin. Boraksı kaldırmak için ressam fırçası kullanın sonra onları tozun giremeyeceği bir kutuya koyun.

-Hürriyet-

2. meleğim_rüzgarım

meleğim_rüzgarım Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Çiçek kurutmanın yolları
    valla tam 7 yıldır kurutuyorum 450 tane gulum ve degısık cıceklerım var cokta gusdel duruylar evın duvarlarında vazolarda ben ters cevırerek kurutuyorum ama ugursuzluk dıye soluyolar da ınsallah doru deıldır.

3. ms_enemy

ms_enemy Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    11
    Ödül Puanları:
    0

batıl inançlara inanmaa canım.. :)

4. *GüMüŞ*

*GüMüŞ* Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0

bencede batıl inançlara inanmayalım arkadaşlar bende kuruturum çiçek çokda severim emeğine sağlık ms_enemy.

5. sule

sule Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bende kurutuyorumda renkleri kalmiyo ama soluk soluk oluyo bi seyi yanlis yapiyorum ama???

6. örgüm

örgüm Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    16

bende hep kurutmak isterim ama bozuluyordu verdiğin bilgiler için teşekkür ederim birde öyle kurutayım bakalım yapabilcemmi

7. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    paylaşımın için teşekkürler canım...
    emeğine sağlık

Çiçek kurutmanın yolları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. saç kurutma makinasımı

saç kurutma makinasımı

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  2. çiçek kurutma hakkında detaylı bilgi

çiçek kurutma hakkında detaylı bilgi

çiçek kurutma teknikleri canlı çiçek kurutma cicek yöntemleri çiçeklerle ilgili bilgiler Yazın sonlarına doğru adım adım gidiyoruz ancak son taze çiçekler hala bahçelerde açmış halde. Hoş kokulu güller, kadife çiçekleri, papatyalar kısa süre sonra yaza veda edecekler.. Bütün kış koruyabileceğiniz çiçeklerle vazolarınızı doldurmak için geç kalmış sayılmazsınız. Çiçek kurutmak kulağa zor bir...
  3. Çamaşırları Hızlı Kurutma Yolları

Çamaşırları Hızlı Kurutma Yolları

çamaşır nasıl kurutulur rüzgar çamaşırları nasıl kurutur çamaşırlar kurur çamaşırlar kurur kısaca Kışın çamaşırları kurutmak oldukça zor ve zahmetlidir kızlar...Şimdi sizlere çamaşırlarınızı en kısa sürede kurutmak için ipuçları veriyorum… Umarım işinize yarar... AÇIK ATMOSFER Çamaşırlarınıza istediğiniz kadar parfümlü yumuşatıcılar ekleyin, dış mekanlarda kuruyan çamaşırların kokusunun...
  4. Kurutma Makinesi Nasıl Temizlenir?

Kurutma Makinesi Nasıl Temizlenir?

Her ev aletinin temizliğe ihtiyacı vardır. Çamaşır kurutma makinesinin de belirli aralıklarla temizlenmesi gereklidir. Peki temizliği nasıl yapılır? Detaylar yazımızda.. Çamaşır kurutma makinesinin düzenli aralıklarla temizlenmesi makinenin kullanım ömrünü uzatır ve sık karşılaşılan sorunların azalmasını sağlar. Kurutma makinesini temizlerken nelere dikkat edilmelidir?...
  5. Erik nasıl kurutulur ?

Erik nasıl kurutulur ?

Erik baharın müjdecisi ,gebelerin her dönem aşerdiği gözde meyvelerden biri.Müdavini sadece gebeler değil,herkesin severek tükettiği erik A ve C vitamini bakımından çok zengin.Yüksek miktarda lif fosfor demir,bakır gibi mineralleri bünyesinde barındıran erik sağlığımız açısın dan çok faydalıdır.Özellikle sindirim sistemi üzerinde etkili olan erik kabızlık problemi olanlara çok...

Sayfayı Paylaş