gebe
  1. cns_01

cns_01 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    95
    Ödül Puanları:
    0

Çıkar Ağzından Baklayı

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında cns_01 tarafından paylaşıldı.

merak ettiklerimiz, soru ve cevap, bakla, seyh, bunlari biliyormuydunuz, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz

Çıkar Ağzından Baklayı

Vaktiyle çok küfürbaz bir adam yaşarmış. Kendisine yakıştırılan küfürbazlığa tahammül edemez hâle gelince soluğu bir tekkede almış. Durumu tekkenin şeyhine anlatıp yardımını istemiş.

Şeyh de bir avuç bakla tanesini getirterek küfürbaza demiş ki:
    - Şimdi bu bakla tanelerini al. Birini dililnin altına, diğerlerini de cebine koy. Konuşmak istediğin zaman bakla diline takılacak, sen de küfretmeme isteğini hatırlayıp o anda söyleyeceğin küfürden vazgeçeceksin. Bakla ıslanıp da erimeye başlayacak olursa cebinden yeni bir baklayı dilinin altına yerleştirirsin.

Adam, şeyhinin dediğini yapmış ve diline hâkim olmaya olmaya başlamış. Şayh de adamı bir yere giderken de yanından ayırmazmış. Yağmurlu bir günde geçtikleri sokakta bir evin penceresi hızla açılmış ve genç kız başını uzatarak biraz beklemelerini istemiş. Onlar da uzun süre beklemişler.Ne olduğunu merak edip kapıyı çalacakları sırada genç kız tekrar pencerede görünerek biraz daha beklemelerini istemiş. Uzun süre yağmur altında kalmaktan sırılsıklam ıslanmışlar. Küfürbaz söylenmeye başlamış.

Tam o sırada genç kız pencereden aşağıya seslenmiş:
    - Gidebilirsiniz artık.

Şeyh merak ederek sormuş:
    - Evladım bir şey yoksa bizi niye niye beklettin?

Kız da cevap vermiş:
    - Sebepsiz bekletmedik. Tavuklarımızı kuluçkaya yatırıyorduk. Yumurtaları tavuğun altına koyarken bir kavuklunun tepesine bakılırsa piliçler de tepeli olur, horoz çıkarmış. Annem sizi geçerken gördü de yumurtaları kuluçkaya koydu.

Şeyh, bu münasebetsizlik üzerine küfürbaza dönerek seslenmiş:
    - Çıkar ağzından baklayı!!!

Çıkar Ağzından Baklayı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. baklanın yararları

baklanın yararları

baklanın yararları yahudi baklasının faydaları hamilelikte bakla yenirmi hamilelikte bakla yemek Diğer İsimleri: Delicebakla, Termiye, Yahudi baklası, Gâvur baklası. Latince Adı: Lupinus Albus. Bitki: 1 metreye kadar yükselebilen, el şeklinde parçalı yapraklı, beyaz çiçekli bir bitkidir. Yetiştiği Yerler: Avrupa, Balkanlar ve Türkiye'de bilhassa Marmara ve Ege bölgelerinde yabani olarak...
  2. "Çıkar Ağzından Şu Baklayı" Sözü Nerden Çıktı

"Çıkar Ağzından Şu Baklayı" Sözü Nerden Çıktı

Türkçe de bakla ile alakalı iki deyim vardır. Her ikisinde de illiyet, kurutulmuş baklanın zor ıslanması ve zor yumuşamasıyla ilgilidir. Kurutulmuş baklanın ağza alındığında ıslanıp yumuşaması uzun bir süreyi ilzam eder. Sır saklama ve dilini tutma konusunda kendisine itimat edilemeyen kişiler için " ağzında bakla ıslanmaz" deyiminin kullanılması bu yüzdendir. Yani duyduğu bir sırrı...
  3. Gülben ağzındaki baklayı çıkardı!

Gülben ağzındaki baklayı çıkardı!

Gündemde kalmak için sürekli birbirleri hakkında bişiler söyleyip duruyorlar bide izliyoruz böğlee:D SİBEL CAN'IN 'ANNEMİN CENAZESİNE GELMEDİ' SİTEMİNE GÜLBEN'DEN YANIT: ATLAS, DOĞDUĞUNDA O BENİ ARADI MI? Sibel Can, annesinin ölümünde, yakın arkadaşı Gülben Ergen'in taziye ziyaretine gelmek yerine sadece cep telefonundan mesaj çekmesine çok kırıldığını söylemişti. Uzun süredir...
  4. Eşek baklasının faydaları

Eşek baklasının faydaları

eşek baklası eşek baklasının faydaları baklası faydaları nasıl pişirilir nasıl pişer eşek baklası, nedir, faydaları, çeşitleri, Hiç merak ettiniz mi bilmiyorum ama ben bu eşek baklası nedir, neye benzer diye çok merak ediyorum Melek'ler. şimdi merak ediptei, merakta kalmak olmaz diyor ve merakımızı giderecek bilgileri sunuyorum :D:D Bakla ve baklanın faydaları bakla Bakla ve baklanın...
  5. Baklanın Sağlığımıza Faydaları

Baklanın Sağlığımıza Faydaları

Bakla faydası Baklanın yararları Baklanın Faydaları nelerdir Mutfaklarımızda özellikle zeytinyağlısını tükettiğimiz baklanın faydalarını biliyor musunuz melekler ? Baklanın faydaları ve vitamin değerlerini öğrenmek için buyrun o halde yazımıza diyoruz :tik: Vitamin ve protein açısından son derece zengin bir besin olan baklanın taneleri tazeyken yeşil, kuruyunca kahverengidir. Kuru Bakla,...

Sayfayı Paylaş