gebe
  1. zuzu65

zuzu65 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    19
    Ödül Puanları:
    0

Çocuklar daha kolay nasıl öğrenir?

Konu, 'okul öncesi eğitim' kısmında zuzu65 tarafından paylaşıldı.

cocuklara resim yapmayı öğretmek çocuklara resim yapmayı öğretme öğrenme çoçuklara öğretmek . Çocuğunuzun ders çalışma yönteminden memnun değil misiniz? Çabucak dikkati mi dağılıyor? Öğrenmesini nasıl kolaylaştırabilirsiniz? Ünlü öğrenme stillleri teorisyeni Rita Dunn, her çocuğun kendi düşünme biçimine uygun bir öğretme yöntemi bulunduğunu savunuyor

Çocuğunuz nasıl öğreniyor? Müzik dinleyerek ders çalışması sizi rahatsız ediyor mu? Ya da masasının üzerine yığılmış, dağınık kitaplar varken çalıştığını gördüğünüzde içinizden "Böyle ders mi çalışılır?" cümlesini geçirdiğiniz oluyor mu? Ödevlerini yaparken bir şeyler atıştırmak istiyor mu? Derslerini masa yerine koltuğa ya da yatakta uzanarak yapmayı mı tercih ediyor? Öğretmeni size dikkatinin dağınık olduğundan, sınıfta çok konuştuğundan şikayet ediyor mu? Kız ve erkek çocuğunuz arasında öğrenme farklığını gözlemliyor musunuz? Tüm bunlar ailelerin cevaplarını merak ettiği sorular. Oysa öğrenme stili üzerinde çalışan uzmanlara göre, her çocuğun ayrı bir öğrenme biçimi bulunuyor. Önemli olan çocuğun nasıl öğrendiğini belirlemek ve yeni bilgiyi onun öğrenme stiline göre öğretmek. Dünyada en çok araştırılan ve uygulanan Dunn&Dunn Öğrenme Stilleri Modeli'nin mimarı ve yaşamının 40 yılını bu konuyla ilgili çalışmalara ayıran 79 yaşındaki St. John's Üniversitesi Eğitim Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rita Dunn öğrenme stillerini ve çocukların nasıl daha iyi öğrenebileceklerini anlattı ve ailelere uygulayabilecekleri ipuçları verdi.

KİMİ ÇOCUĞA SES KİMİNE IŞIK GEREK

"Öğrenme stilleri" kavramı ilk kez 1960'lı yıllarda ABD'de tartışılmaya başlandı. Bu kavramı ortaya ilk atan da Prof. Dr. Rita Dunn oldu. Amacı her insanın farklı biçimde öğrendiğini ortaya koymaktı. Türkiye'ye Bilfen Okulları'nda bu sistemi kurmak için gelen Prof. Dr. Rita Dunn'a göre, "Çocuklar öğrenme konusunda engelli değiller, bizler onlara öğretme konusunda engelliyiz." 1990'lı yılların başından itibaren öğrenme stilleri değişik ülkelerde okullarda uygulanmaya başlandı. Burada amaç her öğrencinin öğrenme stilini belirlemek ve ona göre öğretmek oldu. Dunn'a göre öğrenme stilleri, "uyarıcılar" adı verilen çevresel, duygusal, sosyolojik, fizyolojik ve psikolojik olmak üzere beş etkene ayrılıyor. Bu etkenler de öğrenmeyi etkileyen en önemli faktörler.

DÜŞÜNME BİÇİMİ ÖNEMLİ

Öğrenme stillerine göre, öğrenciler sağ ve sol beyinlerindeki baskınlığa bağlı olarak bilgiyi işleme ve düşünme biçimleri açısından, analitik ve global (bütünsel) diye psikolojik açıdan ikiye ayrılıyorlar. Öğrenme stilleri ile ilgili 18 ülkede araştırma yapan Dunn'un sonuçlarına göre, öğrencilerin yüzde 85'i global. Ancak öğretmenlerin yüzde 65'i analitik. Öğretmenlerin çoğu analitik olduğu için analitik öğrenen çocuklar, bu durumda çok şanslı. Öğrenmede kötü sonuçlar çıkmasının nedenlerinden biri de öğrenciler global olmasına rağmen, öğretmenlerin analitik olması. Globaller kendi hayatlarındaki önemini anlayana kadar konuya konsantre olmakta zorlanırken, analitikler kelime ve sayılara önem veriyor, detayları inceliyor. Bu nedenle de öğretmenlerin sınıflarında öğrencilerin öğrenme stillerini bilmeleri ve buna göre derse devam etmeleri gerekiyor.

sabah.com

2. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Çocuklar daha kolay nasıl öğrenir?
    bilgi ve paylaşım için saol canım bilmemiz gereken bilgiler emeğine sağlık

3. zuzu65

zuzu65 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Çocuklar daha kolay nasıl öğrenir?

sağol bitanem belki bi parça yardımcı olabilir.sağol mislim

4. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83
    Paylaşım için sağol

5. seerose

seerose Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    61
    Ödül Puanları:
    48
    Cocuklara asla dersleri icin,ben bunu anlamiyorum zor dememeliyiz,cunku bu onlarda annemde anlamiyor,ben de zaten anlamadim gercekten de zormus imajini yaratiyor,bunun yerine bunu birlikte cozebiliriz demeyi tecih etmeliyiz.Yapilan birarastirmaya gore Turk cocuklarinin en basariz olduklari ders matematikmis,bunun da nedeni on yargi,okuda dersi tam olarak anlamayan ogrenci evde annasina sorunca ondan da bunlar zor aksama babana sor ben anlamiyorum yanitini almalariymis,zorsa bende bunu yapamam diye yapabilseler bile derse on yargili yaklasiyorlarmis.

Çocuklar daha kolay nasıl öğrenir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. çocuk yaşayarak öğrenir..

çocuk yaşayarak öğrenir..

Çocuk yetiştirmenin öyle sanıldığı gibi sıradan ve çok Kolay bir şey olmadığı, ancak bu öz ile anlatılabilirdi... ÇOCUK, NE YAŞIYORSA ONU ÖĞRENİR Eğer bir çocuk; - Sürekli eleştirilmişse, kınama ve ayıplamayı öğrenir. - Kin ortamında büyümüşse, kavga etmeyi öğrenir. - Alay edilip aşağılanmışsa, sıkılıp utanmayı öğrenir. - Utanç duygusuyla eğitilmişse, kendini suçlamayı öğrenir. -...
  2. Çocuklar yaşadığını öğrenir

Çocuklar yaşadığını öğrenir

Eğer, bir çocuk hoşgörüyle yetiştirilmişse; Sabırlı olmayı öğrenir. Eğer, bir çocuk desteklenip, yüreklendirilmişse; Kendine güven duymayı öğrenir. Eğer, bir çocuk övülmüş ve beğenilmişse; Takdir etmeyi öğrenir. Eğer, bir çocuk hakkına saygı gösterilerek büyütülmüşse; Adil olmayı öğrenir. Eğer, bir çocuk güven ortamı içinde yetişmişse; İnançlı olmayı öğrenir. Eğer, bir çocuk kabul ve onay...
  3. adıma kaç kayıtlı hat olduğunu nasıl öğrenirim?

adıma kaç kayıtlı hat olduğunu nasıl öğrenirim?

Bir arkadaşım tesafü eseri Turkcellden adına kayıtlı 12 tane hat olduğunu öğrenmiş, düşünebiliyor musunuz tam 12 hat ve arkadaşımın 3ü dışında hiçbirinden haberi yok. Hemen yardımcı olmuşlar da gerekeni yapmış ama bayağı uğraşmış.Şimdi beni de korku sardı.Acaba böyle adıma açılmış hatlar varsa öğrenebileceğim bir sorgulama sistemi varmı ?
  4. Birgün Eşinizin Bir Çocuğu Olduğunu Öğrenirseniz...

Birgün Eşinizin Bir Çocuğu Olduğunu Öğrenirseniz...

Bu konu; Birgün Eşinizin Bir Çocuğu Olduğunu Öğrenirseniz hakkında biligler vermektedir. Sevgili melekler, az önce açtığım haberde Cüneyt Arkın'ın bir kızı ve torunu olduğunu ve kızıyla da torunuyla da görüşmediğini öğrendim. Tabi hemen aklıma Arkın'ın eşi geldi. Acaba haberi var mıydı bundan? Vardıysa neden görüşmemelerine ses çıkarmadı? Yoktuysa şimdi gazeteden öğrenince ne yaptı, ne...
  5. Örgüde Lastik Nasıl Örülür Videolu Anlatım İle Daha Kolay Öğrenebileceksiniz

Örgüde Lastik Nasıl Örülür Videolu Anlatım İle Daha Kolay Öğrenebileceksiniz

Örgüde Lastik Nasıl Örülür Videolu Anlatım- Örgüye başlayanların ilk öğrenmesi gerekenlerden biridir bence lastik örgü. Lastik örgüyü bilirsiniz görürsünüz belki. Kazakların, süveterlerin, yeleklerin, bluzların altlarına, kol kenalarına, yakalarına bile yapılabilen örgüye bence şekil veren olmazsa olmazlarındandır. Lastik örgü öğrendikten sonra düz örgü nasıl örülür bununla güzel örgüler...

Sayfayı Paylaş