gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Cumhurİyet Destani

Konu, 'Atatürk Şiirleri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Kararan bahtımın ağarmasıdır Yirmi üç doğumlu Cumhuriyetim Türklüğün tarihe son armasıdır
    Yirmi üç doğumlu Cumhuriyetim

Ata mirasının en güzelisin
    Mutluluk yumağı sevgi selisin
    Gönlümün al-beyaz açan gülüsün

Senin eseriniz seninle varız
    Ebedi sürmeli bitmeden bu hız
    Gölgende mutluyuz,hürüz, uygarız

Hayaldi kurtuluş, hürriyet bir düş
    Çehreler donuktu,ne gezer gülüş
    Çok şükür tükendi,bitti üzülüş

Cumhurİyet Destani konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Cumhurİyet

Cumhurİyet

CUMHURİYET Atatürk, Mudanya yolu ile Bursa'ya gidiyordu. Kalabalık bir halk kitlesi, iskelede etrafını çevirmiş bulunmakta idi. Bir kadının, elinde bir kağıtla Atatürk'e yaklaştığı görüldü. İhtiyar, zayıf bir kadındı. Ata'nın yolunu keserek titrek bir sesle: "Beni tanıdın mı oğul? Ben sizin Selanik'te komşunuzdum. Bir oğlum var; Devlet Demir Yolları'na girmek istiyor. Siz O'nu alsınlar...
  2. Destan - Annem

Destan - Annem

seni bir kır çiçeği gibi koklayamam seni bir kır çiçeği gibi koklayamam sevemem çiceği ben sevemem Dertlerin bitmedi be guzel annem O guzelim gozlerin gulmedi be canim annem Aglama sen kiyamam goz yasina dayanamam Bir sen gul guzel annem Yanarim ellerini tutamam saclarina dokunamam Seni bir kir cicegi gibi koklayamam sevemem Kaderin oyunu bu annem bir daha geri donemem Yavrunu sarmadinmi...
  3. Ergenekon destanı

Ergenekon destanı

Ergenekon destanı, Göktürkler’in türeyişini anlatan bir Türk destanıdır. Genel olarak, düşman tarafından hile ile yenilgiye uğratılan Türklerin, Ergenekon Ovası’nda yeniden türeyip tekrar eski yurtlarına dönerek düşmanlarıyla çarpışmalarını anlatır. Efsanenin Sadeleşmiş Özet Hali: Türk illerinde Türk oku ötmeyen, Türk kolu yetmeyen, Türk’e boyun eğmeyen bir yer yoktu. Bu durum yabancı...
  4. Göç Destanı

Göç Destanı

göç destanı özeti göç destanı destanındaki motifler hangi devlete aittir destanının özeti Bugün Orkun ırmağının kıyısında bir kent kalıntısı ile bir saray yıkıntısı vardır ki çok eskiden bu kente Ordu-Balıg denildiği sanılmaktadır. Göç Destanı, bu kentteki saray yıkıntısının önünde bulunan anıtlardan birinde yazılıdır. Bu yazıtlar, Hüseyin Namık Orkun'a göre, Mogol hanı Ögedey döneminde...
  5. Türeyiş Destanı

Türeyiş Destanı

türklerin kurttan türeyişi türeyiş destanı resimleri kurttan türeyiş bozkurt göç destanı Asya Büyük Hun Devleti ile Kök Türk Devleti arasındaki dönemde Orta Asya'da yaşayan Türkler'e Çinliler, Kao-çı derlerdi. "Kao-çı" sözü Çince'de "yüksek tekerlekli arabası olan" demektir. Kao-çı'lara Çinliler, T'ieh-le adını da verirlerdi. T'ieh-le kelimesi, Türkçe Töles sözünün Çin...

Sayfayı Paylaş