gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Doğal afetlere karşı korunma yolları nelerdir

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

doğal afetlerden korunma yolları doğal afetlerden korunma yolları kısaca nelerdir afetler ve bunlardan afetler nelerdir Doğal afetlere karşı korunma yolları nelerdir, neler yaparak doğal afetlere karşı koruma sağlamış oluruz. Bilgi verir misiniz ?

2. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    970
    Ödül Puanları:
    113
    ÜLKELER BAZINDA ŞUNLAR YAPILMALIDIR 1- Bir koordinasyon mekanizması kurulmalı

2- Kalkınma planı ile afet yönetimi ilişkisi sağlanmalı

3- Bilgi herkesle paylaşılmalı

4- Eğitim ve kamu bilinci önemsenmeli

5- Yurttaşlar sürece doğrudan katılmalıdır

Risk Yönetimi sürecinde temel ilgi alanı olarak Riski Kontrol Mekanizması alınmalı ve bunun için:

1- Eğer risk çok yüksekse riskten uzaklaşmak yada kaçmak

2- Eğer risk oranı düşük ise riski azaltacak çabaları uygulamak en akılcı yoldur.

Riski kontrol edemediğimiz durumlarda ise riskin finansmanına öncelik vererek riski olabildiğince toplum içinde paylaştırmak gerekir.

bireysel yapacaklarımız :

1- Çevremizde mevcut tehlikeler nelerdir Araştır

2- Bu tehlikelerin özellikleri büyüklükleri olma sıklığı etkileri önceden bilinebilip bilinemeyeceği Analiz et

3- Bu analizler sonunda afet senaryoları kurgulanarak korunmaya yönelik önlemler alınmalı. Planla

4- Acil durumlar için araç gereç hazırlanmalı. Hazırlan

Kent ölçeğinde bakıldığında:

1- Bilmek ve yapmak arasında ilişki iyi kurulamıyor.

2- Sürece doğrudan katılması gereken ortaklar içsel dönüşümlerini gerçekleştirmiyorlar.

Bunun aşılabilmesi için

1- Herkeste afet zararlarının azaltılabileceği fikri yerleştirilmeli.

2- Bilimsel bilgi ile yerel davranış arasındaki çelişme aşılmalı.

3- Herkese ulaşılmalı.

4- Çapraz ilişkiler (kamu-özel toplum-birey) geliştirilmeli.

5- Sürekli eğitim programları uygulanmalı.

6-Planlama ve planların güncelleştirilmesi unutulmamalı.

Yine Kent bütününde bakıldığında:

1- Afet bilgilerini paylaşalım.

2-Afet duyarlılığını arttırmak için deneyimlerimizi paylaşalım erken uyarı tahliye için müdahale sistemleri kuralım.

3-Ailede işyerlerinde kamu tesislerinde afete hazırlanma anlayışı geliştirelim.

4- Deprem sırasında ve sonrasında yapılacaklarla ilgili tatbikat ve eğitimler yapalım acil durum yönetimi bilgilerini herkese ulaştıralım

5-Her gün 5 dakika ayırarak aileleri okulu hastaneleri afete hazırlayalım afet psikolojisini öğrenelim ve öğretelim.

6- Tıbbi müdahale konusunda bilgilenelim

7- Mahalle ölçeğinde arama-kurtarma yöntemlerini öğrenelim

8- Yapısal olmayan önlemler (eşya güvenliği vs) konusunda çabalar sarf edelim.

9- Sürekli eğitim yapalım ve eğitim materyalleri dağıtalım. Medya olanaklarından yararlanalım.

10- Kent içi ve kentler arası tatbikatlar yapalım.

3. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

ben bundan bi şey anlamadım

Doğal afetlere karşı korunma yolları nelerdir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. hangi doğal afetsiniz?

hangi doğal afetsiniz?

Arkadaşlar yeni bir test daha..:) Hangi doğal afetsiniz?
  2. Kimyasal gaz nedir? Kimyasal gazlardan korunma yolları?

Kimyasal gaz nedir? Kimyasal gazlardan korunma yolları?

kimyasal gaz nedir kimyasal gazlardan korunma yolları tabun gazı cs gazı nedir gazlardan korunma Kimyasal gaz nedir?Kimyasal gazlardan nasıl korunuruz?bu çok önemli bilgieri sizler için paylaşıyorum Kimyasal savaş gazları katı, sıvı, gaz ve aerosol halinde; püskürtücü aletler, helikopter veya uçaklarla taşınan sprey tankları ile, top-roket veya füze mermileri ile, mayın el ve uçak bombaları...
  3. Doğal Afetler ve Doğal Afetlerden Korunma Yolları

Doğal Afetler ve Doğal Afetlerden Korunma Yolları

Doğal Afetler ve Doğal Afetlerden Korunma Yolları nelerdir kızlar bu konuda bilgi verin bana
  4. ülkemizde nerelerde hangi doğal afetler yaşanmıştır?

ülkemizde nerelerde hangi doğal afetler yaşanmıştır?

Ülkemizde nerelerde hangi doğal afetler yaşanmıştır? Cevaplarsanız çok sevinirim, takip edeceğim.Sağolun.....
  5. Baharda Göz Alerjisinden Korunma Yolları Nelerdir?

Baharda Göz Alerjisinden Korunma Yolları Nelerdir?

baharlık göz alerjisi, göz alerjisini önlemenin yolları, baharda göz alerjisi nasıl engellenir Sevgili melekler, özellikle bahar aylarında ortaya çıkan göz alerjisi, polen, rutubet, toz parçacıkları ve hayvan tüyü gibi iç ve dış mekan alerjenlerine karşı gelişen bir reaksiyondur. Bu alerjenler göze girer ve göz kapağının içine yerleşerek gözün nemli kalmasını sağlayan hat şeklindeki dokunun...

Sayfayı Paylaş