gebe
  1. KızılÖtesi

KızılÖtesi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    38

Double Crust Apple Pie elmalı pay

Konu, 'Kekler - Pastalar' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

apple pay elmalı pie elmalı pie tarifi apple tarifi nasıl yapılır [​IMG]

Amerika'da annelerin çocuklarına hediye ettiği geleneksel yemek tariflerinin yer aldığı Better Homes and Gardens'ın yemek kitabından yaptım bu elmalı payı.
    Tarifte pay hamurumuna hiç şeker katılmıyordu ama ben 1 kaşık kadar şeker ilave ettim. Ancak piştikten sonra farkettim ki orjinal tarif ile yapılırsa lezzetlerin ağızda birbirine karışması çok daha güzel olacak. Tercihi size bırakıyorum. İşte tarif;

Malzemeler

Pay hamuru için

2 bardak un
    1/2 bardak tereyağ tereyağ (küçük parçalara kesilmiş)
    6-7 yemek kaşığı soğuk su

Elmalı iç için

3-4 adet kabukları soyulmuş ve ince ince dilimlenmiş elma
    1 yemek kaşığı limon suyu
    Yarım bardaktan 1 parmak fazla şeker
    2 yemek kaşığı un
    Yarım tatlı kaşığı tarçın
    Yarım bardak iri doğranmuş ceviz

Yapılışı

Fırınınızı 180 dereceye ayarlayın. Önce unu ve tereyağını parmaklarınızla birbirine yedirin. Yavaş yavaş soğuk su ilave ederek hamuru yoğurun. Sertçe bir hamur olmalı ve çok uzun süre yoğurmamalısınız. Aksi takdirde hamur çok yumuşar ve yapışmaya başlar. Tart hamurlarında hamurun kıvamı tuttuğunda hamuru streç folyoya sarar, buzdolabında yarım saat dinlendiririm. Böylece hamurun içindeki tereyağı tekrar eski katı formuna kavuşur.

Bu hamuru da 2'ye bölüp aynı şekilde buzdolabında dinlenmeye bırakın.
    23-24cm çapındaki tart kalıbınızı yağlayın. Buzdolabında dinlendirdiğiniz hamurun bir parçasını alıp merdane ile açarak tart kalıbınıza döşeyin. Kalıptan artan kenarları diğer hamura ilave etmek üzere koparın.
    Elmalı iç malzemelerini derin bir kapta iyice karıştırın. İlk kat hamuru serdiğiniz tart kalıbınıza elmalı içi boşaltın. Buzdolabından hamurun 2. parçasını çıkarıp onu da merdane ile açın ve tartınızın üstünü kapatın. Hamurun kenarlarını elinizle mümkün olduğunca alttaki hamurun kenarlarıyla birleştirin. Hamurun üzerine buhar çıkışını sağlamak için bıçakla V şeklinde delikler açın. Tart kalıbınızın kenarlarını aliminyum folyo ile kaplayın. Bu, uzun pişme süresinde hamurun tart kenarındaki kısımlarının fazla pişip kararmasını önleyecektir.

kaynak: kucukevinmutfagi.blogspot.com

Double Crust Apple Pie elmalı pay konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Apple, fırtınayı dizüstünde kopardı

Apple, fırtınayı dizüstünde kopardı

San Francisco'da başlayan MacWorld 2008'in açılış konuşmasını yapan Apple'ın CEO'su Steve Jobs, geçen sene iPhone ile cepte kopardığı fırtınayı, bu sene MacBook Air ile dizüstüne taşıdı. Bu kadar ile yetinmeyen Apple, HD kalitesinde online film kiralama ve Apple TV ile doğrudan TV'ya aktarılabilecek HD film içeriğinin de müjdesini verdi. EN İNCE DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR Apple CEO'su Jobs'un...
  2. Pay

Pay

Rüyada bölünen bir seyden kendi payiniza düseni aldiginizi görmeniz, bir ortakliga gireceginize veya bir kooperatife üye olacaginiza isarettir
  3. Kutsi - Aşk Payını Aldı

Kutsi - Aşk Payını Aldı

yollar arşınlanır,gözlerden uzakta sözler kurşunlanır,dillerden uzakta ziyan ettim ben,haram oldun sen sensizlikle kavgama geceler düşman(2*) kendimi isyanda etti,kaderim yalnız kaldı aşk payını aldı gözlerim sensiz baktı,yalnızlık kapı çaldı aşk payını aldı(2*)
  4. Double Moon

Double Moon

0216 338 70 40 Yer: Moda Adres: Moda Mektebi Sokak No:7 Moda/Kadıköy Ücret: TL Kredi Kartı: Tüm kredi kartları geçerlidir. Park: VAR
  5. pırasalı pay

pırasalı pay

pırasalı pay MALZEMELER 125 gr yumuşamış margarin 2 yemek kaşığı yoğurt 2 adet yumurta 12 yemek kaşığı tepeleme un (2 su bardağı) 1 tatlı kaşığı tuz İçinin harcı için: 7-8 adet pırasa 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı katı yağ 1 su bardağı hazır çiğ krema 2 adet yumurta 1 çay kaşığı tuz 1 çay kaşığı karabiber HAZIRLANIŞI İsterseniz önce hamurumuzu hazırlayıp,...

Sayfayı Paylaş