gebe
  1. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Efendi

Konu, 'DEFG Melek Sözlük' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

Efendi --------------------------------------------------------------------------------

Osmanlı döneminde ağa, bey, paşa gibi devlet memurlarına verilen unvandır. Bu unvan, Bizanslılardan Selçuklu Türkleri'ne geçerek yerleşmiştir.

Günümüzde de yeterli eğitim görmemiş, orta sınıf halkı için kullanılır. Bundan başka terbiyeli, saygılı anlamına da gelmektedir.

XVIII. yüzyıldan sonra şehzadeler, Çelebi Sultan yerine Efendi olarak anılmıştır. Bu dönemde emirlere ve diğer yüksek rütbeli kişilere Efendi sıfatı ile hitap etmek adet olmuştur.

Osmanlıların kuruluş döneminde padişahlara da Efendi deniliyordu. Bu deyim imparatorluğun yıkılışına kadar devam etmiştir. XVI. yüzyıldan sonra efendi kelimesi genellikle tahsilli kimselere bir tür rütbe anlamında kullanıldı.

İstanbul kadısına İstanbul Efendisi, Yeniçeri katibine Yeniçeri Efendisi, Reisülküttaba Reis Efendi, padişahların ilk eşlerine Kadın Efendi, Şeyhülislama yalnızca Efendi denilmesi XVIII. yüzyılda adet olmuştur. Tanzimat'tan sonra, askerler arasında binbaşı rütbesine, siviller arasında en yüksek rütbe de olanlara Efendi unvanı uygun görülmüştür.

Hz. Peygamber'den sonra din büyüklerine de bu deyim ile hitap etmek adet olmuş; Peygamber Efendimiz, Resulullah Efendimiz, Efendi Hazretleri gibi.

26 Kasım 1934'te çıkan bir kanunla Efendi, Bey, Paşa gibi unvanlar kaldırılmıştır.

Efendi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gel Efendim............

Gel Efendim............

Efendim

EFENDIM Bir gün bana seslenirsen Ya Rasulallah Çıkamam huzuruna utanırım Bir gün benim için üzülürsen Ya Rasulallah Bu azaba dayanamam yanarım Hali perişan bir kul yanı başına gelirse Ya Rasulallah Peygamberlerin yanında ümmetimdendir deyip utanma Sen sakın boynunu bükme Ben giderim Ya Rasulallah Mahşerde bu ümmetin cehennemlik denirse Sen üzülme!Ben cennete gitmesem de olur...
  3. Karadeniz Efem

Karadeniz Efem

karadenız efem karadeniz efem yakup tellioğlu karadenizefem karadeniz radyo Firma:Karadeniz Efem Firma Gerçek Adı:Karadeniz Efem Tur. Oto. Ve İnş. San. Tic. Ltd. Şti. Yön. Kur. Başkanı / Sahibi:İlyas Çelik Genel Müdür:Yakup Tellioğlu Merkez Adresi:İsmetpaşa Mah. İsmetpaşa Cad. No:14 Bayrampaşa / İst. İletişim Bilgileri Tel 1:(212) 658 23 45 Tel 2:(212) 658 23 46 Faks:(212) 658 23 45...
  4. Efendim izindeyiz

Efendim izindeyiz

Rabbim hepmize on adım adım takip etmeyi nasip eylesin aminn
  5. Ahmed Hulûsi Efendi

Ahmed Hulûsi Efendi

Ahmed Hulûsi Efendi kimdir hayatı hakkında bilgi var mı bu sitede yada bilen var mı bu sitede varsa yazsınnn!

Sayfayı Paylaş