gebe
  1. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0

Erkeklerde de Gebelik Belirtileri Olabilir

Konu, 'Gebelik belirtileri' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

Anne adaylarının hamilelik süresince mide bulantısı, baş ağrısı, aşermesi sıradan bir durumken baba adayları da bu sıkıntılardan muzdarip olabiliyor. Tıptaki adıyla 'Couvade Sendromu' baba adaylarının hamilelik belirtilerini anne adaylarıyla birlikte göstermesine yol açıyor. 'Couvade Sendromu' baba adaylarının eşleri gibi hamilelik semptomları göstermesine sebep oluyor. Baba adaylarının yaklaşık yüzde 10 ile 65'inde görülen sendrom, hamilelik sırasında en sık 3. aya doğru ya da doğum yaklaştığında ortaya çıkıyor. Memorial Hastanesi'nden Uzman Psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlu, bu duruma sebep olan etkenleri şöyle sıralıyor: "Hamile eşi ile özdeşleşme isteği, kıskançlık, dünyaya yeni gelecek bebeğin korkusu, hamile eşin duygularının değişmesinden endişe edilmesi gibi durumlardan doğan stres baba adaylarının da hamilelik belirtileri göstermesine yol açabiliyor. Couvade Sendromu'nun belirtileri ise, duygusal değişimler, yorgunluk, baş ağrısı, bel ağrısı, bacaklarda kramplar, kilo almak, mide bulantısı, baş dönmesi ve aşermek şeklindedir." Aslıhan Tokgöz Tozlu'nun verdiği bilgilere göre, bu sıkıntıları yaşamaması veya var ise kurtulması için baba adayının, hamile eşini dışardan gözlemlemek yerine, mutluluğunu paylaşması gerekiyor.
    Neler Yapılabilir?
    Baba olma korkusu, duygusal, fiziksel, ve maddi sıkıntıların korkusu konu hakkında kitaplar okuyarak, diğer babalarla konuşarak ve ebeveyn kurslarına katılarak azaltılabilir. Bebeğin yıkanması, karnının doyurulması, altının değiştirilmesi gibi konularda bilgi edinmek de korkuyu azaltır.
    Maddi sıkıntı yaşanacağı düşüncesi stres yapıyorsa, çiftlerin karşılıklı konuşup yeni bir aile bütçesi çıkartması, harcamaları ayarlaması ve planlı olması stresi düşürecektir. Couvade Sendromu, hamilelikle başlayıp doğumdan sonra biteceği gibi bazı durumlarda ilaç ve psikoterapi de gerekebilir.
    kaynak:ailem.com

2. meleklerin sultanı

meleklerin sultanı Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Erkeklerde de Gebelik Belirtileri Olabilir
    bence biraz babalarda sıkıntı çeksin fenamı olur yani gerçi ben görmedim ama bizim baba çekseydi iyi olurdu güzel bir konu emeğine sağlık...

3. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Erkeklerde de Gebelik Belirtileri Olabilir

evet haklısın belki o zaman bizi daha iyi anlarlardı

4. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83
    Cevap: Erkeklerde de Gebelik Belirtileri Olabilir

emeğine sağlık birtanem

5. CaRiZmA

CaRiZmA Vip Melek Üye

Beğenilen Mesajlar:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    ilginc...
    Paylasim icin sagol canim.

6. esra

esra Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    12
    Ödül Puanları:
    0

bence doğru vallahi benim kocam aşeriyo:D hem stresli hemde canı durmadan bişi çekiyo hangimiz hamile ben anlamadım:D

7. ilkimsu

ilkimsu Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    wayyy erkeklerde stres olabiliyoms haah teşekkürler :D

Erkeklerde de Gebelik Belirtileri Olabilir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Couvade Sendromu: Erkeklerde Gebelİk Belİrtİlerİ

Couvade Sendromu: Erkeklerde Gebelİk Belİrtİlerİ

Couvade Sendromu na yakalanan erkekler, eşleri hamile kaldıktan kısa bir süre sonra gebelik semptomları yaşıyor. Couvade Sendromu denilen hastalık, eşleri gebe kalan erkeklerin kısa bir süre sonra gebelik semptomları yaşaması anlamına geliyor. Bu semptomlar arasında mide, bağırsak sistemi rahatsızlıkları, karın büyümesi, iştahta değişme, kokuya hassasiyet, sırt ağrıları, bacak krampları,...
  2. Artik ne yapmam gerekiyo bilmiyorum gebelikle ilgili yardımcı olabilir misiniz ?

Artik ne yapmam gerekiyo bilmiyorum gebelikle ilgili yardımcı olabilir misiniz ?

Kizlar 30 nisanda birliktelik yasadim ve her zamanki tarihimde yani 14 mayis gibi adet gordum o iliskide korunmadik cocuk istiyorum ama maddi durumunlardan dolayi henuzbhazir olmadigimizi dusunuyoruz. Neyse adet oldugumda hic suphe duymadim gebelik hakkinda ama o sure icinde aklima takildi hep acaba gebelik olabilie mi diye ve ara ara bulantilarim sanki midem de fokurdamalar oluyo gibiydi...
  3. gebelik adetin bittiği gün olabilir mi ?

gebelik adetin bittiği gün olabilir mi ?

mrb hanımlar size bir sorum olacak ben iki ay kdr kistim yüzünden adet gecikmesi yasiyordum ve d.k.hapı kullandım ama 3.ay bıraktım yarıda ve adet oldum sonrasında da çocuk istedik esimle ve bugün adetim 3gun geçmiş oldu. karın ağrısı ve akıntı çok var. sizce hamile olabilir miyim. yoksa ilacı bıraktığım için kalmama sansizligim var mi beni bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim
  4. Kahverengi sıvı ve kan geldi bu hamilelik belirtisi olabilir mi

Kahverengi sıvı ve kan geldi bu hamilelik belirtisi olabilir mi

Merhaba hanımlar acil yardım. Ben adet olduktan bir hafta sonra kahverengimsi kan geldi ve birdaha gelmedi kasiklarimda özellikle sol kasigimda çok agri var ayağımı hissetmiyorum ağrıtan ve karnında sancilanam oluyor sizce bunlar hmilelik belirtisimidir yoksa başka biseymi

Sayfayı Paylaş