fal ve dikili taşlarla ilgili hadis-i şerif

Konu, 'Dua Ayetler Hadis' kısmında FiRaRi_MeLeK tarafından paylaşıldı.

1. FiRaRi_MeLeK

FiRaRi_MeLeK Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    201
    Ödül Puanları:
    63
    insanların CENNET benim CEHENNEM dediğim yerde...
    fal ile ilgili hadisler fal ile ilgili ayetler falla hadisler ayet ve falla ayetler
    DİKİLİ TAŞLAR VE FAL OKLARININ HARAMİYETİ İLE İLGİLİ DİĞER BİR AYET-İ KERİME:
    سورة المائدة (5) ص 107
    حُرِّمَتْ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةُ وَالْدَّمُ وَلَحْمُ الْخِنْزِيرِ وَمَا أُهِلَّ لِغَيْرِ اللّهِ بِهِ وَالْمُنْخَنِقَةُ وَالْمَوْقُوذَةُ وَالْمُتَرَدِّيَةُ وَالنَّطِيحَةُ وَمَا أَكَلَ السَّبُعُ إِلاَّ مَا ذَكَّيْتُمْ وَمَا ذُبِحَ عَلَى النُّصُبِ وَأَن تَسْتَقْسِمُواْ بِالأَزْلاَمِ ذَلِكُمْ فِسْقٌ الْيَوْمَ يَئِسَ الَّذِينَ كَفَرُواْ مِن دِينِكُمْ فَلاَ تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِ الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الإِسْلاَمَ دِينًا فَمَنِ اضْطُرَّ فِي مَخْمَصَةٍ غَيْرَ مُتَجَانِفٍ لِّإِثْمٍ فَإِنَّ اللّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ {3}
    "Ölü (kesilmeden kendiliğinden ölen leşin eti), o (atılan) kan, domuz eti, Allahtan başkası için kendisi (nin kesimi) ile ses yükseltilen (Allah'tan başkası adına boğazlanan), boğulmuş, (taş, ağaç gibi şeylerle) vurul ( up öldürül) müş, (yukardan) yuvarlan (ıp öl) müş, boynuzlan (ıp öl) müş (hayvanlar ile), Canavarın yediği (parçalayıp öldürdüğü hayvanlar) - (ölmeden yetişip) kestikleriniz müstesna-, dikili taşlar üzerine (putlar adına) boğazlanmış hayvanlar ve fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kılındı. İşte bunlar (geride zikredilen haramlardan her hangi birini işlemeniz) büyük bir fısk (büyük bir günah ve Allah'ın taatından masiyetine çıkış) tır.
    Bu gün kâfirler dininiz (i iptal etmek) den ümit kesmişlerdir. Artık onlar (ın size galip gelmesin) den korkmayın, ben (im emrime karşı geldiğiniz takdirde azabımın sizin üzerinize yönelmesin) den korkun. Bu gün sizin için dininiz (in, farzlar, helâl ve haramlarla ilgili hükümlerin) i ikmal'ettim (kemale erdirdim) ve sizin üzerinize nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslama razı oldum (sizin için dinler arasından, Allah indinde tek muteber din olan islâmı seçip beğendim).
    Her kim son derece açlık hâlinde çaresiz kalırsa, bir günaha meyletmeksizin (ruhsat miktarını geçmeden ve lezzet gayesine yönelmeden haram olan bu etlerden ölmeyecek kadar yiyebilir) çünkü Allah ziyade mağfiret eden, çok acıyandır (bundan dolayı dara düşeni, bu etlerden yediği için cezaya çarptırmaz)."

fal ve dikili taşlarla ilgili hadis-i şerif konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Müminlerle ilgili hadis-i şerifler

müminle ilgili hadisler müminlerle ilgili hadisler mümin ile komşulukla müminlerle ayetler (Elbette müminler kardeştir.) [Hucurat 10] (Müslüman, elinden ve dilinden müslümanların emin olduğu kimsedir.) [Buhari] (Mümin akıllı, basiretli, uyanıktır. Her işte Allah’ın rızasını gözetir. Acele etmez, ilim sahibidir, haramlardan kaçar.) [Deylemi] (Mümin, koku satan kimse gibidir. Yanında otursan...
  2. Dilenmekle ilgili hadis-i Şerifler

Aiz Ibnu Amr radiyallahu anh anlatiyor: "Bir adam Resulullah aleyhissalatu vesselam'dan bir seyler istedi. Aleyhissalatu vesselam da verdi. Adam donmek uzere ayagini kapinin esigine basar basmaz, Aleyhissalatu vesselam: "Dilenmede olan (kotulukleri) bilseydiniz kimse kimseye birsey istemek icin asla gitmezdi!" buyurdular." Nesai, Zekat 83, (5, 94, 95). Hz. Zubeyr...
  3. İçkinin zemmiyle ilgili hadis-i şerif ve rivayetler

عن ابن عمر. قال: قال رسول الله صلى الله عليه وسلم (كل مسكر خمر. وكل مسكر حرام. ومن شرب الخمر في الدنيا فمات وهو يدمنها، لم يتب، لم يشربها في الآخرة). 38 - Abdullah ibni Ömer (Radıyallahu Anhuma) dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: "Kim dünyada şarap içer de sonra tövbe etmezse, ahirette ondan (cennet şarabından) mahrum...
  4. Komşulukla İlgili Hadis-i Şerifler

hadisi şerifler kısa hadisi şerifler nedir hadisi şerif oku komşulukla ilgili hadisi şerifler hakkında bilgi için yazımıza buyrun melekler Komşuluk çok önemlidir melekler. Bununla ilgili Hadis-i Şerifler Bile bulunmakta ki komşulukların değerini daha iyi bilelim diye. Bu Hadis-i Şerifleri Sizlerle Paylaşıyoruz; KOMŞUYA VASİYYET Âişe (ra) Peygamber (sav)’den anlattığına göre, Peygamber...
  5. Gıdalarla ilgili Hadis-i Şerifler

bu konu ;gıdalarla ilgili hadisi şerifler,hadisi şeriflerle faydalı gıdalar hakkında bilgiler vermektedir Şurası muhakkak ki, haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında haram veya helal olduğu şüpheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmezler. Her kim bu şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, şerefini de korumuş olur. Kim de şüpheli şeylere yönelirse...

Sayfayı Paylaş