gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Gazİ'yİ Tanir Misin Baba?

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

GAZİ'Yİ TANIR MISIN BABA? Salih Bozok anlatıyor: Birgün, Çankaya civarında bir köylü evine gitmiştik. Girdiğimiz kulubede, ihtiyar bir köylü ile karısı oturuyordu. Bize ikram ettikleri kahveleri içerken Atatürk, köylü ile konuşmamı söyledi. Ben bu emre itaat için ak sakallı köylüye ilk aklıma gelen sulai sordum: "Sen Gazi'yi tanır mısın baba?" İhtiyar beni, saçma bir sual görmüşüm gibi alaycı bir şekilde süzdü: "Gazi'yi tanımayan var mı ki?" dedi ve ilave etti: "Ben görmedim ama, her hafta Hacı Bayram Veli Camii'nde Cuma Namazı kılarmış. Ta göbeğine kadar sakalları varmış. Melek gibi nur yüzlü, Peygamber gibi mübarek bir ihtiyarmış!..." Gülmemi güç tutarak, Atatürk'ün sakalsız ve genç yüzüne baktım. O, kaşlarını kaldırarak kendini tanıtmamamı emretti. Dışarı çıktığımız zaman da güldü ve: "Varsın, o da öyle bilsin. Hakikati öğrenmek belki biçarenin hayalini yıkar, onun hayalindeki şirin sakallıyı öldürtüp de sevgisini kaybetmekte ne mana var?..."

Gazİ'yİ Tanir Misin Baba? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Çocuk Eğitimi mi Anne-Baba Eğitimi mi?

Çocuk Eğitimi mi Anne-Baba Eğitimi mi?

Çocuk Eğitimi mi Anne-Baba Eğitimi mi? Prof.Dr. Harun AVCI Çocuğunuz öfkeyle karşınıza dikiliyor ve size meydan okuyor mu? Onun nereye gittiğini bilmiyor, meraktan çatlıyorsunuz ve gelince de size hiçbir şey söylemek istemiyor mu? Evde hiçbir şey yapmak zorunda olmadığını, doğmayı kendisinin istemediğini ve bu sebepten sizin ona bakmakla yükümlü olduğunuzu söylüyor mu? İnanç ve değerleriniz...
  2. Bİr TÜrkÜ Nasil Tanirsiniz?

Bİr TÜrkÜ Nasil Tanirsiniz?

* Ancak bir Türk aracın sinyal lambaları dururken kolunu çıkararak "dönüyorum" hareketi yapabilir. * Yemeğin etini en sona bırakan kişi tabi ki Türk'tür. ** Ancak bir Türk trafik ışıkları kırmızıdan yeşile döndüğünde önündekine kornaya basabilir. *Dingildeyen bir masanın ayağına kağıt sıkıştırma fikri bir Türk'ündür. * Tv'de film seyrederken filmin oyuncularıyla muhatap olan...
  3. baba

baba

Babasını gören hasta ise iyileşir, sıkıntısı varsa rahatlığa kavuşur, ihtiyacı varsa birisi cömertçe giderir, yitiği varsa bulur, bir muradı varsa yerine gelir. Babanın iyi hali kişinin kendi durumuna, babasını bir işte takip etmek onun meslek ve meşrebiini devam ettirmeye, Babaya hürmet ve tazim Allah'a itaat etmeye, ona isyan Allah'ın emirlerine uymamaya, Babanın gülümsemesi ilahi hoşnutluğa...
  4. 'Baba beni öpmeyecek misin ? sözü son söz oldu

'Baba beni öpmeyecek misin ? sözü son söz oldu

Konya'da kız öğrenci yurdundaki feci patlama, yürekleri dağlayan hikâyeleri de ortaya çıkardı. Küçük Sema kendisini kursa bırakan babasının peşine seslendi: Türkiye'yi derinden üzen olayda iki kız kardeşi ölüm ayırdı. Tatil için Mersin'den babaannelerinin yanına gelen kardeşlerden Rukiye Sema Demirtaş hayatını kaybederken, ablası Zeynep Büşra Demirtaş yaralı olarak kurtuldu. Kızları...

Sayfayı Paylaş