gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Gebede sık idrar

Konu, 'Gebelik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Gebe kadınlar gebeliğin ilk ve son üç aylık dönemlerinde sık sık tuvalete gitmek zorunda kalırlar. İdrara çıkma sıklığının bu kadar artmasının nedenlerinden biri beden de artan zehirli maddelerin atılımını hızlandırmak amacıyla böbreklerin çalışma hızının artması ve vücut sıvı hacmindeki artıştır. Başka bir neden ise idrar kesesine komşu konumda olan rahim büyüdükçe oluşturduğu basınçtır. Gebeliğin dördüncü ayından sonra rahmin karın içine doğru yükselmesiyle mesane üzerine binen basınç azalır. Ancak iç organların yerleşimi kadından farklılık gösterdiğinden idrara çıkma sıklığı kişiden kişiye değişir. İdrar yaparken öne doğru eğilirseniz idrar kesenizi tam olarak boşaltabilirsiniz. Eğer gece çok sık idrara çıkıyorsanız, akşam üstü saat 4′ten sonra sıvı almamaya dikkat edin. Bunun dışında kesinlikle sıvı kısıtlaması yapmayın. İdrara yapma sıklığında herhangi bir değişiklik olmaması ortada bir sorun olduğu anlamına gelmez, özellikle de sık idrara çıkan bir kişiyseniz. Ayrıca yeterli ölçüde (günde en az 8 bardak su) sıvı alıp almadığınız da çok önemlidir. Yetersiz sıvı alımı yalnızca idrara sık çıkmamaya neden olmaz, ayrıca idrar yolu enfeksiyonu riskini de artırır.

Gebede sık idrar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. hamileyim ve sık idrara çıkıyorum

hamileyim ve sık idrara çıkıyorum

çok sık idrara çıkıyorum aşılamadan sonra sık idrara çıkma Gebe kadınlar gebeliğin ilk ve son üç aylık dönemlerinde sık sık tuvalete gitmek zorunda kalırlar. İdrara çıkma sıklığının bu kadar artmasının nedenlerinden biri beden de artan zehirli maddelerin atılımını hızlandırmak amacıyla böbreklerin çalışma hızının artması ve...
  2. Sık sık idrara çıkma

Sık sık idrara çıkma

sık tuvalete gitmenin sebepleri sık sık idrara çıkma, sebepleri, ve yanma, hissi, tedavisi, gitme Sık sık idrara çıkmanın sebeplerini ve bu sağlık sorununun sebeplerine göre tedavi yöntemlerini ele alıyoruz bu yazımızda Melek'ler. Sık idrar çıkmada, kişinin ağrısız bir şekilde ama sık sık idrara çıkması kastedilir. İsrar sıkışmada, kişi aniden sıkıştıran bie idrar yapma hisis ve...
  3. gebelikte sık idrara çıkma

gebelikte sık idrara çıkma

Gebelik ilerledikçe; büyüyen rahimin etkisi ile idrar torbasına baskı sonucu mesane kapasitesi oldukça azalır. Daha az miktardaki idrar ile mesanede dolma hissi belirir. Bu sık ve az miktarda idrar yapmaya neden olur. Hatta bazen anne adayları geceleri sık kalkma nedeni ile uyku problemi bile yaşayabilirler. Bu durum özellikle ilk 3 ay ve son 3 aylık gebelik periyodunda kendini gösterir....
  4. Kadınlarda Sık İdrara Çıkma

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma nedenleri nelerdir. Arakdaşlar ben sık sık idrara çıkıyorum acaba bunun sebebi nedir?
  5. hamilelikte sık idrarın nedenleri

hamilelikte sık idrarın nedenleri

Sık idrar idrar yolları enfeksiyon merhaba kızlark tuvalet ihhamileliğinde bundan şikayet ettmeyen yoktur heralde ben son aylarımı neredeyse tuvaette geçiriyordum özellikte ilk 3 ve son 3 ay daha sık görünüyor çünkü rahim"] idrar torbasına baskı yapıyor ve buda sık tuvalet ihtıyacı oluyor bu durum için zaten herhangi bir ilaç kullanımı yok

Sayfayı Paylaş