gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

gebeliğiin hangi ayında bebeğimin cinsiyetini öğrenebilirim

Konu, 'Gebelik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

gebelikte cinsiyet ne zaman belli olur cinsiyet hangi haftada belli olur bebeğimin cinsiyetini ne zaman öğrenebilirim hamilelikte bebeğin cinsiyeti hangi haftada Cinsiyet, genetik olarak belirlenir. Embriyo, anneden ve babadan gelen cinsiyet kromozomlarının bileşimi XX olduğunda dişi, XY olduğunda erkek olarak gelişir. Bu kromozomlarda bulunan bazı genler, bazı hormonları harekete geçirir ve cinsiyet buna bağlı olarak belirlenir.
    Gelecekte testis ya da yumurtalık olarak gelişecek olan gonadlar, 5. haftada gelişmekte olan böbreklerin yakınında oluşmaya başlarlar.

Gelecekte sperm ya da oosit olarak gelişecek ilkel üreme hücreleri, 6. haftada besin kesesinden embriyoda gonadların bulunduğu bölgeye doğru göç eder. Burada bir önceki hafta içinde oluşmuş olan parmak benzeri yapılarla birleşirler. Gonadların yapısı, bu zamana kadar erkek ve dişilerde benzerdir.

İnsanda, gelişimin ilk zamanlarında iki organ kümesi bulunur: Müller kanalları ve Wolff kanalları. Müller kanalı, dişi üreme organları halinde gelişirken, Wolff kanalları da erkek üreme organları olarak gelişir. Dişi ya da erkek üreme organlarından hangisinin gelişeceği, erkeklik hormonu olan testosteronun varlığına bağlıdır. Embriyonun Y kromozomunda SRY geni bulunuyorsa, bu gen diğer genleri harekete geçirerek testosteron salgılanmasını uyarır. Testosteron, Wolff kanallarının erkek üreme organları olarak gelişmesini başlatır ve Müller kanalı küçülür. Eğer X kromozomu varsa ya da Y kromozomunda SRY geni bulunmuyorsa, testosteron üretimi olmaz. Wolff kanalı küçülür ve Müller kanalı dişi üreme organları halinde gelişir. Dişinin klitorisi Wolff kanallarının kalıntısıdır.

gebeliğiin hangi ayında bebeğimin cinsiyetini öğrenebilirim konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hangi Ayda Bebek Hangi Besinleri Yer?

Hangi Ayda Bebek Hangi Besinleri Yer?

6 aylık bebek tarhana çorbası içermi Sevgili anne melekler; bebeğinizin beslenmesi sizler için önem teşkil eden bir konudur.Onların sağlıklı büyümeleri için bakın beslenmelerinde nelere dikkat etmeliyiz; Hangi Ayda Bebek Hangi Besinleri Yer? 0 - 4 AY Bebek Beslenmesi Bebeğiniz ağladıkça ve acıktıkça anne sütü vermelisiniz. Anne sütü yoksa veya yetersizse anne sütüne adapte bir biberon maması...
  2. bebeğin cinsiyeti kaçıncı ayda belli olur

bebeğin cinsiyeti kaçıncı ayda belli olur

Bebeğimin cinsiyeti tam olarak kaçıncı ayda belli olur, yani hamileliğin üzerinden ne kadar geçmesi gerekiyor ki cinsiyeti tam öğreneyim melekler. Ben oğliş bekliyorum ama hayırlısı olsun artık. 3 haftalık hamileyim. Şule Sayan.
  3. Bebeğin Cİnsiyetinin Belli Olduğu Ay

Bebeğin Cİnsiyetinin Belli Olduğu Ay

bebekler, cinsiyeti, nezaman belli olur, hakkında daha fazla bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı Ayda Belli Olur? Uzmanlar bu konu ile ilgili olarak,''Aslında bebeğin cinsiyeti döllenme meydana geldiği anda bellidir.Burada tek belirleyici babadan gelen spermin cinsidir. Eğer bu sperm Y kromozomu taşıyor ise bebek erkek, X kromozomu taşıyor ise bebek kızı...
  4. Bebeğim cinsiyetini göstermedi kızlar kaç ay oldu yaa

Bebeğim cinsiyetini göstermedi kızlar kaç ay oldu yaa

Kızlar yaklaşık 5 aylık hamileyim ama hala bebeğim cinsiyetini göstermiyor. Yahu şekerli şeyler yiyip gidiyorum. artık çantamda çikolata ve şeker taşıyorum. Yeyince bunları bebek hareketlenir diye, ama bir türlü olmuyor. Doktor bana bebeğin bi kız diyor bi erkek diyor. Yok kemiğe göre erkekmiş, Yok duruşa göre kızmış. Benim durumum gibi bir durumla karışılaşanlar oldumu çok heyecanlıyım ve bu...
  5. Bebekler hangi ay nasıl beslenmeli?

Bebekler hangi ay nasıl beslenmeli?

ay ay bebek beslenmesi,katı gıdaya ne zaman geçmeliyim ,bebekler katı gıdaya kaçıncı ayda geçer,aylara göre bebeğin beslenmesi,bebeklere ek gıdalara ne zaman başlanmalı,bebek beslenmesi hakkında bilgiler Ek gıdalara 6. aydan sonra başlanmalıdır. Bebeğinize yalnızca anne sütüyle beslendiği dönemde su vermenize gerek yoktur. İshal gibi mutlaka su verilmesi gereken bir durum olursa...

Sayfayı Paylaş