gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Gözdeki Işık Çakmaları - Dikkat

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

gözde şimşek çakmaları gözlerde şimşek çakması gözde parlak ışık çakması göz önünde parlak ışıklar oğunlukla ciddiye alınmayan ama ciddi sorunların bir işareti olabilen gözdeki uçuşmalar ve ışık çakmaları, genellikle retina yırtıklarının işareti olabiliyor. Söz konusu ışık çakmaları ve uçuşmalar, özellikle yaşı ileri olanlarda ve ileri derecede miyopu bulunanlarda daha büyük sorunlara yol açabiliyor ve telafisi kolay mümkün olmuyor.
    Alman Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanlarından Op. Dr. Eda Evliyaoğlu, gözdeki uçuşmaların bazen baktığımız yerde küçük tanecikler veya bulutçuklar olarak bazen de oval - yuvarlak şekiller ve örümcek ağı şeklinde görüntüler görme ve siyah veya kırmızı renkte yağan noktalar halinde olabildiğini belirtiyor.

Uçuşmaların özellikle gökyüzüne veya düz bir zemine bakıldığında daha fazla fark edildiğini anlatan Dr. Evliyaoğlu, ''Bu uçuşan noktalar genellikle, gözün içindeki jel kıvamındaki yapı olan vitreus'un içindeki küçük yumaklaşmalardan oluşmaktadır. Bu yumaklaşmaların görme zarı (retina) üzerinde oluşturduğu gölgeler algılanır'' diyor.

Orta yaşta risk artar

Orta yaşlara erişildiğinde, gözün içindeki jel kıvamındaki yapıda bazı değişiklikler görüldüğünü belirten Dr. Evliyaoğlu, ''Uçuşmalar çok ani olmuşsa ve kişi özellikle 45 yaşın üzerindeyse acil olarak doktora başvurmalıdır'' uyarısını yapıyor ve şöyle devam ediyor:
    ''Vitreus jelinin gözün arka duvarında ayrılması esnasında retinada yırtıklar olabilmektedir. Bu yırtılmalar sırasında küçük miktarlarda da olsa kanamalar görülebilir. Retinada yırtık olması çok ciddi göz problemlerine yol açabilir.

Yaşımız ilerledikçe bu tür ışık çakmalarıyla daha sık karşılaşırız. Eğer ani başlayan ışık çakmaları ile karşılaşırsanız, retinanızın yırtılıp yırtılmadığını öğrenmek için derhal bir göz doktorunuza başvurmalısınız.''

Milliyet

2. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    960
    Ödül Puanları:
    113
    Ce: Gözdeki Işık Çakmaları - Dikkat
    ay bende oluyo ya böyle parlak ışık yağıyo yağmur gibi aniden ayağa falan kalktığımda oluyo du paylaşım için sağol bilgem

3. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Evet, ciddiye almak gerek aslında. Bende de oluyor ara sıra. Hiç umursamıyordum ama daha fazla probleme neden olabilirmiş. Sağlık gerçekten ihmal etmeye gelmiyor. Vücudumuz aslında çok sinyaller veriyor bize ama dinlemiyoruz...

4. ms_enemy

ms_enemy Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    11
    Ödül Puanları:
    0

paylaşım için sağol canım

Gözdeki Işık Çakmaları - Dikkat konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Işık çakmaları..

Işık çakmaları..

Işık çakmaları veya şimşek çakmaları gibi şikayetler ileri yaşlarda sık rastlanan şikayetler olup çoğunlukla masum ve tehlikesizdirler. Buna rağmen bazen retina yırtığı veya retina dekolmanı gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilirler. Bu yüzden; ► Ani gelişen şiddetli ışık çakmalarında, ► Beraberinde görme azalması, görme alanı daralması gibi belirtilerin eşlik ettiği durumlarda göz...
  2. Metin Işık - Ağla Gözüm

Metin Işık - Ağla Gözüm

gardiyana sordum daha gelen olmadı ne cumalar geçti metin ışık sen gittin gideli kaç cumalar geçti takatim kalmadı sabrım tükendi Ağla gözüm, ağla ağla gülemem bugün Kanayaram kana kana, sızlarsın bugün Dertli sazım, dertli dertli çalarım bugün Ağla gözüm, ağla ağla gülemem bugün x2 Söz vermiştin bana, kaç hafta oldu Çok cumalar geçti, ne görüşler bitti Senden başka kimsem var mıydı benim...
  3. Geniş Ailede Çalan Metin Işık-Ağla Gözüm

Geniş Ailede Çalan Metin Işık-Ağla Gözüm

Metin Işık-Ağla Gözüm Ağla gözüm, ağla ağla gülemem bugün Kanayaram kana kana, sızlarsın bugün Dertli sazım, dertli dertli çalarım bugün Ağla gözüm, ağla ağla gülemem bugün x2 Söz vermiştin bana, kaç hafta oldu Çok cumalar geçti, ne görüşler bitti Senden başka kimsem var mıydı benim yar Yar bana dağlar taşlar bile ağladı Gardiyana sordum daha gelen olmadı Sen gittin gideli güneşim...
  4. Çakma Beyonce:::))

Çakma Beyonce:::))

Hadisenin Çakma Beyonce Halleri.... Hadise son klibinin çekimlerinde Beyonce'ye benzeyen saç şekliyle dikkat çekti.Zaten dikkat çekmek için yapılır heralde bu kadar şey olsa gerek...:D:D Hadise tüm işlerini ailesine emanet etmiş durumda! Öyle ki sanatçının menajerliğini yapan ablası, şimdi de son klibini yönetti.Ünlü şarkıcı Hadise, her konuda kardeşlerine güveniyor. Kıyafetlerini kardeşi...
  5. Kenan Işık Sonunda Gözlerini Açtı!

Kenan Işık Sonunda Gözlerini Açtı!

kenan ışık haberleri, kenan ışık sağlık durumu, kenan ışık öldü mü Sevgili melekler, İstanbul Beşiktaş'ta 21 Mart'ta beyin kanaması geçiren ve o tarihten bu yana Amerikan Hastanesi'nde yoğun bakımda tedavi gören usta tiyatrocu Kenan Işık gözlerini açtı. Günlerdir eşine refakatçi olan Beril Işık, "Gözlerini açtı. Bilincinin yerine gelmesini bekliyoruz" dedi. Işık, tiyatrocunun...

Sayfayı Paylaş