gebe
  1. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Halı Yıkama Fabrikaları Halılarımızı Nasıl Yıkıyor?

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Bu sayfa; Halı Yıkama Fabrikaları Halılarımızı Nasıl Yıkıyor konusu hakkında bilgiler vermektedir.
    Sevgili melekler, eskiden annelerimiz halılarını balkonlarda ya da büyükse banyolarda köpük köpük yıkar, balkonlarda kuruturdu. Ancak artık mekanların küçüklüğü ve zaman kısıtlılığı sebebiyle halıları yıkatmak için doğru halı yıkama fabrikalarına yolluyoruz. Peki hiç merak ettiniz mi, bu fabrikalar halılarımızı nasıl yıkıyor? İşte cevabı...

Toz Alma: Birkaç aşamadan oluşan halı temizleme işleminin ilk aşaması toz alma işlemidir.
    Toz alma işlemi, toz alma makinesı veya toz dolabı denen bir makine ile yapılmaktadır.
    Tozları ve kaba pislikleri alınan halılar daha sonra havuzlama için yıkama aşamasına alınır.

Yıkama: Halılar öncelikle içi, su ve halı deterjanı veya şampuanıyla dolu olan bir havuzda bir süre bekletilir. Halı dokularındaki kirler yumuşatılarak halı temizleme işlemi ön hazırlık yapılmış olur.
    Halı yıkama işleminde manuel kullanımın etkin olduğu yarı otomatik makina ve otomasyonun hakim olduğu tam otomatik halı yıkama makinası kullanılır.
    Yarı otomatik halı yıkama makinası kullanıldığı zaman halılar düz zemin üzerine serildikten sonra şampuanlama, kirli sudan ayırma gerekirse tekrar şampuanlama ve ardından durulama yapılır.
    Tam otomatik halı yıkama makinaları tercih edildiği zaman halı, yürüyen bant sisteminde ıslatma, şampuanlama, durulama, kirli suyu sıyırma, vakumlama ve rulo halinde sarma gibi farklı aşamalardan geçerek temizlenir.

Durulama: Yıkama işlemini durulama aşaması takip eder. Durulama, su tatbik edilerek uygulanır ve halı üzerinde deterjan kalıntısı bırakılmamaya dikkat edilmelidir.

Kurutma: Kurutma işlemi için kışın havalandırma ve ısıtma cihazlarının kullanıldığı kurutma odalarından faydalanılır. Kurutma odalarında, ısıtıcılar tarafından verilen sıcak hava ve bu havanın devir daim yapılması sayesinde halılar üzerindeki nem buharlaşarak atılır.
    Halılar kuruduktan sonra bir süre de havalandırılmaları için askıda kalır. Yazınsa; yağış olmadığı zamanlarda halılar, asılarak açık havada kurutulur. Güneş ışığının halılara direkt vurmaması ve halıların tozlanmaması için mutlaka üstlerine koruma yapılmalıdır.
    Kullanılacak askıların iz bırakmayacak yapıda olmasına ve ileride çürüme olmaması için halının nemden tamamen arındırılmasına dikkat edilmelidir.

Hav Alma ve Son Kontrol: Halılar kuruduktan sonra kontrol ünitesine alınır. Kuruyan halıların üzerinde oluşabilen toz ve tüy parçacıklarının alınması olan hav alma işlemi elle veya otomatik hav alma makinelerinde yapılabilir. Bu işlem yapıldığı sırada halı yıkama sürecinde gözden kaçan lekeler kontrol edilir, lekeye rastlanılması durumunda özel leke çıkarıcı ile lekeye lokal işlem yapılır.

Paketleme: Bu işlemlerden sonra halı, paketlenerek teslim edilmeye hazır hale getirilir. Özel kılıflarla halının ambalajlanması, teslim sürecine kadar halının temiz kalmasını sağlar.

2. Aylin Sönmez

Aylin Sönmez Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bende merak ediyorum bu konuyu, istanbul içinde tavsiye edebileceğiniz halı yıkama firması varmı? sizlerin kullanıp memnun kaldığı firmalar olursa daha iyi olur.

Halı Yıkama Fabrikaları Halılarımızı Nasıl Yıkıyor? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bebeğinizi nasıl yıkıyorsunuz

Bebeğinizi nasıl yıkıyorsunuz

Yeni anneleri en çok korkutan şeylerden biri de bebeğe banyo yaptırmak. İşin inceliklerini bilenler içinse hiç de zor değil! Bebeğe annesi tarafından yaptırılan banyonun, anne ile bebek arasındaki sevgi bağlarını kuvvetlendirmesi açısından çok önemli bir faktör olduğu biliniyor. Bebeklerin ciltlerinde yeterince koruyucu yağ tabakası oluşmadığı için kolay üşüdüklerini ve ısı değişikliklerine...
  2. Saçınızı Nasıl Yıkıyorsunuz

Saçınızı Nasıl Yıkıyorsunuz

Kızlar saçınızı nasıl yıkıyorsunuz....Yıkarken yapılan yanlışlar saçınıza yarardan çok zarar veriyor...Buyrun saç türünüze göre saçınızı nasıl yıkamanız gerektiği hakkında ipuçları :tik: Çok Kuru Saçlar Nasıl Yıkanır? Saçlarınız çok kuru ise her zaman yıkama tarzınızın dışına çıkmalısınız ve saçınıza özel yıkama tarzı seçmelisinizŞampuanı sadece ellerinizle, ıslak saçın diplerine dağıtın ve...
  3. Halı Yıkama Firmaları İstanbul Ankara İzmir Adana...

Halı Yıkama Firmaları İstanbul Ankara İzmir Adana...

ankara halı yıkama, istanbul, izmir, adana, halı yıkama firmaları hakkında bilgiler Halı yıkama firmalarını bilirsiniz arkadaşlarım, artık kadınların işi bayağı kolaylaştı. Bu bağlamda, sitemizde bulunan meleklerimizin, kendi şehirlerinde bulunan ve yıkattırma olayından memnun kaldığı firmaları yazalım. Yani sizin şehrinizde en iyi halıları ve en hesaplı hanfi firmaya yıkattınız ? Adı ne ?...
  4. en iyi halı yıkama makinesi hangisi

en iyi halı yıkama makinesi hangisi

halı yıkama makinaları fiyatları modelleri en iyisi hangisi hakkında genel bilgiler burda melekler sevgili melişlerr ben halı yıkama makinesi almak istiyorumm ama karar veremedim iyisi hangisi:S şöyle iyi bir makina istiyorum koltukalrı falan da yıkamak için bana fikir verin meleklerr halı yıkama makinesi kullananlarr varsa bana merkasını ve modelini yazsınlarr bayram temizliği yapıcamm...
  5. halı yıkama fabrikalarında halılar nasıl yıkanıyor ?

halı yıkama fabrikalarında halılar nasıl yıkanıyor ?

Ben çalıştığım için halılarımı yıkama fabrikalarına yolluyorum ama bazen içime de sinmiyor şöyle köpürte köpürte yıkamadığım için.Acaba iyi yıkıyorlarmı? Hem nasıl yıkıyorlar, herhalde bizim gibi fırçalamıyorlar yani..

Sayfayı Paylaş