gebe
  1. Mirmiga

Mirmiga Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Hamilelik horlatıyor

Konu, 'Gebelik' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

Yapılan araştırmalarda hamilelik öncesinde horlama şikayeti olmayan kadınların yüzde 11.7'sinin, hamilelik döneminde horlamaya başladıkları ortaya çıktı. Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları'nda görev yapan Prof. Dr. Mehmet Karadağ, Dr. Ahmet Ursavaş ve Dr. Nazan Nalcı tarafından, "hamilelerde ve hamile olmayan kadınlarda horlama sıklığı ve horlamanın gebeliğe bağlı hipertansiyon, problemli gebelik üzerindeki etkileri"ni belirlemek amacıyla yapılan araştırma çerçevesinde, BursaZübeyde Hanım Doğumevi'ne başvuran 469'u hamile olan toplam 677 kadın takibe alındı. Hamile olmayan kadınlara genel sağlık durumları, uyku alışkanlıkları, horlama, uyku apnesi ve gündüz uykululuk haliyle ilgili anketin uygulandığı araştırmada, hamile kadınlarda ise bu bilgilerin yanı sıra gebeliğe bağlı hipertansiyon,preeklampsi (gebelik döneminde ortaya çıkan, gebeliğin normaldışı seyrettiği durum) gibi sorunlar ile bebeğin doğum ağırlığı incelendi. Araştırmada, horlama sorunu bulunan hamile kadınların yüzde 2.5'inin gebelik öncesinde de aynı sorunu yaşadığı tespit edildi. Hamile olmayanlarda yüzde 1.9 olarak saptanan horlama oranının, hamilelikten önce şikayeti olmayan anne adaylarında 11.7 olarak belirlendiği araştırmada, horlayan hamile kadınların yüzde 20'sinde gebeliğe bağlı hipeartansiyon sorunu olduğu, bu oranın horlamayan hamilelerde yüzde 11'e düştüğü saptandı. Yine horlayan hamilelerin yüzde 10.9'unda, horlamayan hamilelerin ise yüzde 5.8'inde preeklampsi tespit edildi. Horlayan hamilelerin yüzde 1.81'inde, horlamayanların yüzde 1.7'sinde ise hamilelikte şeker hastalığı (gestasyonel diyabet) olduğu belirlendi.

Prof. Dr. Mehmet Karadağ, yaptığı açıklamada, horlamanın üst solunum yolu daralması ve uyku apne sendromunun belirtisi olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Araştırma sonucunda horlamanın hamilelerde, gebelik öncesi döneme ve hamile olmayanlara göre anlamlı derecede fazla olduğu ve horlamanın gebelik hipertansiyonu için risk faktörü olduğu sonucuna vardık. Ancak horlama ile preeklampsi, gestasyonel diyabet, bebeklerin genel sağlık durumları ve doğum ağırlıkları arasında anlamlı ilişki saptamadık."

Hamilelik horlatıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Çok sigara içmek horlatıyor

Çok sigara içmek horlatıyor

Uzmanlar horlamanın bir sebebini daha açıkladılar çok fazla kişilerde ortaya çıkan horlama Hiç sigara içmeyen pasif içicileride etkileyebiliyor Haberin detayına gelince: ABD’li bilim adamlarının yaptığı bir araştırma; sürekli olarak sigara içen, sık sık sigara içilen ortamlarda bulunan ve uzun bir süre içtikten sonra sigarayı bırakmış kişilerin, hiç sigara içmeyenlerden hatta obezlerden...
  2. hamilelik

hamilelik

Oncelikle herkese merhaba.bi sorum olacak ben pko hastadiyim.hamile kalmak istiyorum ama 3 aydir denememize ragmen olmadi.dr.a gitmek istemiyorum.benim prolaktinim yuksekti bir tek.benimle ayni durumda olup hamile kalan varsa buraya yazabilirmi lutfen.cvplarinizi bekliyorum.simdiden tesekkurler
  3. hamilelik

hamilelik

merhaba kızlar bana yardımcı olurmusunuz ben 15 eylülde adet gördüm ekim 2 sindede damala damla kan geldi sadece 1 saatlik bişiydi sonra da kahverengi akıntı geldi sizce hamilemiyim b
  4. Hamilelik

Hamilelik

Merhaba hanımlar benim adetim 9 gündür gecikti ilk defa böyle bişey oldu evlendiğimizden beri,çünkü füzenli adetim oluyordu,idrar testi negatif cıktı dün kan testi yaptırdım yarın alıcam sonucu bütün hamilelik belirtileri var yorgunluk halsizlik uyku hali mide bulantısı baş dönmesi,adet olucakmiş hissi,ama korkuyorum kan testi negatif çıkarsa diye adeti gecikip idrarda negatif çıkıp kan...
  5. hamilelik

hamilelik

merhabalar adetime 2 gün var yumurtlama günümde çalışmalrı yaptım fakat adet agrısı gibi şikayetlerim sizce idrar testi yapsam cıkar mı yoksa adetimin geçmesini mi beklemeliyim bebiş için çok sabırsızlanıyorummmm:)

Sayfayı Paylaş