gebe
  1. narçiçeğimm

narçiçeğimm Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    273
    Ödül Puanları:
    63

Hamilelikte sağ tarafa yatmak riskli

Konu, 'Gebelik' kısmında narçiçeğimm tarafından paylaşıldı.

Yeni Zelandaˊda bir araştırma hamileliğin ileri evrelerinde sağa veya sırtüstü yatmanın ˊölü doğumˊ riskini iki katına çıkardığını tespit etti. Yeni Zelandaˊdaki Auckland Üniversitesiˊnde yapılan bir araştırma, hamileliğin son döneminde sağ tarafına ya da sırt üstü yatan anne adaylarının ölü doğum yapma riskinin iki kat yüksek olduğunu ortaya çıkardı. 450 kadın üzerinde yapılan araştırma, sol tarafına yatan kadınlarda ölü doğum riskinin bin doğumda yüzde 1.96, sağ tarafına ya da sırt üstü yatanlarda ise yüzde 4ˊün üzerinde olduğunu ortaya koydu. Araştırma kapsamında 28ˊinci haftadan sonra ölü doğum yapan kadınlara yaşam tarzlarıyla ilgili sorular da soruldu ve verdikleri cevaplar Sağlıklı doğum yapan annelerin cevaplarıyla karşılaştırıldı. Geceleri bir kere ya da daha az tuvalete kalkan kadınlarda ölü doğum riskinin iki kat daha fazla olduğu gözlemlendi. Gün içinde düzenli olarak uyuyan kadınlarda da risk daha yüksek çıktı. BACAKLARDAKİ KAN AKIŞINI AZALTIYOR
    Sonuçlar ölü doğum riskini artıran yaş, sigara alışkanlığı, vücut kitle endeksinin yüksek olması gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda da değişmedi. Araştırmacılara göre, sırt üstü ya da sağ tarafa yatmak, bacaklardaki ana damarlardan kalbe olan kan akışını azaltıyor ve bu da anne karnındaki bebeği etkiliyor. Araştırmaya katılan Dr. Lucy Chapel, hamile kadınların dörtte birinin içgüdüsel olarak sol tarafa yattığını ve içgüdüsel olarak bulunan pozisyonun bebek için en iyisi olduğunu söyledi. Ancak doğru uyku pozisyonunun ölü doğumları tamamen engellemeyeceğini ifade eden Chappel, anne adaylarının diğer risk faktörlerine dikkat etmeleri konusunda da uyarıda bulundu.

Hamilelikte sağ tarafa yatmak riskli konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sağ tarafa yatma sünneti ve hikmeti...

Sağ tarafa yatma sünneti ve hikmeti...

sağ tarafa yatmak sol tarafa yatmak hamilelikte hangi yatılmalı gebelikte nasıl yatılmalı hamilelikte nasıl Bir tarafa yatarak uyuma durumunda, yatılan yöne bağlı olarak burun deliklerimizin birisinin tıkanırken, diğerinin açıldığı ve solunumun açık olan burun deliğinden yapıldığı araştırmalarla belirlenmiştir. Sağ tarafa yatılması durumunda, sağ burun deliği tıkanmakta, sol burun deliği...
  2. Hamilelikte hangi tarafa yatılmalı? önemli

Hamilelikte hangi tarafa yatılmalı? önemli

sola yatış uyuma pozisyonları merhaba kızlar doktorum bana eğer bebekte gelişim geriliği yada az kilo alımı varsa sola yatmasını öneririm demişti bende sizin için araştırdım nedenini Hamilelikte özellikle sol yana yatış pozisyonu önerilir. Neden sağ tarafa değil de sol tarafa? Çünkü vücudun ortasından hafif sağ tarafta en büyük toplar damar (vena kava inferior) geçer. Sağ tarafa doğru...
  3. Karının sağ alt tarafındaki ağrı

Karının sağ alt tarafındaki ağrı

Merhaba.Ben Bursa dan misafir üyeyim.Yaklaşık 10 gündür karınmın sağ alt tarafında ağrı oluşuyor, ıkınamıyorum, ıkınırken sancı giriyor ve ayda 2 kez adet oluyorum.En yakın zamanda cevabınızı bekliyorum, lütfen yardımcı olun.
  4. Hamilelikte Yaşanabilecek En Riskli 2 Durum

Hamilelikte Yaşanabilecek En Riskli 2 Durum

gebelikte yaşanan problemler,hamilelikte yaşanan problemler,hamilelikte riskli durumlar,gebelikte yaşanan komplikasyonlar,gebelik sorunları hakkında bilgiler Ülkemizde ve dünyada yaşanan hamileliklerin büyük bir kısmı normal bir şekilde herhangi bir riskli durum yaşanmadan tamamlanabilmektedir. Ancak düşük bir olasılık da olsa, hamileliğiniz sırasında bazı komplikasyonlarla...
  5. Hamilelikte riskli durum diyabet

Hamilelikte riskli durum diyabet

Hamileliğe bağlı diyabet, 100 anne adayından yüzde 3-5’ inde görülen ciddi bir sorun. İri bebek, doğumda omuz takılması (doğum travması), yenidoğanda solunum sıkıntısı, yenidoğanda kan şekeri ve kalsiyum seviyesinde düşme, sarılık, erken doğum, anne karnında ölüm (kan şekerinin diyetle düzenlenemediği hamilelerde), çocukluk çağı diyabeti ve obezite hamilelik diyabetinin bebekte neden olduğu...

Sayfayı Paylaş