Gebelikte Karın Üstü Yatmak Sakıncalı mı ?

Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

 1. Bu konu; Gebelikte Karın Üstü Yatmak Sakıncalı mı konusu hakkında bilgiler vermektedir.  Sevgili melekler, gebelik kendi sağlığınızın yanısıra bebeğinizin sağlığına da son derece dikkat etmeniz gereken bir dönemdir ki anne adayları zaten bebekleri uğruna her türlü sıkıntıya göğüs gererler. Yeme içmelerinin yanısıra ağrıdan kıvransalar bile kolay kolay ilaç yutmazlar. Anne adaylarının dikkat etmeleri gereken bir nokta da yatış pozisyonlarıdır. Gebelikten önce gayet özgür bir şekilde yatabiliyorken, bebeğin ve dolayısıyla karnın büyümesi yatış pozisyonlarında da kısıtlılık meydana getirir. Mesela sürekli yüzüstü yatmaktan hoşlanıyorsanız gebeliğinizin bilhassa ilerleyen zamanlarında bunu yapamazsınız. Aşağıda ki makalede uzmanların gebelikte yatış pozisyonları konusunda yaptıkları açıklamaları okuyacaksınız...


  [​IMG]

  Hamileliliğinizde uykuya dalmadan önce uzun süre yatakla boğuşma yaşayabilirsiniz. Ne yazık ki hamileyken, her zamanki uyuma pozisyonlarınızda rahat edemeyebilirsiniz. Bu yeni rahatsızlığın bir çok nedeni var, ancak deneyebileceğiniz, dinlenmenize yardımcı olacak bazı pozisyonlar da var.

  Normal uyku pozisyonu neden rahatsızlık verir?
  Hamileyken bedeniniz çeşitli değişimler geçirir. Bu değişimler genellikle her zaman ki rahat uykunuzu bozacak değişimlerdir. Bu rahatsızlığın nedenleri şunlar olabilir:

  Karnın büyümesi

  Sırt ve bel ağrıları

  Mide yanması

  Nefes darlığı

  İnsomnia (uyuma zorluğu)

  En iyi uyku pozisyonu hangisidir?
  Hamilelikte en iyi uyku pozisyonu yan yatmak ve ondan da iyisi sol yana yatmaktır. Sol yana yattığınızda plasenta ve bebeğe kan ve besin akışı artar. Bacaklarınızı dizlerinizden bükerek, iki bacağınızın arasına bir yastık yerleştirebilirsiniz.

  Sırt ağrılarından şikayetçiyseniz, sol yanınıza yatmayı ve bacaklarınıza ilave olarak karnınızın altına da bir yastık yerleştirmeyi deneyebilirsiniz.

  Gece mide yanması olacağını düşünüyorsanız, vücudunuzun üst kısmını yastıklarla destekleyebilirsiniz.

  Nefes darlığı yaşıyorsanız yine yan yatmayı veya yastıklarla başınızı yükseltmeyi deneyebilirsiniz.

  Özellikle de karın üstü yatmaya alışkınsanız, tüm bu öneriler de çok rahat bir uyku uyumanızı sağlamayabilir, ancak denemeler yaparak kendinize en uygun pozisyonu bulabilirsiniz.

  Tüm gece tek bir pozisyonda kalmak zorunda olmadığınızı ve arada sırada yön değiştirerek, diğer yanınıza yatabileceğinizi de unutmayın.

  Kaçınmanız gereken pozisyonlar

  Sırt üstü uyuma
  Sırt üstü uyumak sırt ağrıları, solunum ve sindirim sisteminde zorluklar, hemoroit ve tansiyon düşmesi gibi sorunlara yol açabilir ve kalbinize ve bebeğinize ulaşan kan dolaşımını düşürür. Tüm bunların nedeni sırt üstü yattığınızda karnınızın bağırsaklara ve ana kan damarlarına (aort ve vena cava) baskı yapmasıdır.

  Karın üstü uyuma
  Hamileliğiniz ilerledikçe karnınızda meydana gelen fiziksel değişimler karın üstü uzanmanızı çok zorlaştırır.

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. hamilelikte karin ustune yatmak

  ,
 2. hamileyken karnın üstüne yatmak

  ,
 3. hamileyken karnının üstüne yatmak

  ,
 4. hamilelikte karın üstü yatmak,
 5. hamilelikte karın üzerine yatmak,
 6. hamilelikte karnın ustune yatmak,
 7. gebelikte karın üstü yatmak,
 8. gebelikte karnın üstüne yatmak,
 9. hamilelikte karnının üstüne yatmak,
 10. Hamileyken karın üstü yatılırmı,
 11. hamileyken yuz ustu yatilirmi,
 12. hamılelıkte yuz ustu yatmak,
 13. hamileyken yüz üstü yatmak,
 14. hamilelikte karnın üzerine yatmak,
 15. gebelikte yuz ustu yatmak