gebe
  1. *jellibon*

*jellibon* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    36
    Ödül Puanları:
    48

Harb Hükümleri Ve Cari Olacaği Hal Ve Vakitler:

Konu, 'Askeri Ceza Hukuku' kısmında *jellibon* tarafından paylaşıldı.

Madde 7 - (Değişik madde: 15/06/1942 - 4257/1 md.) Bu kanunda "seferberlikte" tabiriyle takyit edilen ceza hükümleri (Harb hükümleri) dir ve aşağıdaki hal ve vakitlerde caridir:

A) Umumi seferberlik müddetince askeri şahıslar hakkında;

B) Kısmi seferberlik ilan olunan mıntıkalarda bunun devamı müddetince askeri şahıslar hakkında;

C) Örfi idare ilan olunan mıntıkalarda harb hükümleri tatbik olunacağına İcra Vekilleri Heyetince karar verildiği takdirde bunun devamı müddetince mezkur mıntıkada bulunanlar hakkında;

D) Fesat ve isyan halinde veyahut silah kullanılacak askeri bir hareket yapılması halinde kumanda eden subay tarafından harb hükümleri mer'i olacağı resmen bildirilen askeri kıtalar hakkında bu hallerin devamı müddetince;

E) Bulundukları mahalde en büyük rütbeli komutan tarafından harb hükümleri mer'i olacağı kendilerine resmen tebliğ olunan harb esirleri hakkında.

Harb Hükümleri Ve Cari Olacaği Hal Ve Vakitler: konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. halı ve kilimin faydaları!

halı ve kilimin faydaları!

“Halı, yumuşaklığı ve hız kesici etkisi sayesinde ev içinde her yaştan insan için güvenli bir ortam yaratır. Özellikle yeni yürümeye başlamış çocukların hareketlerini kontrol etmek zor olduğu için, sert ve soğuk bir zeminden ziyade halı gibi yumuşak ve koruyucu bir kaplama seçmek çok daha güvenlidir.” Son birkaç yılda popülaritesi devamlı olarak artan bir grafik çizen halı ve kilimler,...
  2. Tekasül Dolayisiyle Esliha Ve Harb Malzemesinden Bir şeyin Hasara Uğramasina Sebep Ol

Tekasül Dolayisiyle Esliha Ve Harb Malzemesinden Bir şeyin Hasara Uğramasina Sebep Ol

Madde 137 - Vazife veya hizmette tekasül dolayısiyle bir gemi veya tayyarenin veya esliha ve harb malzemesinden birinin mühimce hasara uğramasına sebep olan kısa hapis veya üç seneye kadar hapsolunur.
  3. Türkçe'nin hal ve gidişatı

Türkçe'nin hal ve gidişatı

Yıl: 1965 "Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle 'akşam-ı şerifleriniz hayrolsun' dedim.." Yıl: 1975 "Karşıma birdenbire çıkınca çok...
  4. Duanın Makbul Olduğu Vakitler ve Yerler!

Duanın Makbul Olduğu Vakitler ve Yerler!

Bütün zaman ve mekân Rabbimizin tasarrufundadır. Yeryüzü bir mescid, mü’min kullar da birer âbiddir. Nerede seccadesini serer, Rabbına el açarsa, orada ibâdeti kabûl olur, Rabbimiz duâlarına icâbet eder. Nitekim bir âyet-i kerîmesinde Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: – Benim arzım geniştir. Nerede isterseniz orada ibâdet ediniz! Ancak şu da bir gerçektir ki, yeryüzünü bir mescid kılan...
  5. İslamda doğum kontrolü ve kürtaj hakkında hükümler

İslamda doğum kontrolü ve kürtaj hakkında hükümler

Sual: Çocuk olmaması için tedbir almak mesela prezervatif kullanmak caiz mi? CEVAP Evet caizdir. Sual: Kadın çocuk olmaması için spiral kullansa, caiz mi? CEVAP Evet. Sual: Erkek, hanımı razı olmadığı halde, çocuk olmaması için tedbir alabilir mi veya hanımını tedbir almaya zorlayabilir mi? CEVAP Hayır. Sual: Kürtajın, tıptaki ve dindeki yeri nedir? CEVAP Tıp yetkilileri diyor ki:...

Sayfayı Paylaş