gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Havanın Nem Oranı Nedir yazın lütfen

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Arkadaşlar hepinize kocaman bir selam veriyor ve Havanın Nem Oranı Nedir diye sorumu soruyorum Havanın Nem Oranı Nedir biliyorsanız lütfen Havanın Nem Oranı Nedir yazın bana

2. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Havanın Nem Oranı Anlamı

Havadaki Nem Oranı Ne Demektir

Havadaki su buharına nem adı verilir.

Havadaki nem “higrometre” adı verilen aletlerle ölçülür ve nem miktarı “gram” ile ifade edilir. Nem üç şekilde ifade edilir.

1-) Mutlak Nem

1 m3 hava içerisinde bulunan su buharı miktarıdır. Gram olarak ifade edilir. Mutlak nem, sıcaklık ve buharlaşmanın fazla olduğu ekvatoral bölgede, alçak yerlerde ve deniz kenarlarında fazla, kutup bölgelerinde, yüksek dağlarda, kara içlerinde ve soğuk yerlerde azdır. Mutlak nem sıcaklıkla doğru yükseltiyle ters orantılıdır.

2-) Maksimum Nem

1 metreküp havanın belli sıcaklıkta taşıyabileceği en fazla nem miktarına maksimum nem denir. Maksimum nem sıcaklığa bağlı olarak değişir. Sıcaklık arttıkça hava genişleyeceğinden taşıyabileceği nem miktarı artar. Sıcaklık azaldıkça hava büzülür ve böylece taşıyabileceği nem miktarı azalır. Maksimum nem sıcaklıkla doğru, yükseltiyle ters orantılıdır.

3-) Bağıl Nem

Bağıl nem, belli bir sıcaklıkta havada mevcut su buharı miktarının, havanın o sıcaklıkta taşıyabileceği en fazla su buharı miktarına (maksimum neme) oranıdır. Yüzde olarak ifade edilir.

Havanın Nem Oranı Nedir yazın lütfen konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Almanların Bayramları Nelerdir yazın lütfen

Almanların Bayramları Nelerdir yazın lütfen

Kızlar benim almaya da bir arkadaşım var ve onu düşünürken aklıma onların kutladığı bayramlar geldi acaba Almanların Bayramları Nelerdir bu konuda bilgisi olan varsa yazsın merak ediyorum.
  2. Yazın Ekilecek Çiçekler Nelerdir lütfen yazın

Yazın Ekilecek Çiçekler Nelerdir lütfen yazın

Kızlar evimin önünde küçük bir bahçem var ve ben oraya çiçek ekmek istiyorum hem şık görünsün hemde çiçeklerle uğraşırsam belki şu streslerden kurtulurum. Neyse lafı çok fazla uzatmadan sizden yaz mevsiminde ekilecek olan çiçekler hakkında bilgi rica ediyorum.
  3. Sıcak Havalardaki Baş Ağrısının Nedenleri nelerdir lütfen yazın

Sıcak Havalardaki Baş Ağrısının Nedenleri nelerdir lütfen yazın

KIzlar havalar çok sıcak ve ben ne kadar dışarı çıksam yani sıcaklasam mutlaka başım ağrıyor acaba Sıcak Havalardaki Baş Ağrısının Nedenleri nelerdir bu konuda bilginiz var ise yazar mısınız?
  4. Önemlinin Eş Anlamlısı nedir lütfen yazın

Önemlinin Eş Anlamlısı nedir lütfen yazın

Arkadaşlar Önemlinin Eş Anlamlısı nedir ben düşün düşün bulamadım bu nerden aklıma geldi derseniz dün bir bulmaca çözmek istedim orda vardı Önemlinin Eş Anlamlısı sorusu ama işte bulamayınca hırs oldu:S
  5. Havanın Özellikleri nelerdir lütfen bana yazın

Havanın Özellikleri nelerdir lütfen bana yazın

Selam arkadaşlar hepinize keyif dolu bir gün diliyor ve sizden Havanın Özellikleri nelerdir diye bilgi paylaşmanızı rica ediyorum. Şimdiden Havanın Özellikleri hakkında ki bilgiler için çok tşk ediyorum.

Sayfayı Paylaş