her esneme uykusuzluk sebebi değil... | Melekler Mekanı FORUM - 25 Eylül 2016

her esneme uykusuzluk sebebi değil...

Konu, 'Psikiyatri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.177
    Ödül Puanları:
    113
    esnemenin nedenleri esneme sebepleri sürekli esnemenin nedenleri sürekli esnemek aşırı esneme
    Esnemelerin genelde bastırılmamasını isteyen uzmanlar, sosyal nedenlerden dolayı kabul edilebilir düzeyde bastırılmasında sakınca olmadığını dile getirdi.

Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Aksu, sadece uykusu gelenin esnemediğini kaydetti. Prof. Dr. Aksu, esnemenin kandaki oksijen oranının düşmesi sonucu ortaya çıktığını belirtti. Aksu, esnemenin yalnızca insanlara özgü olmadığını, kuşlar ve memelilerle, bazı sürüngenlerin de esneyebildiğini söyledi. İnsanlarda esnemenin anne karnında 11'inci haftada başladığını ifade eden Prof. Dr. Aksu, "Vücudun oksijen gereksinimi koşullara bağlı olarak gün içinde değişir. Organizmanın artan oksijen ihtiyacı esneme ile karşılanır." dedi. Beyinde esnemeyi düzenleyen merkezin hipotalamusta yer aldığını anlatan Aksu, "Hipotalamus, duyguların dışavurumunda önemli bir merkezdir. Esneme duygularla da ilişkili. Can sıkıntısında, durağan durumlarda hipotalamusta oluşan bilgiler, esnemeyi sağlar. Esneme sırasında çizgili kaslar, yüz kasları, diyaframın ve kaburgaların arasındaki kaslar gerilir, bunda istemli hareket merkezi rol oynar." diye konuştu.

2. RoCCo

RoCCo Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: her esneme uykusuzluk sebebi değil...
    bn çok esniyorum.gerekli,gereksiz bir esneme üstümde,uykum olmasa dahi.paylaşım için teşekkürler

her esneme uykusuzluk sebebi değil... konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Her Doğuran Anne değildir!

Bebeğine İşkence Yapan Annenin Güzin Abla'ya Yazdığı Mektup... "O ağlamaktan morarıyor ve ben bu durumdan neredeyse garip bir zevk alıyorum. Ne olur bana yardım et ablacığım, yoksa ben bir ruh hastası mıyım?" Sevgili ablacığım, ben 30 yaşında, 15 yıldır çalışan, evli ve dünya tatlısı, 11 aylık bir kız çocuğu annesiyim. Küçük kızım çok akıllı, çok tatlı, aslında çok da sakin bir...
  2. uykusuzluk...

Ömrümüzün üçte biri uykuda geçiyor ama insanoğlu hâlâ uykunun sırlarınıçözmüş değil. Uyku, ya bir dinlenme, rahatlama aracı ya da günün verimlisaatlerini alıp götüren bir zaman dilimi olarak tanımlanıyor.Uyku, vücudunyalnızca dinlendiği bir süreç değil. Uzmanlar uykuyu, "gün boyu yorulan veyıpranan sinir sisteminin onarıma alındığı, gün içinde edinilen bilgilerinayıklanıp depolandığı, dış...
  3. Uykusuzluk geçici bir durum değil, bir hastalıkmış!..

UYKUSUZLUK GEÇİCİ BİR DURUM DEĞİL, BİR HASTALIKMIŞ!.. Uykusuzluğun birçok kez geçici bir durum olmadığı, bir tür hastalık olduğunu söyleyen uzmanlar, bundan kurtulmak için bakın neler öneriyorlar: Uykusuzluğun birçok kez geçici bir durum olmadığı, bir tür hastalık olduğu bildirildi. Yeterince uyumamak ve iyi uyuyamamak insanı yoruyor. Günlük yaşam stresi ya da iş saatlerindeki...
  4. her salata masum değil!!!

Diyetlerin vazgeçilmezi olan salatalar, gizli kalori bombaları haline gelebilir. Salatanıza eklediğiniz malzemelere dikkat etmeniz gerekiyor. İşte salata gerçekleri... Salata büfesinden ne seçmen gerektiğine karar veremiyor musun? O zaman bizim hazırladığımız bu açık büfe sana yardımcı olacak! Kıvırcık salata: Salatanın rengi ne kadar koyu olursa, içerdiği vitamin miktarı da o kadar...
  5. uykusuzluk?

uyku sorunu uyku tedavisi Kızlar, Son günler yaklaştıkça ben uyku uyuyamaz olmuştum nerdeyse ağırlaşan göbek ile uyumak işkence gibiydi.Dön sağa dön sola sabah oluyordu sizdede varmı?

Sayfayı Paylaş