Hürrem Sultan'ın burcu hayatı ve hakkında bilgiler

Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

 1. Misafir

  Misafir Kayıtsız Kullanıcılar

  hürrem sultanın burcu
  hürrem sultanın hayatı
  hürrem sultan hakkında bilgiler  Merhaba Melek'ler... Günümüz dizilerinden Muhteşem Yüzyıl ile yeniden hayat bulan ve günümüz konularından olan merak uyandıran Hürrem Sultan'nın hayatı hakkında bilgiler sunuyoruz bu yazımızda.


  [​IMG]

  Hürrem Sultan 1506 yılında doğup 1558 yılında 52 yaşındayken vefat etti. Osmanlıca yazılışı خرم سلطان

  Kanuni Sultan Süleyman Han'ın eşi ve sonraki padişah II. Selim'in annesidir.

  Lehistan Krallığı'nın sınırları içerisinde bulunan Rohatyn'da[3] doğdu. 14 yaşındayken Tatar akıncılar tarafından 1520 tarihinde Rohatyn'den kaçırılmış[1], Kırım Hanı'nın himayesine girmiş ve daha sonra Osmanlı sarayına sunulmuştur.

  16. yüzyıl kaynaklarına göre kızlık ismi bilinmiyordu. Ama daha sonraki kayıtlara geçen iddialara göre mesela 19. yüzyılın Ukrayna'daki ilk kayıtlarına göre (!) Anastasia (Kısaca Nastia) Polonyalıların geleneğinde, Aleksandra Lisowska olarak bilinir. Genelde Hürrem Sultan ya da Hürrem balsaq sultan olarak bilinirdi; Avrupa dillerinde Roxolena, Roxolana,Roxelane, Rossa, Ruziac, Türkçe'de Hürrem (Farsça kökenliخرم Khurram), neşeli olan kişi ve (Arapçada Karima -كريمة) Soylu olan kişianlamına gelir. Roxelana, onun gerçek ismi olmayabilir ama takma adı onun Ukraynalı soyuna ait olan (Günümüze ait yaygın isim Ruslana) ve doğu slav ismi olan, Roxolany ya da Roxelany, şimdiki Ukrayna halkında 15. yüzyıldan sonra kullanılıyordu.

  Hürrem Sultan, sarayda özel bir eğitim gördü. Güzelliği, zekası ve becerisi ile padişahın dikkatini çekmeyi bildi. Harem kadınları ve saray ileri gelenleri arasında da kendine yer edindi.

  Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman'a bir kız, dört oğlan çocuğu doğurdu. En büyük oğlu Mehmet Şehzade tahta çıkamadan öldürüldü. İkinci oğlu Selim tahta çıktı. Diğer çocukları da Beyazıt ve Cihangir Şehzadelerdir. Kızı Mihrimah Sultan'ı Rüstem Paşa ile evlendi.

  Hürrem Sultan 18 Nisan 1558 tarihinde eşi Kanuni Sultan Süleyman'dan 8 sene önce 52 yaşındayken öldü. Oğlu II. Selim'in tahta çıkışını göremedi. Süleymaniye Camisi Külliyesi içinde kendisi için yaptırılan türbeye gömüldü. Türbenin iç duvarları bir cennet bahçesini tasvir eden İznik çinileriyle kaplıdır.

  Hürrem Sultan İstanbul'da günümüzde onun adıyla anılan Haseki semtinde, Mimar Sinan'a Haseki Külliyesini yaptırmıştır. 1538-1550 yılları arasında inşaatı tamamlanan külliyenin içinde bir hamam, medrese ve hastane bulunmaktadır. Günümüzde T.C. Sağlık Bakanlığı Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak tanınan bu hastane Türkiye'de kesintisiz hizmet vermekte olan en eski hastane olma özelliğini taşır.

  Hürrem Sultan ayrıca Ayasofya Camii civarında yardıma muhtaç ve fakirlerin karnını doyurmak için bir mutfak yaptırtmıştır.

  Hürrem Sultan Avrupa'da, modern Türkiye'de ve batıda birçok resim, müzik ve bale gibi tarihi çalışmalara konu olmuştur. Mesela Joseph Haydn'in 63. senfonisini örnek verebiliriz. Eserler Ukraynalılar tarafından yazılmıştır ama genelde İngilizce, Almanca ve Fransızcadır.

  Hürrem Sultan'ın doğduğu yer olduğuna inanılan Ukrayna'nın Rohatyn kentinde bir Hürrem Sultan anıtı bulunmaktadır. 2007 yılında, Ukrayna'daki bir liman kenti olan Mariupol'daki Tatarlar Hürrem Sultan'ın onuruna bir müze açmıştır.
   
 2. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Kayıtsız Kullanıcılar

  arkadaşlar öncelikle merhaba. şu son zamanlarda herkes hürrem sultanın burcunu merak etmekte.açık konuşmak istiyorum benim burcum yengeç.hürrem sultanın burcunu deneme yanılma yöntemiyle bulabilirz.ki ben hürrem sultan hakkında çok dderin araştırmalar yaptım ve hürrem sultaın burcunu adım gibi biliyorum.bir kere gerçekçi olalım hürrem sultan yengeç terazi başak balık yay ve ikizler olamaz.bana göre kovada düşük bir ihtimal ama çok azda olsa olabilitesi var. benim aklımda olabilcek burçlar akrep oğlak aslan koç tur.boğayada ihtimal vermiyorum.bu dört burcu nerden seçtiğimin kanısını varacak olursak,akrep burcu çok sinsi ve kıskançtır istediğini elde edebilcek güce sahiptir.oğlak burcunun ise siğer 12 burcun egosunu hırsını ve adı gibi inadını ikiye katlayacak güç vardır. avına ve istediğine yavaş ve emin adımlarla giden oğlak burcunun hırsıda gittikçe artar ve olayı inada bindirir tıpkı mahidevranı yenmedeki inadı gibi.koç burcu kadını da istediğini elde etmek için her türlü şeyi dener ve elde eder aslan burcu ise yönetmek ister ve bu özelliği oğlak kadınına benzer.ama bu dört burçtan aslanı elemek zorundayım çünkü az bir özeeliği tutmakta.ve bence hürrem sultanın burcu oğlak yükseleni akrep ay burcu koç belki şöylede olabilir burcu akrep yükseleni oğlak ay burcu koç.
   
 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Kayıtsız Kullanıcılar

  Boğaya ihtimal vermiyormusun?
  Arkadaşım Sen hiç intikam almaya yemin etmiş bir boğa burcu hatunu gördün mü ? Bana kalırsa ya boğa yada akrep başka bir seçenek olamaz.Bu işve cilve entrika keskin zeka yalnızca bu burcun hatunlarında oluyor.Ayrıca sabırlı ve kararlı adımları var aynı boğa burcu kadını gibi . bir işe başlıyor sonunu görmeden bırakmıyor.Ki divan şairlerinin ve osmanlı padişahlarının zevcelerinden çoğa boğa burcu kadınıymış .Güzel oluyorlar , güzel olmasalar bile kendilerine ait bi sempatileri var bunların şeytan tüyümü dersin ne dersen.Bana kalırsa boğa burcu ha akrebede ihtimal veriyorum.
   
 4. Bellaaa

  Bellaaa Kayıtsız Kullanıcılar

  Tahmin yürüteceğinize araştırın canlarım tahmin ettiğiniz hiç bi burç hürremin burcu değil :) hürrem Sultan ikizler burcu bunu tv de dahi açıkladılar ;)
   
 5. Blmmne

  Blmmne Kayıtsız Kullanıcılar

  Öncelikle, şunu belirtmek isterim ki bu konu hakkında çok düşünüyorum. Hürrem gibi bir kadının burcunu saptamak biraz zor ama bulacağım inanıyorum, 7 senedir burçlarla pek alakalıyım. Artık birini dış görünüşten dahi çıkarabiliyorum, hangi burç olduğunu. Şimdi ilk önce şu yola başvurmuştum bu biraz teorik.. İnsanlar ölüm tarihine yakın doğarlarmış. Hürrem'in ölüm tarihi Koç ve Boğa arasında. Ben Koç olabileceğini düşünmüyorum. Neden derseniz, Hürrem'in kızı Mihrimah Koç burcuymuş ve biraz arkaplanda duruyor farkederseniz hatta okuduğum bir kitapta entrikaya kafasının basmadığını anlatır. Boğa'ya gelirsek; Gayet tembel bir yapısı vardır. Entrika kurucakta, bunun için bütün bir ömür uğraşıcakta.. Oooo. Boğa'ya ters! ;) İkizler baskın bir burç değil. Yengeç bu kadar tutkulu bir aşık ve ihtiraslı bir kadın olamaz. Su grubunun hafifletici etkilerini taşıyor. Neyse işte ben Akrep olduğunu düşünüyorum. Bu özgüven, entrika, dişilik.. ?
   
Hürrem Sultan'ın burcu hayatı ve hakkında bilgiler konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Hürrem Sultan hakkında bilgiler

  [b]Hürrem Sultan[/b] hürrem sultanın resimleri mahidevran sultan resmi gercek hürrem sultan resmi gerçek mahidevran hürem [B][FONT=Verdana][SIZE=1]Hürrem Sultan, kimdir, nerede yaşadı, nezaman doğdu, nezaman öldü, nasıl öldü, çocukları, eşi, hakkında bilgi arkadaşlar[/SIZE][/FONT][/B] [SIZE=2][COLOR=black][B]Hürrem Sultan (Hürrem Sultan Kimdir? - Hürrem Sultan Hakkında)[/B][/COLOR][/SIZE]...
 2. Ender Saraç Hayatı Hakkında Bilgiler ve Resimleri

  [B]Ender Saraç Hayatı ve Fotoları Ender Saraç Biyografisi[/B] Sevgili melekler, son dönemin en önemli diyetisyen ve sağlıklı beslenme uzmanlarından biri olan,[URL="http://www.meleklermekani.com/alternatif-tip/216188-ender-saractan-oksuruk-tedavisi-icin-bitkisel-oneri.html"] bitkisel tedavileri[/URL] ile tanıdığımız Dr. [B][U]Ender Saraç hayatı ve fotoları [/U][/B]ile...
 3. Engin Öztürk Hayatı Hakkında Bilgiler ve Fotoğrafları

  [B]engin öztürk hayatı engin öztürk fotoları[/B] Sevgili melekler,[URL="http://www.meleklermekani.com/kim-kimdir/228267-kaan-tasaner-hayati-hakkinda-bilgiler-buyrun.html"] Kaan Taşaner[/URL] ile birlikte geçen sezonun fenomen dizilerinden Fatmagül'ün Suçu Ne dizisinde tecavüzcülerden birini oynayan [B]Engin Öztürk hayatı [/B]ve fotoları ile bu sayfamızda sizlerleyiz......
 4. Burcu Esmersoy Hayatı Hakkında Bilgiler

  Bu konu; Burcu Esmersoy Hayatı Hakkında Bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, ekranların güzel yüzlerinden başarılı sunucu Burcu Esmersoy hayatı hakkında bilgiler veriyoruz sizlere... [IMG]http://www.meleklermekani.com/imagehosting/burcu_esmersoy-1bd.jpg[/IMG] Miss Turkey 1997 yarışmasında 4. olduktan sonra sekreterlikle başladığı kariyer yelpazesine klip oyunculuğu, spor spikerliği...
 5. Kösem Sultan'ın Hayatı ve Ölümü

  [B]Kösem sultan kimdir, kösem sultanın hayatı, kösem sultanın ölümü[/B] Kösem sultan tarih de bilinen Hürrem sultan dan sonra keskin zekası ile padişahı etkisi altına alarak siyasete kadar giren bir valide sultandır. Bosnalı bir ailede doğan ve gerçek adı Anastasiya Bosna olan kösem sultan daha sonra kendisine padişah tarafından verilen Mahpeyker yani pürüzsüz ciltli ismini almıştır. Kösem...

Sayfayı Paylaş