Hürrem Sultan'ın burcu hayatı ve hakkında bilgiler

Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru  hürrem sultanın burcu hürrem sultanın hayatı
  hürrem sultan hakkında bilgiler  Merhaba Melek'ler... Günümüz dizilerinden Muhteşem Yüzyıl ile yeniden hayat bulan ve günümüz konularından olan merak uyandıran Hürrem Sultan'nın hayatı hakkında bilgiler sunuyoruz bu yazımızda.


  [​IMG]

  Hürrem Sultan 1506 yılında doğup 1558 yılında 52 yaşındayken vefat etti. Osmanlıca yazılışı خرم سلطان
  Kanuni Sultan Süleyman Han'ın eşi ve sonraki padişah II. Selim'in annesidir.

  Lehistan Krallığı'nın sınırları içerisinde bulunan Rohatyn'da[3] doğdu. 14 yaşındayken Tatar akıncılar tarafından 1520 tarihinde Rohatyn'den kaçırılmış[1], Kırım Hanı'nın himayesine girmiş ve daha sonra Osmanlı sarayına sunulmuştur.

  16. yüzyıl kaynaklarına göre kızlık ismi bilinmiyordu. Ama daha sonraki kayıtlara geçen iddialara göre mesela 19. yüzyılın Ukrayna'daki ilk kayıtlarına göre (!) Anastasia (Kısaca Nastia) Polonyalıların geleneğinde, Aleksandra Lisowska olarak bilinir. Genelde Hürrem Sultan ya da Hürrem balsaq sultan olarak bilinirdi; Avrupa dillerinde Roxolena, Roxolana,Roxelane, Rossa, Ruziac, Türkçe'de Hürrem (Farsça kökenliخرم Khurram), neşeli olan kişi ve (Arapçada Karima -كريمة) Soylu olan kişianlamına gelir. Roxelana, onun gerçek ismi olmayabilir ama takma adı onun Ukraynalı soyuna ait olan (Günümüze ait yaygın isim Ruslana) ve doğu slav ismi olan, Roxolany ya da Roxelany, şimdiki Ukrayna halkında 15. yüzyıldan sonra kullanılıyordu.

  Hürrem Sultan, sarayda özel bir eğitim gördü. Güzelliği, zekası ve becerisi ile padişahın dikkatini çekmeyi bildi. Harem kadınları ve saray ileri gelenleri arasında da kendine yer edindi.

  Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman'a bir kız, dört oğlan çocuğu doğurdu. En büyük oğlu Mehmet Şehzade tahta çıkamadan öldürüldü. İkinci oğlu Selim tahta çıktı. Diğer çocukları da Beyazıt ve Cihangir Şehzadelerdir. Kızı Mihrimah Sultan'ı Rüstem Paşa ile evlendi.

  Hürrem Sultan 18 Nisan 1558 tarihinde eşi Kanuni Sultan Süleyman'dan 8 sene önce 52 yaşındayken öldü. Oğlu II. Selim'in tahta çıkışını göremedi. Süleymaniye Camisi Külliyesi içinde kendisi için yaptırılan türbeye gömüldü. Türbenin iç duvarları bir cennet bahçesini tasvir eden İznik çinileriyle kaplıdır.

  Hürrem Sultan İstanbul'da günümüzde onun adıyla anılan Haseki semtinde, Mimar Sinan'a Haseki Külliyesini yaptırmıştır. 1538-1550 yılları arasında inşaatı tamamlanan külliyenin içinde bir hamam, medrese ve hastane bulunmaktadır. Günümüzde T.C. Sağlık Bakanlığı Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak tanınan bu hastane Türkiye'de kesintisiz hizmet vermekte olan en eski hastane olma özelliğini taşır.

  Hürrem Sultan ayrıca Ayasofya Camii civarında yardıma muhtaç ve fakirlerin karnını doyurmak için bir mutfak yaptırtmıştır.

  Hürrem Sultan Avrupa'da, modern Türkiye'de ve batıda birçok resim, müzik ve bale gibi tarihi çalışmalara konu olmuştur. Mesela Joseph Haydn'in 63. senfonisini örnek verebiliriz. Eserler Ukraynalılar tarafından yazılmıştır ama genelde İngilizce, Almanca ve Fransızcadır.

  Hürrem Sultan'ın doğduğu yer olduğuna inanılan Ukrayna'nın Rohatyn kentinde bir Hürrem Sultan anıtı bulunmaktadır. 2007 yılında, Ukrayna'daki bir liman kenti olan Mariupol'daki Tatarlar Hürrem Sultan'ın onuruna bir müze açmıştır.

   
 2. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  arkadaşlar öncelikle merhaba. şu son zamanlarda herkes hürrem sultanın burcunu merak etmekte.açık konuşmak istiyorum benim burcum yengeç.hürrem sultanın burcunu deneme yanılma yöntemiyle bulabilirz.ki ben hürrem sultan hakkında çok dderin araştırmalar yaptım ve hürrem sultaın burcunu adım gibi biliyorum.bir kere gerçekçi olalım hürrem sultan yengeç terazi başak balık yay ve ikizler olamaz.bana göre kovada düşük bir ihtimal ama çok azda olsa olabilitesi var. benim aklımda olabilcek burçlar akrep oğlak aslan koç tur.boğayada ihtimal vermiyorum.bu dört burcu nerden seçtiğimin kanısını varacak olursak,akrep burcu çok sinsi ve kıskançtır istediğini elde edebilcek güce sahiptir.oğlak burcunun ise siğer 12 burcun egosunu hırsını ve adı gibi inadını ikiye katlayacak güç vardır. avına ve istediğine yavaş ve emin adımlarla giden oğlak burcunun hırsıda gittikçe artar ve olayı inada bindirir tıpkı mahidevranı yenmedeki inadı gibi.koç burcu kadını da istediğini elde etmek için her türlü şeyi dener ve elde eder aslan burcu ise yönetmek ister ve bu özelliği oğlak kadınına benzer.ama bu dört burçtan aslanı elemek zorundayım çünkü az bir özeeliği tutmakta.ve bence hürrem sultanın burcu oğlak yükseleni akrep ay burcu koç belki şöylede olabilir burcu akrep yükseleni oğlak ay burcu koç.
   
 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  Boğaya ihtimal vermiyormusun? Arkadaşım Sen hiç intikam almaya yemin etmiş bir boğa burcu hatunu gördün mü ? Bana kalırsa ya boğa yada akrep başka bir seçenek olamaz.Bu işve cilve entrika keskin zeka yalnızca bu burcun hatunlarında oluyor.Ayrıca sabırlı ve kararlı adımları var aynı boğa burcu kadını gibi . bir işe başlıyor sonunu görmeden bırakmıyor.Ki divan şairlerinin ve osmanlı padişahlarının zevcelerinden çoğa boğa burcu kadınıymış .Güzel oluyorlar , güzel olmasalar bile kendilerine ait bi sempatileri var bunların şeytan tüyümü dersin ne dersen.Bana kalırsa boğa burcu ha akrebede ihtimal veriyorum.
   
 4. Bellaaa

  Bellaaa Forum Okuru  Tahmin yürüteceğinize araştırın canlarım tahmin ettiğiniz hiç bi burç hürremin burcu değil :) hürrem Sultan ikizler burcu bunu tv de dahi açıkladılar ;)
   
 5. Blmmne

  Blmmne Forum Okuru  Öncelikle, şunu belirtmek isterim ki bu konu hakkında çok düşünüyorum. Hürrem gibi bir kadının burcunu saptamak biraz zor ama bulacağım inanıyorum, 7 senedir burçlarla pek alakalıyım. Artık birini dış görünüşten dahi çıkarabiliyorum, hangi burç olduğunu. Şimdi ilk önce şu yola başvurmuştum bu biraz teorik.. İnsanlar ölüm tarihine yakın doğarlarmış. Hürrem'in ölüm tarihi Koç ve Boğa arasında. Ben Koç olabileceğini düşünmüyorum. Neden derseniz, Hürrem'in kızı Mihrimah Koç burcuymuş ve biraz arkaplanda duruyor farkederseniz hatta okuduğum bir kitapta entrikaya kafasının basmadığını anlatır. Boğa'ya gelirsek; Gayet tembel bir yapısı vardır. Entrika kurucakta, bunun için bütün bir ömür uğraşıcakta.. Oooo. Boğa'ya ters! ;) İkizler baskın bir burç değil. Yengeç bu kadar tutkulu bir aşık ve ihtiraslı bir kadın olamaz. Su grubunun hafifletici etkilerini taşıyor. Neyse işte ben Akrep olduğunu düşünüyorum. Bu özgüven, entrika, dişilik.. ?
   
 6. Azize Gökyokuş

  Azize Gökyokuş Forum Okuru  Merhabalar.
  Tahminlerini yürüten herkes aşırı yüzeysel bir şekilde yorum yapmış. Uzan zamandır astroloji ile ilgileniyorum, özellikle burçların karakterlerine yoğunlaşmış durumdayım. Hürrem sultan sadece iki burçtan olabilir. Bunlardan biri aslan diğeri başak burcu. Fakat Kanuni'nin akrep olması Hürrem sultanın başak olmasını bir nevi doğrular nitelikte. Aslan ve akrep burcunun bu denli büyük bir aşk yaşayabileceğini sanmıyorum. Hürrem sultanın başak olması konusuna gelirsek, davranışları ve yaptıkları aynen başak burcu kadını gibi. Kendi çevrenizden sıradan insanlara bakarak, şu burçtan olabilir falan demeyin. Bakın bakire kraliçe I. Elizabeth'e 7 eylül doğumlu ve İngiltere tarihin görmüş olduğu en güçlü hükümdarlardan biri. İngiltere tarihinin en parlak dönemini yaşatmış kişi kendisi. Burçlar konusunda görünen ile yetinmeyin ve görünmeyenlerin arkasına bakın, bakın ki gerçek olanı bulasınız. İkizler olduğu falan da kanıtlanmadı kötü astrologların uydurması. Biraz gözlem yapın bence.
   
 7. Aslan burclu Hatunnn

  Aslan burclu Hatunnn Forum Okuru  Merhaba arkadaslar, ben 100 de 100 eminim Hürrem Sultan bir Aslan burcu, onun tüm özelikleri bende de var bende Aslanim, benim elimde onun gibi imkanlarim olsa intikamimi alirim ve düsmanlarima gülüp gecerim. Aslanlar ayni zamanda cok zekiler bir ise atlilirlarsa zor birakirlar her türlü planlar kurarlar ve cook sabirli olurlar ve insanlar sever aslanlari bende öyle bazen arkadaslarim diyorlarki sen buna ne kadar dayanabilirsin senin sinerlerin et den degil celikdenmi diye sorarlar, ya da egon cok yüksek yada sen gercekten zeki sin yada arkadaslarimi gülmekten yerlere yatiririm istersem tabi her duruma göre kendimi o duruma hazirlarim. Aslanlar aslinda tam liderler aslan hanimlar evlatlarini öyle korurlarki cümle alem hayran ile bakar. Aslanin sevdigi renk ise altin ve turunc sari portakal aslan kadinlarda saclari biraz kirmizilik vardir. Aslanlar hem severler hemde döverler kahkahlari da hic eksik olmaz, aslan Kadin sevdigi esine derki ben senin kollarinda ölmek istiyorum senin kalbine gömülmek istiyorum cünki aslanlar dramayi severler, ve aslan kadin severse tam sever hic ihanet etmez askina aynen hürrem iste. Iste arkadaslar hürrem beni anlatiyor ama malesef onun gibi varlikli degilim ama aslan gibi kalbim var kalbim zengin bu da kafi hayirli aksamlar.
   
 8. dilruba çelik

  dilruba çelik Forum Okuru  Merhaba arkadaslar tartistiginiz konu uzerinde cok genis capli bir arastirma yaptim.oncelikle hurrem sultanin ikizler olma olasiligi yoktur.yengec,boga,koc ,akrep olma olasiligi da bir o kadar azdir.balik ,terazi yay derseniz bu olanaksizdir.uzmanlar be kaynaklarim hurrem sultanin oglak ve basak oldugu kanisinda.nasil mi diyeceksiniz?oglak burcu cekicidir,gucludur,her istedigini oyle boyle alir ,askina sadiktir,asiri derece hirslidir bu dunyadaki korkulacak burclarin basinda oglak gelir .Toprak grubudur. arkadaslar kanuni boga burcu oldugundan boga burcu da toprak burcu oldugundan bu aski yasama ihtimalleri ck yuksek..bir ihtimal basak burcu oglak ve basak burcu arasindaki tek fark oglak burcunun hirsidir.basak burcuda toprak grubudur:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
   
 9. garipastrolog

  garipastrolog Forum Okuru  Ben bunu uzun süredir düşünüyorum, çevre gözlemlerimle her şeyine kadar çıkardım Hürrem'in haritasını. Hürrem iki zıt burcun birleşimi imiş bence. Çünkü hem duygusal, kırılgan, ailesinin intikamı için uğraşan masum bir tarafı var hemde ölümüne kinci, acımasız bir ruhu var. Ben burcu Kova diye düşünüyorum. Özelliklerini okuyun uyuyor; Zeki, 'olmayanı olduran', kendi kendine muhakeme yapabilen, gösterişli, özgürlükçü, sadakatli aşık falan filan. Dış görünüşü bile uyuyor. Kova kadınları kızıl saçın en çok yakıştığı kadınlardır, gözleri büyük ve derin olur. Geniş kalça, güzel dolgun fizik.. Yükseleni Akrep idi. Kinciliği, iradesi buradan geliyor bana kalırsa. Akrep ve Kova'nın tek vücutta birleşimi anca Hürrem Sultan gibi koca bir imparatorluğu yönetmiş kadında görebiliriz.
  Ay Burcu etkisi kesinlikle Başak taşıyor. Çünkü Kanuni Süleyman Boğa burcu idi. Boğa erkeklerinin Başak kadınlarına düşkünlüğü malum.. Ayrıca Ay'da Başak burcu kadını etkisi yine güçlü bir kişilik verir. Kadın, anne, çocuk, dişi, kadın her role bürünebilir.
   
 10. Berna Uyar

  Berna Uyar Forum Okuru  Akrep'i gözünüzde bukadar büyütmeyin. Akrep kiskancdir dogru ama ileriye yönük planci ihtimalci mantikla hareket edenler degildirler. Aslan hic olamaz cünkü aslanlar kavgayi sevmezler hemen barisirlar arti tembel olurlar ve herkezle iyi gecinmek isterler, yapicidirlar. Ikizler mantik insani degildir hemen af ederler ve cabuk etkilenirler özeline karismazlar. Oglak kuralcidir isyan cikarmaz ve pes edicidir mücadele etmez sonuna kadar. Koclar inatcilardir sevdigi kisiye boyun egilmezler ve at bakislilardir. Balik asla olamaz cünkü baliklar ürkek ve herkeze yagcidirlar. Boga lüksü kendini ve parayi sever ve ask kadini degildir. Hürrem sultan erkegine rengini belli etirmemisdir ve saf yönünü gösterip etkileme sanati olan bir kisiliye sahipdi. Karekterini bir akrep gibi basdan reklam etmemisdir aleme. Hemen kivirmasini bilen, herkeze süpheci bakan ve herzaman her ihtimali düsünen planci bir kadindi. Zekasinla tuzaklara düsmeyen ve kendini lafla riske atan ve adamina göre palavra atan bir kisilikdi. Hürrem sultan kesinlikle bir kova kadinidir! Kovalarda vardir bu özeleliklerin hepsinin bir arada zeka mantik ask süphe menfaat sag gösteren sol vuran, ileriye yönük plan her seye hazirlikli bir ihtimal cevap isyan dik konusmalariyla dikkati ceken, annelik, erkegine göre yogurt yigisi olan davranis, kincilik, yapilan kötülügü taze tutup unutmamak. kovadan baska bir burc degildir bunlarin hepsini aynanda uygulayan. Hürrem zaten cok güzel bir kadin degilmis sadece akiliymis ve kova kadinlari da böyledirler zaten!!!!!!!!
   
 11. berfin tuğrul

  berfin tuğrul Forum Okuru  Ya kesinlikle akrep butun ozelliklerini tasiyor kindar kiskanc hirsli istedigini elde edebilen....
   
 12. Hürrem sultan kova burcu.. Neşeli olmasıyla ve zekasıyla tanınıyo zten açında okuyun burcları teker teker
   
 13. HASEKİ HÜRREM

  HASEKİ HÜRREM Forum Okuru  Hürrem sultan kova burcudur neşesi güzelliği dik başlılığı devrimci ruhu herşeyiyle tam bir kova burcu kadını
   
 14. ...

  ... Forum Okuru  Kanuni akrep diyen arkadaş kanuni sultan süleyman akrep değil boğa burcu 27 nisan dogumlu iyi arastir bana kalirsa hürrem sultanda akrep burcu cunku akrep ve boğalar çok tutkulu bir aşk yaşarlar tipki onlaribki gibi ...
   
 15. ....

  .... Forum Okuru  Hürrem sultanin burcu terazi yükseleni ise akrep dir .

  Saygilar
   
Hürrem Sultan'ın burcu hayatı ve hakkında bilgiler konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Hürrem Neden Öldü? Hürrem Sultan Nasıl Öldü

  hürrem sultan nasıl öldü hürrem sultan kaç yaşında öldü neden hatice nasıl kaç yaşında hürrem sultan neden öldü, nasıl öldü, niye öldü, ölüm sebebi, ölümü Hürrem Sultan yaşadığı zaman boyunca entrikalarla ve yaptığı hırs ve olaylarla ilgili çok olay yaratan bir kadındı.Kendi çocukları tahta geçsin diye çok mücadeler versede ne yazıkki oğullarından hiçbirinin tahta çıktığını göremeden öldü......
 2. Hürrem Sultan hakkında bilgiler

  Hürrem Sultan hürrem sultanın resimleri mahidevran sultan resmi gercek hürrem sultan resmi gerçek mahidevran hürem Hürrem Sultan, kimdir, nerede yaşadı, nezaman doğdu, nezaman öldü, nasıl öldü, çocukları, eşi, hakkında bilgi arkadaşlar Hürrem Sultan (Hürrem Sultan Kimdir? - Hürrem Sultan Hakkında) Hürrem Sultan Hürrem Sultan; Doğumu: 1506 - Ölümü: 1558 Doğum...
 3. Mahidevran Sultan Mı Daha Güzel Hürrem Sultan Mı

  Mahidevran Sultan Mı Daha Güzel Hürrem Sultan Mı sizce hangisi daha güzel? Bence Hürrem güzel :)
 4. Fatih Sultan Mehmet Kimdir hayatı hakkında bilgiler

  Fatih Sultan Mehmet Kimdir, Fatih Sultan Mehmet Hayatı, Merhaba Sevgili melek'ler ve Fatih Sultan Mehmet biyografi bilgileri isteyen tüm misafirler, bu yazımızda Fatih Sultan Mehmet ve hayatı hakkında sizlere bilgiler aktaracağız. Saltanatı: 1451-1481 Babası: II. Murat Han Annesi: Hatice Alime Hüma Hatun Doğumu: 30 Mart 1432 Vefatı: 3 Mayıs 1481 Sultan Murat Han, oğlu şehzade Mehmet'i...
 5. Karabaş Sultan Hakkında Kısa Bilgiler

  Karabaş Sultan Kimdir Karabaş Sultan Kısaca Hayatı Sevgili melekler, Kim Kimdir bölümümüzün bu sayfasında Karabaş Sultan hayatı hakkında kısa bilgiler veriyoruz sizlere.. Hayâtı hakkında kaynaklarda yeterli bilgi bulunamayan Karabaş Sultan, 1446 yılında vefât etmiştir. Kabri Kastamonu Mûsâ Fakih mahallesinde, yıkılan Cemâleddîn Ağa Mescidinin yanında olup ziyâret edilmektedir.
 6. Hürrem Sultanın Oğlu Sultan Cihangir Hakkında Bilgiler

  Bu konu; hürrem sultanın oğlu cihangir hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, Muhteşem Yüzyıl adlı dizinin ekranlara gelmesiyle ilgimizin arttığı Osmanlı tarihi nice entrikaların yanında üzücü, ibret dolu ve acılarla dolu hayatlara ve olaylara da sahne olmuştur. Bunlardan biri de dünyanın çekindiği insan, Osmanlı padişahı, yere göğe sığmaz komutan Kanuni'nin ve Hürrem Sultanın...
 7. Kanuni Sultan Süleyman'ın Hürrem Sultan'a Yazmış Olduğu Şiir...

  Bu konu, Kanuni Sultan Süleyman'ın Hürrem Sultan'a Yazmış Olduğu Şiir hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, Muhteşem Yüzyıl tüm heyecxanıyla sürüp giderken zaman zaman Kanuni'nin Hürrem'e söylediği güzel sözlere şiirlere tanık oluyoruz. İşte bu sayfamızda da Kanuni'nin Hürrem'e yazmış olduğu muhteşem bir şiiri ve günümüz Türkçesine uyarlamasını sizlerle paylaşıyoruz......
 8. Burcu Esmersoy Hayatı Hakkında Bilgiler

  Bu konu; Burcu Esmersoy Hayatı Hakkında Bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, ekranların güzel yüzlerinden başarılı sunucu Burcu Esmersoy hayatı hakkında bilgiler veriyoruz sizlere... Miss Turkey 1997 yarışmasında 4. olduktan sonra sekreterlikle başladığı kariyer yelpazesine klip oyunculuğu, spor spikerliği derken dansçılığını da katan Burcu Esmersoy, Romantik Komedi filminde de...
 9. Hürrem Sultan Şah Sultan'a Tuzak Kuruyor!

  Bu sayfa; Hürrem Sultan Şah Sultan'a Tuzak Kuruyor konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, ekranların soluk soluğa izlenen dizisi Muhteşem Yüzyıl'da gerginlikler artmaya devam ediyor. Hürrem bu bölümde görümcesi Şah Sultan'a bir evrak tuzağı kuruyor. Geçtiğimiz bölümde haremde paralarını alamadıkları için isyan eden cariyelere Hürrem Sultan, paralarının ödeneceği sözünü...
 10. Tarihte Nurbanu Sultan Hakkında Bilgiler

  nurbanu sulştan kimdir, nurbanu sultan, nurbanu sultan hayatı Sevgili melekler, Muhteşem Yüzyıl'da yeni sezonun ilk bölümünde tanıştığımız Nurbanu Sultan, Hürrem Sultan ve Kanuni'nin oğulları Sarı Selim'le evlenmiş olan Venedikli bir cariyedir. 1587 yılında ölen ve şu anda İstanbul Ayasofya Camii'nde II. Selim Türbesinde yatmakta olan Nurbanu Sultan hayatı hakkındakiş bilgiler şöyle......
Tags: Add Tags

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. hürrem sultanın burcu

  ,
 2. hürrem sultan hangi burç

  ,
 3. hurrem sultan burcu

  ,
 4. hurrem sultanın burcu nedır,
 5. hurrem hangı burc,
 6. kadın sultanların burçları,
 7. hurrem sultan ne burcu,
 8. sultanların burçları,
 9. hürremin burcu neydi,
 10. hürremin burcu nedir