gebe
  1. büşra.shid

büşra.shid Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    175
    Ödül Puanları:
    0

Hz. Fatıma’nın arzusu

Konu, 'Peygamberler, Evliyalar ve Sahabeler' kısmında büşra.shid tarafından paylaşıldı.

[​IMG] HZ. FATIMA’NIN ARZUSU

Birgün Hazret-i Osman Peygamber efendimize ziyafet vermişti. Hazret-i Ali efendimiz ziyafetten sonra kendi evine geldi. Hazret-i Fâtıma-tüz-Zehrâ onu üzüntülü gördü. Sebebini sorunca da şöyle cevap verdi:

- Ey Fâtıma! Bugün Hazret-i Osman Resûlullahı yemeğe davet etti. Keşke biz de biraz zengin olup davet etseydik!

- Olsun. Biz yine de davet edelim.

- Ey Habibullahın kerimesi, ne ikram edeceksin, hangi yemekleri vereceksin?

- O ALLAHın sevgilisidir. Hak teâlâ ona yemek verir.

Bundan sonra Hazret-i Ali, Resûlullahın huzuruna gitti.

- Yâ Resûlallah! Kerimeniz sizi yemeğe davet ediyor.

- Yalnız beni mi yoksa eshâbımla beraber mi çağırıyor?

Hazret-i Ali, mecbur kalıp şöyle cevap verdi:

- Eshâb-ı kirâm da beraber buyursunlar efendim.

Resûlullah, eshâbı ile kalkıp Hazret-i Fâtıma’nın evini teşrif ettiler. Fâtıma-tüz-Zehrâ’nın (radıyallahü anha) bir tenceresi vardı. Onu ocağa koyup şöyle duâ etti: “Yâ Rabbi! Habibin ve eshâbı, bu miskinin evini şereflendirdiler. Onlara ikram edecek birşeyim yok. Sen onlara ikram ve ihsân et, nimetler ver!”

Hak teâlâ lütf ederek, tencereyi emsalsiz tatlı yemekle doldurdu. Hazret-i Fâtıma, yemeği Resûlullahın huzuruna getirdi. Eshâbı ile birlikte yedikleri hâlde yemek bitmedi. Buyurdular ki:

“Bu yediğimiz yemek Cennet yemeklerindendir.’’

Hazret-i Fâtıma odasına girip Hak teâlâya secde edip duâ etti: “Yâ Rabbi! Şükretmek için kölem yok ki azat edeyim. Bu ümmetin günahkârlarından bir kısmının Cehennemden azat edilmesini diliyorum.”

O anda Cebrâil aleyhisselâm Resûlullaha gelip dedi ki:

-Yâ Resûlallah! Kızın Fâtıma, ümmetinin günahkârları için duâ etti. Hak teâlâ sana selâm söyledi ve buyurdu ki:

“Fâtıma’nın evine gelen 100 erkek ve 100 kadından herbirinin her adımına Cehennemden bir kişiyi azat ettim.’’

Son düzenleme: 12 Ağustos 2011
Hz. Fatıma’nın arzusu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Limon arzusu

Limon arzusu

Limon Arzusu Vaktiyle hamile bir kadın, komşusuna misafir olur. Oturdukları odada dalları limonlarla dolu olan büyük bir limon ağacı görür. Canı limon ister ama bir türlü komşusuna söyleyemez, utanır. Bir ara komşusu mutfağa gidince o, yakasından çıkardığı bir dikiş iğnesini limona batırır ve deldiği yerden limon suyunu emmek suretiyle bu arzusunu tamin eder. Nihayet bir erkek evledı...
  2. Şehadet Arzusu

Şehadet Arzusu

Sa'd Bin Ebi Vakkas anlatıyor: " Uhud savaşında... Bir ara baktım. Abdullah bin Cahş yanıma geldi. Dedi ki: " Şöyle bir kenara çekilsek, ben dua etsem, sen amin desen; sonra istersen sen dua et, ben amin diyeyim olmaz mı?" Ben de davetine icabet ettim ve olur dedim. Bir kenara çekildik. Önce ben dua ettim: " Allah'ım! Bugün benim karşıma güçlü, kuvvetli birini çıkar, onunla...
  3. Hz SÜmeyye...

Hz SÜmeyye...

hz sümeyye hzsümeyye hz sumeyye hazreti sümeyye kimdir Sümeyye!.. Ammar’ın annesi Sümeyye!.. Yasir’in sevgili eşi Sümeyye!.. Mü’minlerin cefakar annesi Sümeyye!.. Ve... Ve İslam’ın ilk şehidi Sümeyye!.. Son mübarek dinin, son mübarek peygamberin ilk şehidi... Evet!.. Evet, türlü işkencelerden sonra Ebu Cehil’in kalbine sapladığı mızrak ile şehadet şerbetini içen Sümeyye. Kocası...
  4. Hz. Ali

Hz. Ali

rüyada hz alinin resmini görmek ALİ İBN EBİ TÂLİB Resulullah'ın amcasının oğlu, damadı, dördüncü halife. Babası Ebû Talib, annesi Kureyş'ten Fâtıma binti Esed, dedesi Abdulmuttalib'tir. Künyesi Ebu'ı Hasan ve Ebû Tûrab (toprağın babası), lâkabı Haydar; ünvanı Emîru'l-Mü'minin'dir. Ayrıca 'ALLAH'ın Arslanı' ünvanıyla da anılır. Hz. Ali küçük yaşından beri Resulullah'ın yanında büyüdü. On...
  5. kurbaların son arzusu? kikikiki

kurbaların son arzusu? kikikiki

Ewet arkadaşlar biliyoruz ki bugün kurban bayramı.... we düşünsenize kurbanlar kesilirken onların da son istekleri sorulsa .. Nasıl diyaloglar çıkardı acaba ortaya.. düşünsene mesela hayvanla kesmeden önce bi diyaloğa girdiniz hayvanı kandırıp kesmek için; Yada son isteğini sordun oda naptı....... kaçtı.... en azından kaçmak istedi :) Yada beni kesmeyin uleyynnnn intihar ederim.... bu...

Sayfayı Paylaş