gebe
  1. gülgüzeli

gülgüzeli Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

hz peygamber hak ve adalet

Konu, 'Peygamberler, Evliyalar ve Sahabeler' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

Şimdi bir de 'kutlu doğum' sahibi (sas) Medine'de yönettiği halkına nasıl hesap veriyor, dünyaya nasıl bir yönetim örneği sunuyordu onu görelim. Efendimiz (sas), mescidinde toplanmış olan halkına yaptığı konuşmasında şöyle sesleniyordu:

- Ey insanlar! Yönetiminizde bulunduğum süre içinde kimin sırtına bir kamçı vurmuşsam işte sırtım, gelsin o da bana vursun!.. Kimin kalbini kıracak bir söz söylemişsem işte kalbim, gelsin o da bana aynı sözü söylesin!.. Kimin hakkını almışsam işte malım gelsin o da benden hakkını alsın!..

Sakın içinizden biriniz demesin ki hakkımı isteyecektim; ama Resulullah'ın darılacağından korktum da isteyemedim. Şunu iyi bilin ki benim inancımda hakkını isteyene darılmak yoktur.

Tam aksine benim en çok sevdiğim kimse, benden hakkını alan yahut da helal eden kimsedir. Ancak bu suretle Rabb'imin huzuruna yönettiğim insanların hakkını yüklenmeden çıkabilirim!..

Bu sözleri dinleyenlerden biri ayağa kalkarak:

-Ya Resulallah der, öyle ise benim zatınızda üç dirhem alacağım var, onu istiyorum!

Bu isteğinden dolayı yanındakiler onu ayıplamadıkları gibi kendisi de hiçbir korku ve endişe hissetmeden ifade eder isteğini. Halbuki diğer yönetimlerde halkın içinde böyle bir isteğin cezası ya ateşe atılmak yahut da halkın gözleri önünde at kuyruğuna bağlanarak dere tepe sürükletip paramparça ettirilmek iken Allahın Resulü bakınız ne diyor bu isteğin sahibine:

- Bu alacağın nereden kaldığını da anlatır mısın?

Adam cevap veriyor:

- Hani size çölden gelen bir fakir yardım istemişti de sizde bulunmadığından ben vermiştim, onu talep ediyorum.

Bu açıklamadan sonra Resulullah'ın (sas) cevabı aynen şöyle oluyor:

- Amcamın oğlu Fazlı! Yoksula yardım eden zatın parasını hemen öde. İkimizi de rahata kavuştur!

Evet... Dünyadaki diğer yönetimler halkına öyle zulüm örnekleri yaşatırken kutlu doğumun sahibi Medine'de insanlara böyle hesap veriyor, dünyaya böyle yönetim örneği sunuyordu!..

Anlaşılan dünya, halen halkına hesap veren bu yönetim örneğini arıyor. Varabilirse bu anlayışa varacak, halkıyla helalleşen yönetimle mutlu olacak...

hz peygamber hak ve adalet konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Peygamberimizin Adaleti

Peygamberimizin Adaleti

hzmuhammed islam dinini yayarken ne tür zorluklarla karşılaşmıştır hz muhammed islam dinini yayarken ne tür zorluklarla karşılaşmıştır hzmuhammet Hakka yönelmek, hakkı lâyık olana vermek, haksızlıktan kaçınmak, herkese eşit davranmak anlamlarına gelen adalet sıfatı Peygamberimizde en mükemmel şekilde mevcuttu. Peygamberimiz dünya işlerinden elini çekmiş, hayattan uzak duran bir insan değildi....
  2. Hz. Peygamber Ve örnekliğinin Mahiyeti

Hz. Peygamber Ve örnekliğinin Mahiyeti

Rasûlullah'ın hayatı, her sınıftaki insan topluluklarına ve insanoğlunun her bir ferdine her zaman en güzel örnek teşkil ettiğinin sayısız örnekleriyle doludur. Onun hayatı, üstün ahlâkın, güzel âdetlerin, asil ve mutedil duyguların ve insanlığı şehvet bataklığına düşmekten kurtaran üstün meziyetlerin hâkim olduğu bir hayattır. Zengin ve varlıklı, fakir ve yoksul, yöneten ve yönetilen, zayıf...
  3. Hz. Peygamberi Neden Sevmeliyiz?

Hz. Peygamberi Neden Sevmeliyiz?

peygamber efendimizi neden sevmeliyiz Prof. Dr. Mevlüt Güngör Bu konu, İslam'ı hayata geçirmek için ayrı bir önem arz etmektedir. Çünkü her şeyimizi kendisine borçlu olduğumuz Yüce Allah, Hz. Peygamberi bize en ideâl bir örnek olarak göstermekte ve kendi zâtını gerçekten sevenleri bu sevgilerini ispat et­mek için Rasûlün'e itâate davet etmektedir. Başka bir vesile ile de bu itaatin...
  4. Peygamber Efendimiz (sav) in Sevgi, Merhamet ve Adalet ile İlgili Sözleri

Peygamber Efendimiz (sav) in Sevgi, Merhamet ve Adalet ile İlgili Sözleri

hak ve adaletle ilgili sözler peygamberimizin insan sevgisi ile ilgili sözleri peygamberimizin sevgi ile sözleri peygamber efendimizin sevgi adaletle Kardeşini güler yüzle karşılaman, kendi kovandan kardeşinin kabına su vermen de birer maruftur.,¬a¿ Tirmizi, Hz. Cabir den rivayet etti kutub-ı sıtte, 2. Cilt Mümin kişi, diğer mümine karşı duvar gibidir, birbirlerini takviye ederler.,¬a¿...
  5. HZ. PEYGAMBER (SAV) namazda okudugu sure ve ayetler..

HZ. PEYGAMBER (SAV) namazda okudugu sure ve ayetler..

HZ. PEYGAMBERİN NAMAZLARDA OKUDUĞU SÛRE VE ÂYETLER Hz. Peygamber'in namazlarda okuduğu sûre ve âyetler, beş vakit namaz ile diğer namazlarda değişiktir. Şimdi beş vakit namazın ilkinden başlayarak geniş bilgi verelim: I- Sabah Namazı Hz.. Peygamber (S.A.V.), sabah namazında uzun mufassal (Tıval-i Mufassal diye adlandırılan) sûrelerden okurdu. Bazen iki rekâtta "el-Vâkı'a" (56/96)...

Sayfayı Paylaş