gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

icra davası için zamanaşımı ne kadar ?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Arkadaşlar acil cevap almam lazım yardım ederseniz, icra davalarında zamanaşımı nedir ? Ne kadar sürede icra davaları zamanaşımına uğrar ?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    İcra davalarında zamanaşımı konusunda yargıtay iki maddeyi esas alıyor. Kanunda dava zamanaşımı için TCK m.66 ve ceza zamaanaşımı için de TCK m.67 uygulanacak deniliyor.Bu maddelere göre zamanaşımı süresi iki yıldır.
    Bu arada dava zamanaşımı başlangıcının şikayet dilekçesinin verildiği tarih değil, sanığa yollanan ihtarlı davetiyenin tebliği tarihi olduğunu da ekleyelim.

Özet olarak; Dava zamanaşımı süresi bir yıl, şikayet süresi üç ay ve ceza zamanaşımının da kesinleşmeden itibaren iki yıl olarak mevcut kanunlarda uygulanıyor...

icra davası için zamanaşımı ne kadar ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürer

anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürer

anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürer nasıl açılır ? Forumunuzdaki Avukat beyin bu soruyu cevaplamasını rica ediyorum. Gördüm soru açayım dedim. Hizmetleriniz için teşekkür ediyorum.
  2. icra davaları ne kadar sürüyor

icra davaları ne kadar sürüyor

Merhaba.Benim sormak istediğim icra davalarının ne kadar sürdüğü. Bir icra davamız var ve benim bazı işlerim için engel teşkil ediyor. Ne kadar sürer acaba ?
  3. icra davaları ne kadar zamanda düşüyor

icra davaları ne kadar zamanda düşüyor

Bir icra davamız var ve ödeme durumumuz da yok. Bu tip davalar ne kadar zamanda düşer bilgi var mı ?
  4. Anlaşmalı Boşanma davası ne kadar sürer?

Anlaşmalı Boşanma davası ne kadar sürer?

Anlaşmalı boşanma,anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürer,anlaşmalı boşanmalarda dava uzar mı,anlaşmalı boşanmada kararın kesinleşmesi ne kadar sürer Anlaşmalı boşanma davası şaşırtıcı bir hızla sonuçlanabilir. Taraflar usuli işlemleri ve yukarıda bahsettiğimiz hususları bildikleri ve bunlara uygun davrandıkları takdirde dava bir oturumda sonuçlanabilir. Duruşma için genellikle dava...
  5. Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer?

Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer?

çekişmeli boşanma,çekişmeli boşanma ne kadar sürer,çekişmeli boşanma davası ,çekişmeli boşanma davası ne kadar sürede sonuçlanır,çekişmeli boşanma davası sonuçları Kesinlikle anlaşmalı boşanma davasından daha uzun. Bu konuda kesin bir süre vermek de zordur. Zira bir davanın ne kadar süreceğini etkileyen çok sayıda değişken vardır. Mahkemenin iş yükü, tebligat durumu, tarafların iddia ve...

Sayfayı Paylaş