gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

İklim değişimine alternatif arayışı

Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Atmosferde en fazla kirliliğe yol açan altı ülke, küresel ısınmayla mücadele yöntemlerini görüşmek üzere Avustralya’nın Sidney kentinde toplandı. Toplantıya katılan ABD, Hindistan, Çin, Japonya, Güney Kore ve Avustralya küresel ısınmaya çevre dostu teknolojilere ağırlık vererek çözüm aramaktan yana.

Toplantıda konuşan ABD Enerji Bakanı Samuel Bodman, küresel ısınmayı azaltmak için özel sektörün alacağı önlemlerin, Kyoto Protokolü ile ülkelere dayatılan önlemlerden daha etkili olacağını savundu.

ABD ve Avustralya, küresel ısınmayı önlemek üzere zehirli gazların azaltılmasını şart koşan Kyoto Sözleşmesi’ne, önlemlerin ekonomik gelişmelerini baltalayacağı gerekçesiyle karşı çıkıyorlar.

Şimdi, bu iki ülke atmosfere her yıl bırakılan karbondioksit ve aaaan gibi gazların yarısından sorumlu olan diğer ülkeleri de yanlarına alarak, gönüllülük temelinde uygulanacak önlemler geliştirilmesini istiyorlar.

Gelişmekte olan ülkeler Çin, Hindistan ve Güney Kore, Kyoto’nun getirdiği kısıtlamalar ilk aşamada sadece gelişmiş ülkeleri bağladığı için kapsam dışında.

Japonya ise aslında evsahipliğini yapmış olduğu Kyoto’ya taraf. Ancak bu girişimde de masada yer alması, her iki safta da açık kapı bırakmak istediği şeklinde yorumlanıyor.

BAĞLAYICI DEĞİL, GÖNÜLLÜ ÖNLEMLER
    Asya-Pasifik Temiz Kalkınma ve İklim Ortaklığı adı verilen girişim kapsamında gündeme getirilen önerilere bir örnek, daha az kirlilik yaratan kömür türlerine yönelmek.
    ABD'liler gönüllü önlemlerin de etkili olacağını söylüyor.

ABD’liler hızla gelişen ve dünyanın en büyük kömür tüketicileri olan Çin ve Hindistan’ın bu yönteme başvurabileceğine inanıyor.

Avustralyalı yetkililer görüşmeler sonunda somut bir sonuç beklemediklerini, amacın görüş alışverişi olduğunu belirtiyorlar.

Çevre örgütleri ise Avustralya ve ABD’nin iki gün sürecek bu toplantıyı kendilerine yönelik tepkileri bertaraf etmek için düzenlediğini savunuyor.

Girişime yöneltilen eleştirilerin başında, çevreyi kirletmeyen teknoloji alternatiflerinin Kyoto Sözleşmesi’ndeki gibi ekonomik teşvikler olmadan uygulanmasının sağlanamayacağı görüşü geliyor.

Çünkü ‘temiz’ teknolojiler genellikle petrol, kömür gibi fosil yakıtlarla işleyen sistemlere göre daha yüksek maliyet yaratıyor.

Kyoto Sözleşmesi 2012 yılına dek gelişmiş ülkelerin zehirli gaz üretimini en az yüzde beş azaltmasını şart koşuyordu.

Anlaşmaya taraf olan ülkeler, 2012 sonrasındaki dönem için alınacak önlemleri bu yıl içinde görüşmeye devam edecek.

İklim değişimine alternatif arayışı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Arayış

Arayış

Yalnızım, hem de çok yalnızım, feryad-u figan etmek istiyorum herkese herşeye. Etrafıma bakıyorum herkes kendi aleminde. Bana bakıyorlar, ama görmüyorlar; figanımı duyuyorlar, ama anlamıyorlar. Arıyorum kendimi, benliğimi, her şeyimi, ama her şeyimi, içimde kopan fırtınaların yanağımdan süzülen gözyaşlarımın sebebini bulamıyorum. Ama biliyorum bir şey var, bana yol gösterecek. İçine girmek...
  2. Mutluluk arayışı.

Mutluluk arayışı.

MUTLULUK ARAYIŞI Sizin için en başta gelen şey nedir? Çocuklarınızı büyütmek mi? Bunu yapmak için hayatta kalmak zorundasınız. İdealinizi gerçekleştirmek mi? Bunun için de hayatta olmalısınız. Dünyayı değiştirmek mi? Gene hayatta olmalısınız. Çok sâde çok açık bir biçimde baktığınızda bunu açıkça görürsünüz: Herhangi bir şey yapmak için...
  3. İklim Savaşları

İklim Savaşları

Toplam 46 ülke ve 2,7 milyar kişi, bugün, küresel ısınma yüzünden, silahlı çatışmalar ve savaşlarla alt üst olma riski yaşıyor. Robin McKie /Atlas Dergisi Bu yalın uyarı, bu hafta, barış grubu International Alert'in (Uluslararası Uyarı) hazırladığı 'Bir Çatışma İklimi' (A Climate of Conflict) isimli raporda yer alacak. Raporda yazılanlara göre, küresel ısınma toprakları aşındırdıkça,...
  4. Erzincan İklimi

Erzincan İklimi

erzincan ın iklimi erzincanın iklimi erzincan ilinin erzincanın iklim özellikleri iklim özellikleri Erzincan ilinin genel iklim yapısı nasıldır? Bunları merak edenler için şimdi iklimiyle ilgili bilgiler geliyor:) Erzincan, karasal iklim özelliğine sahiptir. Ancak, yüzey şekilleri, ovaları ve dağlarla çevrili olması yer yer değişik karakterli iklimlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Doğu...
  5. Kutup İklimi

Kutup İklimi

kutup iklimi, özellikleri, nedir, hakkında bilgi, nerelerde görülür, bitki örtüsü, görüldüğü yerler hakkında bilgiler sunuyoruz bu yazımızda. Kutup iklimi hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler burada Melek'ler. KUTUP İKLİMİGenel olarak Kutup Noktaları'yla 70°–75° paralellerine kadar genişleyen bölgelerde yer tutmaktadır. Yıllık sıcaklık ortalaması 0°C'nin çok altındadır. –25°C ile –30°C...

Sayfayı Paylaş