gebe
  1. birtutamanne

birtutamanne Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    33
    Ödül Puanları:
    0

ilk aşı anne sütü!

Konu, 'Gebelik' kısmında birtutamanne tarafından paylaşıldı.

İlk aşılar Anne sütünün yararları nelerdir

Merhaba kızlar
    Anne sütünün faydaları anlatmakla bitmez hem anneye hem bebeğe yararlıbirçok kısmı vr
    anne sütü ile beslenen bebekler daha zeki oluyormus
    Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Kılınç, anne sütüyle beslenen bebeklerde alerji ve kronik hastalıkların daha az görüldüğünü bildirdi.

Prof. Dr. Kılınç, yaptığı açıklamada, sağlıklı bir bebeğin, hayatının ilk 6 ayında sadece anne sütüyle beslenmesi gerektiğini söyledi. Anne sütünün en önemli özelliğinin, çocuğun yaşı ve durumuna uygun değişim göstermesi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kılınç, şöyle konuştu:

"İlk günlerde anne sütü daha kıvamlı, yağ yönünden daha fakir, mineraller ve bebeği enfeksiyondan koruyan hücre ve antikorlar yönünden daha zengindir. İlerleyen günlerde anne sütü bebeğin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde değişim gösterir. Anne sütünün içeriği, çocuğu enfeksiyonlardan korur. Anne sütüyle beslenen bebeklerde alerji ve kronik hastalıklar daha az görülür. Anne sütüyle beslenenlerde obezite daha azdır."

Prof. Dr. Kılınç, anne sütüyle beslenen bebeklerde gastrointestinal enfeksiyonlar, pnömoni, menenjit, bakteriemi hastalıklarının görülme sıklığının daha az olduğunu vurguladı.

İnek sütüyle beslenen bebeklerde, anne sütüyle beslenenlere oranla diş çürüğünün iki kat fazla olduğunu bildiren Prof. Dr. Kılınç, anne sütünün retinanın gelişmesinde de önemli rol oynadığını belirtti.

Anne sütünün bebeğin yaşama şansını artırdığını, bebeğin en iyi şekilde büyümesini ve gelişmesini sağladığını, bebeğini emziren annelerin de daha sağlıklı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kılınç, bebeğin anne sütüyle beslenmesinin aynı zamanda tasarruf da sağladığına dikkati çekti.

Prof. Dr. Kılınç, ilk 6 aydan sonra bebeğin beslenmesinde ek gıdalara geçilmesi gerektiğini, 1 yaşından sonra çocuğun evde yapılan yemekleri yemeye başlayacağını ve sütle beslenmenin büyük oranda azalacağını belirtti.

Çocukların zihinsel ve fiziksel büyüme potansiyellerine ancak yeterli ve dengeli beslenmeyle ulaşabileceğini, erken bebeklik dönemindeki beslenmenin bebeğin yaşamını programladığını bildiren Prof. Dr. Kılınç, "Doğru beslenme, bebeklerin yaşam pasaportudur’ dedi.

ilk aşı anne sütü! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. anne sütü

anne sütü

Bebeğinizi anne sütünden mahrum etmeyin Anne sütü, sentetik olarak üretilemeyen ve bebeği ilk 6 ayda birçok hastalıktan koruyan maddeleri içermesi (biyolojik üstünlük) yanında anneyle bebek arasındaki eşsiz iletişime imkan veriyor. Son 40 yıldaki araştırmalar anne sütünün beyinsel gelişimden, kemik sağlığına; enfeksiyonların önlenmesinden, kan basıncına bir dizi konuda olumlu etkisi...
  2. İlk Ay Sadece Anne SÜtÜ

İlk Ay Sadece Anne SÜtÜ

İLK AY SADECE ANNE SÜTÜ Sağlıklı bir toplum yaratmanın ilk adımı, öncelikle bebeklerimize sağlıklı başlangıçlar sunarak atılır. Nedir sağlıklı başlangıçlar?... Birincisi, bebeklerimize anne karnında sağlıklı bir süreç yaşatmaktır. İkincisi, onları sağlıklı koşullarda dünyaya getirmektir. Ve üçüncüsü, doğduktan sonra ne olursa olsun onları anne sütünden mahrum bırakmamaktır. Bebekler...
  3. Süt Anne :)

Süt Anne :)

Genç bir kadın, aylardır şantiyede olan kocasına aşağıdaki satırları yazar: 'Sevgilim, Biliyorsun, sen şantiyedeyken nur topu gibi bir bebeğimiz oldu. Sütüm yetmediği için, yavrumuzu besleyebilmek amacıyla bir sütanne tuttum. Yalnız, bu sütannenin zenci olmasından dolayı çocuğumuz, emdiği sütün etkisiyle zaman içinde zenciye dönüştü. Haberin olsun dedim. Bu konuda benim bir suçum olduğunu...
  4. Bebeğiniz için anne sütünün ilk gündeki mucizesi

Bebeğiniz için anne sütünün ilk gündeki mucizesi

anne sütünün önemi faydaları yararları nelerdir buyrun öğrenelim arkadaşlar. Bebek sağlığı için anne sütünün öneminden bahsetmeye gerek yoktur sanırsam. Meleklermekani.com olarak, daha önce sizlere anne sütü nasıl saklanır adlı konumuzda, anne sütünü saklama yöntemleri hakkında öneriler sunmuştuk. Şimdi ise anne sütünün ilk 5 gündeki mucizesinden yani anne sütünün faydalarından bahsetmek...
  5. Anne Sütünün Artması İçin Simit Aşı

Anne Sütünün Artması İçin Simit Aşı

anne sütünü arttıran yyiecekler anne sütü faydaları anne sütünü nasıl arttırım hakkında bilgiler burda melekler. Sevgili hamiş melekler ve doğum yapmış olan melekler sizi çok basit bir tarif yazacamm anne sütünü fazlalaştırıyor arttırıyorr bizzat kendim denedim ailemde herkes yapar bunu resmen sütt akar yanii maşallah tüm anneler anne sütü artsın diye herşei yaparr herşey minik meleklerimiz...

Sayfayı Paylaş