gebe
  1. esena

esena Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38

ilk yardım çıkıklar

Konu, 'Ortopedi' kısmında esena tarafından paylaşıldı.

Bir eklemi meydana getiren kemiklerden birinin, bir dış etki sonucu normalde bulunduğu yerden ayrılmasına çıkık denir. Eklem bağlarının normalde izin vermeyeceği bir harekete zorlanan kemik bağları, aralayarak ya da yırtarak yerinden uzaklaşır. - Eklemin ve vücut uzantısının görünümünde bozukluk - Ağrı nedeniyle kısıtlanmış ya da tamamen ortadan kalkmış hareket
    - Hassasiyet ve şişlik görülmesi çıkık düşündürmelidir.
    Çıkmış bir kemiği, eklem boşluğuna ancak yetkili ve deneyimli bir kişi yeniden yerleştirebilir. Yetkisiz kişilerce yapılan denemeler ise damar-sinir sıkışmalarına, eklem bağlarının düzelemeyecek ölçüde tahrip olmasına, sık sık çıkığın tekrar etmesine (alışkanlık çıkığı) neden olabilir. İlkyardımcın görevi, yetkili ve deneyimli bir sağlıkçıya ulaşana kadar çıkık eklem bölgesini hareketsiz hale getirmektir. Bu amaçla askı, atel ve sargı uygulamaları yapılır

ilk yardım çıkıklar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Çıkık

Çıkık

ayak tarağı çıkığı kol askısı nasıl takılır bacakta kravat nasıl bağlanır omuz askısı takılır Eklem yüzeylerinin kalıcı olarak ayrılmasıdır. Kendiliğinden normal konumuna dönemez. Çıkık belirtileri nelerdir? Ø Yoğun ağrı Ø Şişlik ve kızarıklık Ø İşlev kaybı Çıkıkta ilkyardım nasıl olmalıdır? Ø Eklem aynen bulunduğu şekilde tespit edilir, Ø Kırık yerine oturtulmaya çalışılmaz, Ø Hasta /...
  2. ilk yardım rehberi rehperi

ilk yardım rehberi rehperi

BOĞULMA Böyle bir durumda sudan çıkarılan şahsın, yapay solunumla oksijenasyonu sağlanmaya çalışılmalı ve zaman kaybedilmeden hasteneye kaldırılmalıdır. Boğulma yüzme bilenlerin bile başına gelebilir. Suda boğulanların yalnızca yüzde 50sinin hiç yüzme bilmediği düşünülürse, yüzme bilenlerin de bazı önlemlere uymaları gerektiği anlaşılır. Ozellikle sualtında yüzenlerde duyu kaybı...
  3. İlk yardım çantası içeriği

İlk yardım çantası içeriği

ilk yardım malzemeleri nelerdir ve ne işe yarar ilk yardım çantasında bulunması gerekenler ve ne işe yaradıkları deprem çantasındaki malzemeler yarar deprem sonrası kullanılabilecek bir çantasında neler yer alır sonrası çantası İlk yardım çantasının basit ya da detaylı olması, kullanacak kişinin tıbbi bilgisine ve bir sağlık kurumundan ne kadar uzakta olduğuna göre değişir. Şehir merkezinde...
  4. ilk yardım(kırıklar)

ilk yardım(kırıklar)

kırıklarda yardım el kesilmesinde ilk yardım ilk yardım kırıklar Yüksekten düşen, üzerine bir cisim düşen, trafik kazası geçiren kazazedelerde kırık, çıkık ve burkulmalara sıklıkla rastlanır. Kırıklar, büyük kemik kırıklarında görülebilen iç kanamalar dışında, hayatı doğrudan tehdit etmeyen olaylardır. Bununla birlikte, hatalı yaklaşımlar sonucu bir boyun ya da omurga kırığı olan kazazede...
  5. Yaralanmalarda ilk yardım..

Yaralanmalarda ilk yardım..

yaralanmalarda ilk yardım video kesik pansumanı Yaralanmalarda ilk yardım YARALANMA Deri ve derialtı dokularının hasarına YARA denilmektedir. Yaralanmalarda genellikle ağrı ve fonksiyon kaybı vardır. Yarayı açık ve kapalı olmak üzere iki başlık altında inceleyebiliriz. Her türlü açık yara enfeksiyon için açık bir kapı demektir. O nedenle yaraya hemen müdahale edilmelidir. KAPALI...

Sayfayı Paylaş