gebe
  1. esena

esena Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38

iyiliği emretmek ,kötülüğü men etmek

Konu, 'I-İ' kısmında esena tarafından paylaşıldı.

iyiliği emretmek kötülükten men etmek iyiliği emretmek kötülükten men etmek vaaz İnsanlara dinin emirlerini yapmalarını emretmek ya da istikamet üzere bulunmaları için onlara öğüt vermek Allahü Teala'nın hakkını yerine getirmeye, Dinin yasakladığı, sağduyunun çirkin gördüğü şeylerden insanları men etmek insanları doğru yola kılavuzlaamaya yahut sabredilmesi gereken bir durumun meydana gelmesine, Kötülükle emredip, iyiliği yasaklamak nifak ve bozgunculuğa, İyilikle emretmeyi ve kötülükten sakındırmayı başkalarının işiymiş gibi düşünmek yahut dinin bu emrini - iyi ve iyiliklere destek, kötü ve kötülüklere set çekme vazifesini- ihmal ettiğini görmek şaşkınlığa ve umuni musibete delalet eder

iyiliği emretmek ,kötülüğü men etmek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İyİlİĞe KÖtÜlÜkle KarŞilik Verme

İyİlİĞe KÖtÜlÜkle KarŞilik Verme

İyi kalpli çalışkan bir adam, her sabah evinden çıkar, hükümdarın sarayının önünden geçen yoluna devam ederken, hükümdar bu çalışkan adama bir altın verirmiş. Kendi kazancını yemeyi, başkasının yardımını almamayı prensip olarak kabul eden kanaatkâr adam, bu bir altını getirir, yol kenarında bekleyen bir dilenciye verirmiş. Bir gün dilenci: – Efendi, demiş, siz her sabah bana bir altın...
  2. iyiliğe kötülükle karşılık verme

iyiliğe kötülükle karşılık verme

İyi kalpli çalışkan bir adam, her sabah evinden çıkar, hükümdarın sarayının önünden geçen yoluna devam ederken, hükümdar bu çalışkan adama bir altın verirmiş. Kendi kazancını yemeyi, başkasının yardımını almamayı prensip olarak kabul eden kanaatkâr adam, bu bir altını getirir, yol kenarında bekleyen bir dilenciye verirmiş. Bir gün dilenci: – Efendi, demiş, siz her sabah bana bir altın...
  3. Emretmek

Emretmek

Rüyasinda emir verdigini görmek tahakküme yorumlanir, îbni Sirin'e göre ; rüyasinda istedigi bir iste em-rettigini görmek hayir ve menfaate; ekmek kesmesini emrettigini görmek, kiskançliga, bir kimsenin kendisine "yemek hazirla" diye emretmesini görmek, o kimsenin islerinde basarili olacagina delalet eder. Kendisine bugday satmasinin emir edildigini gör-mek, helal rizk kazanacagina,...
  4. Çekinmekten men etmek

Çekinmekten men etmek

Bir kimseyi rüyada çekinmekten menetmek, iyilikle emredip kötülükten sakindirmaya, akrabalari ziyaret etmeye ve onu isleyen kimsenin nefsini kötülüklerden menetmesine isarettir.
  5. her kötülüğün içinde bir iyilik her iyiliğin içinde bir kötülük vardır

her kötülüğün içinde bir iyilik her iyiliğin içinde bir kötülük vardır

her kötülüğün içinde bir iyilik her iyiliğin içinde bir kötülük vardır Ben küçükken babam bir gün "Her şerde bir hayır vardır" demişti. Ve bununla ilgili Hz. Ali'nin bir hikayesini anlatmıştı. Bende bu hikayeyi sizlerle paylaşıyorum. Çünkü ben yaşamımda ki her kötü olayda, kendimi bu hikayeyle teselli ediyor ve sonunda ki hayrı bekliyorum Melek'ler. Hikaye şöyleydi; Hz. Ali...

Sayfayı Paylaş