gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Kadınlarda adet (regl) Gecikmesi Nedenleri

Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Kadınlarda adet Gecikmesi Nedenleri Kadınlarda Regl Gecikmesi sebepleri

Gebeliğin belirtileri arasında en bilindik olan kimi zaman gebelik harici nedenlerden ötürü meydana gelen regl (adet) gecikmesinin nedenlerini bu konumuzda sizlerle paylaşıyoruz Melek'ler.

Kadınlarda Adet Gecikmesinin Nedenleri

*Öncelikle hipotalamus adı verilen beyin bölgesinden hipofiz bezine bir uyaran gitmeli ve burada FSH ve LH adı verilen iki hormonun uygun seviye ve oranlarda üretilmesi ve kana geçmesi gerekmektedir.
    *Bu iki hormon, olgunlaşmaya elverişli yumurta hücreleri içeren yumurtalık dokusunda folikül gelişimini uyarmalı ve yumurtlama gerçekleşmelidir.
    *Folikül adı verilen yapı içinde üretilen östrojen ve progesteron hormonları rahim iç tabakasında sağlıklı bir kalınlaşmaya neden olmuş olmalıdır.
    *Yumurtlama gerçekleştikten sonra gebelik oluşmamış olmalı ve yumurtlama oluştuktan sonra yaklaşık 14 gün ömrü olan Sarı Cisim ("Corpus Luteum") bu süre sonunda progesteron hormonu salgısını durdurmalıdır.
    *Adet döngüsünün bitimine denk gelen bu dönemde progesteron hormonu salgısının aniden düşmesi neticesinde rahim iç tabakasında gerçekleşen "dökülme" ve bununla beraber oluşan kanama rahim iç tabakasından rahim ağzına, buradan vajinaya, vajinadan da dış ortama akacak yol bulabilmelidir.

Kadınlarda adet (regl) Gecikmesi Nedenleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. adetin gecikmesi geç gelmesinin nedenleri neler arkadaşlarım

adetin gecikmesi geç gelmesinin nedenleri neler arkadaşlarım

3 Aydır adetim nerdeyse gelmiyor gecikiyor, bu gecikmenin nedenleri neler olabilir. Hamile de değilim 38 yaşındayım bu durumda neler yapacağız yada ben neler yapmalıyım ? Bunu sitenizdeki ilgili bölümden konu olarak açıp sabit konu yaparsanız üyeler ve misafirler bu durumu başına gelenleri paylaşabilirler. Bunun dikkate alınmasını istiyorum.
  2. Kadınlarda Regl Gecikmesi Nedenleri

Kadınlarda Regl Gecikmesi Nedenleri

Kadınlarda Regl Gecikmesi Nedenleri nelerdir reglim bir haftadır gecikiyor sizce neden olabilir?
  3. regl gecikmesi

regl gecikmesi

merhabalar,yaklasik iki sene dogum kontrol hapi kullanimindan sonra 22 mart persembe hap almayi biraktim bebek istegiyle ve 3gun sonra regl oldum yani 26mart pazartesi gunu,nisan ayini ortalarinda sankiregl olacakmisim gibi kasiklarimda agrilarim oldu ve goguslerimde siskinlik oldu ayriyetten kahverengimsi cok az camasirimda hafif lekeler gordum bir hafta boyunca,acaba bu gecikmem ve...
  4. Adet Gecikmesi Nedenleri Altında Yatan Hastalıklar

Adet Gecikmesi Nedenleri Altında Yatan Hastalıklar

adet gecikmesi nedenleri, adet gecikmesi tedavisi, adet gecikmesine neden olan hastalıklar Buluğ çağından itibaren her ay düzenli bir şekil de bayanların ayın belli günlerin de gördüğü regl kanaması bazen kişiler de gecikmeler yaşatabilir. Adet gecikmesi nedenleri arasında ilk akla gelen olay kişinin gebe olma olasılığıdır. Fakat her adet gecikmesi hamilelik olasığı taşımıyor. Farklı sağlık...
  5. Adet olmadım ama hamilede değilim neden acaba?

Adet olmadım ama hamilede değilim neden acaba?

Kadın aylık kanamaları yumurtalıklarda büyüyen yumurtanın bir fonksiyonudur. Yumurtayı büyüten hipofiz bezinden salgılanan FSH hormonudur. Yumurta yeterince büyünce ve salgıladığı kadınlık hormonu (estrojen) yeterince yükselince hipofiz bezinden gelen LH hormonu uyarısıyla çatlar ve yumurta tüpe geçer. Yumurtanın yumurtalıkta kalan kabuğu (corpus luteum) progesteron hormonu salgılar. 14 gün...

Sayfayı Paylaş