Kariyer yapmak kadını kanser ediyor!

GREY

Daimi Üye
Üye
Kariyer yapmak kadını kanser ediyor!
Hep kariyer kariyer derdim ama bu da zararlıymış. Zararlı olmayan ne var böyle yaa her şeyin bir zararı var anlaşılan.

Uzun bir eğitim döneminin ardından iş hayatına atılan, sonrasında kariyer yapmak için zorlu bir maratona başlayan günümüz kadınlarının kanser tehdidi altında olduğunu söyleyen Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Teoman Yanmaz:

Tüm bu sürecin sonunda geç anne olunması, iş hayatının stresi, yalıtılmış binalarda geçen hayatlar, dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam ve aşırı kozmetik kullanımı gibi etkenler; kariyer kadınında meme, rahim, cilt ve yumurtalık kanseri oranlarını artırıyor.

Modern hayatla birlikte iş ve sosyal hayattaki rolleri artan kadınların, artık eskisi gibi lise diplomasını alıp, ‘münasip bir talibin’ çıkmasıyla hayattan elini eteğini çekmesi dönemleri geride kaldı. Günümüz kadınları artık üniversiteydi, doktoraydı, yurtdışıydı derken uzun bir eğitim sürecinin ardından asıl 20’li yaşların ortasından itibaren hayata atılıyor. Alınan onca diplomayla maraton bitmiyor, hemen ardından bir de çetin bir kariyer mücadelesi başlıyor!

KARİYER KADININI TEHDİT EDEN 10 ETKEN

1.Çalışma ortamları (kapalı ortamlar, aşırı izole ortam ve bu ortamlarda bulunan radon gazı)
2.Uzun çalışma süreleri (kronik yorgunluk, uykusuzluk)
3.Uykusuzluk ve gece çalışma (melatonin eksikliği)
4.Performans stresi
5.Uzun eğitim hayatı ve bunun sonucunda geç evlilik ve geç çocuk sahibi olma ya da hiç çocuk olmaması
6.Emzirme sürelerinin kısalması
7.Çevre kirliliğinin fazla olduğu ve bir çok karsinojenin bulunduğu metropol kentler
8.Çalışma hayatına eşlik eden dengesiz beslenme (fast-food, atıştırma)
9.Ofis ortamındaki teknolojik ortam ve ağlar (cep telefonları, wireless bağlantılar)
10.Çalışan kadının bakımlı görünmek için kullandığı kozmetik ürünler

KADINLARA KANSERDEN KORUYAN 10 ALTIN ÖNERİ

1-Doğum yapmak için geç yaşlara kalmayın, 30 yaşı geçirmeyin
2-Sedanter hayat tarzından kurtulmak için düzenli egzersiz yapın
3-Mümkün olduğu kadar fast-foodla aranıza mesafe koyun
4-Sigara içmeyin
5-Alkol içmeyin ya da miktarını azaltın
6-Kozmetik ürünlerden mümkün olduğu kadar uzak durun, seçerken kanserojen maddeler açısından değerlendirin.
7-Uykunuza dikkat edin. Günde 7-8 saat uyuyun.
8-Gece uykusuna özellikle önem verin ve karanlık bir odada uyuyun.
9-Evlerinizi ve ofislerinizi mümkün olduğu kadar havalandırın.
10-İş dışında cep telefonu ve wirelesslardan uzak durun.

Geri