Kurşun-Köz-Tütsü Falları

handanca

Daimi Üye
Yönetici
Kurşun-Köz-Tütsü Falları
meleklermekani2-4121.jpg
https://www.meleklermekani.com/vbimghost.php?do=displayimg&imgid=80056

Duyduk duymadık demeyin.. Fal çeşitlerine hergün biryenisi daha ekleniyor.. İşte bunlarda onlardan birkaçı...

Bu üç teknik de cincilik türüne girer; bakıcı, çağırdığı cinlerden istediği bilgileri alır. Tütsüde de, suda ve aynada olduğu gibi, kişilerin yüzlerinin, vücutlarının belirdiğine, bakıcının bunları gördüğüne inanılır.

Kurşunla ve közle bakıcılıktan ise, bu maddelerin, yani köz veya erimiş kurşunun, suya atılması ile aldıkları şekiller yorumlanır. Aynı zamanda o maddelerin suya atılmasıyla, eşikte veya hastanın üstünde duran, hastalığın sebebi sayılan, kötü varlıkları ürkütmek, korkutmak, kaçırmak amacı güdülür.

Demek ki, hem fal, hem de hastalığı iyileştirme işlemleri bir arada yürütülmüştür

Tütsü yoluyla hastalığın sebebini keşfetme tekniğinin en ünlü uzmanları Arab adıyla gösterilen Zenci kadınlardır.

Hastalığın sebebini öğrenme ve hastalığı iyileştirme usûlleri epeyce uzun ve çapraşık işlemleri gerektirirdi. Godya adını alan bakıc. ve yardımcıları, tütsülenme sonunda cezbeye gelirler: "boruları" veya "babaları tutar" evden dışarı - sokaklara, kırlara - çıkıp uzunca bir zaman dolaşarak cinleri toplarlar, sonra tütsü başına gelip cinlerden diledikleri şeyleri sorup öğrenirlerdi.

Bir hastanın iyileşmesi dilendiğine göre, hasta da tütsülenirdi. Godyaların tütsüledikleri hasta kendisi de godya niteliği kazanmış olurdu, yani, hastalıkların sebebini tütsü yoluyla öğrenme ve hastayı sağaltma gücünü.

Tütsü tekniğiyle cinleri çağırma uzmanlığı Zencilere has değildir. "Ocak" olma, yani ya atadan, anadan, ya da yabancıdan "el alma" işlemi ve töreni sonunda edinilen bir yetenektir.

ay ben tütsüleri koku amaçlı kullanırrdım arada..oyyy:abo: fakat bize orta doğulu fizik hocamız (erkek) kurşunun fazla elektriği soğurduğunu söylerdi onun için tepemizde kurşun dökülünce iyi geliyormuş meğer(biz de yaptırırdık da açıklamasının bu olduğunu bilmezdik)..onun için kurşun dökme olayı bana ürkütücü gelmez..suya bile söylediğiniz kelimeler farklı şekiller oluşturuyor dolayısıyla kurşunda da aynı şey bence..onun için kurşunda çıkan şekiller de içimizden düşündüklerimizi yansıtabilir

http://video.eksenim.mynet.com/hakanaktas1978/Suyun-Gizemi/103550/

Son düzenleme:
Geri