gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

laboratuarda bebek ürettiler

Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Kanadalı araştırmacılar, laboratuvarda olgunlaştırdıkları bir yumurtayı önce dondurdular, ardından çözdüler ve suni dölleme yaptıktan sonra bebeğin doğumuna kadarki tüm evrelerini laboratuvarda gerçekleştirmeyi başardılar. Bu şekilde anne karnında döllenmeden ve gelişmeden bir bebek dünyaya getirilmiş oldu. Bugüne kadar bu sürece tabi tutulan yumurtaların, çözüldükten sonra döllenme ve doğum sürecine kadar hayatta kalıp kalmayacakları kesin olarak bilinmiyordu. 3 BEBEK DAHA YOLDA

Kanadalı bilim adamları, Fransa'nın Lyon kentinde düzenledikleri bir basın toplantısında gelişmeyi duyururken, aynı şekilde 3 bebeğin daha dünyaya getirilmeye hazır olduğunu belirttiler. Bilim dünyasındaki bu son gelişmenin, kanser olan veya doğurganlık sorunu yaşayan kadınlara bir umut ışığı olacağı belirtiliyor. Kemoterapinin bir çok kadında kısırlığa yol açmasından dolayı, yeni gelişme sayesinde kanserli kadınlar, yumurtalarını bu şekilde dondurup, kanser tedavisi olabilecek.

20 YUMURTADA DENENDİ

Montreal'deki McGill Yeniden Üretim Merkezi'nden Doktor Hannal Holzer ve meslektaşları, geliştirdikleri bu tekniğin şu ana kadar kanser hastası kadınlarda denenmediği konusunda uyarıda bulundu. Holzer, kendilerinin üzerinde araştırma yaptıkları kadınların, rahim iç tabakasının progesteron hormonuna maruz kalması, sürekli kalınlaşması ve belli bir süre sonra rahim iç tabakasında kanser öncesi değişiklikler oluşmasına yol açan ve hastalık uzun süre devam ettiğinde bu tabakada kanser gelişmesine neden olabilen bir rahatsızlık olan "polistik over sendromu" (PCOS) yaşayan denekler olduğunu söyledi. Laboratuarda incelenen 20 yumurtadan dördünün bu yöntemle "hamile bırakıldığı" kaydedildi.

BİR İLKE İMZA ATTILAR

Dr. Holzer, "Bugüne kadar döllenmemiş yumurtalıklardan alınan yumurtaların, bir tüpte olgunlaştırıldıktan ve ardından camlaştırıldıktan (dondurulduktan) sonra, yeniden çözülmeye maruz kaldığında yaşayıp yaşamayacakları ve başarılı bir şekilde döllenip döllenmeyecekleri ve embriyo transferinden sonra bir hamilelik yaşanıp yaşanmayacağı bilinmiyordu" dedi. Bu araştırmayla bunun yapılabileceğini ilk kez gösterdiklerini kaydeden Holzer, bugüne kadar dört yumurtayı döllemeyi başardıklarını ve bunlardan bir tanesinden de bir bebek "ürettiklerini" söyledi. Ancak Holzer, araştırmanın daha ilk evresinde olduğu konusunda uyarıda bulundu.

KANSER HASTALARINA UMUT

Ulusal Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü Tıbbi Araştırma Konseyi'nden Profesör Robin Lovell-Badge ise "Bu araştırmadaki her evre daha önce ayrı ayrı başarıyla denenmişti. Ancak ilk defa bütün evreler birlikte başarıyla gerçekleştirilmiş oldu" dedi. İngiliz Doğurganlık Cemiyeti sözcüsü Doktor Laurence Shaw ise "Hamilelik çok güzel bir süreç. Ancak hamilelik oranı çok düşük ve çok sayıda yumurtaya ihtiyaç duyulabilir. Bu devrim yaratan teknik doğurganlık sorunu olanlar için çok uygun” dedi.

laboratuarda bebek ürettiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Üretim Mühendisi

Üretim Mühendisi

İmalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde üretilmesine karar verilen bir ürünün üretim yöntemleri ile bu yöntemleri gerçekleştirecek üretim araçlarının tasarımı, uygulanması ve kontrolünde çalışan kişidir. GÖREVLER -Üretilecek bir ürünün imalatı ile ilgili üretim yöntemlerini araştırır, tasarlar, -Üretimde kullanılacak malzemeleri tespit eder, üretim aşamalarını planlar, kalite...
  2. Erkeklere uygulanan laboratuar testleri

Erkeklere uygulanan laboratuar testleri

laboratuar testleri Semen Analizi Sperm örneği vermek için bir cinsel ilişki veya boşalmadan sonra en az 3 gün, en fazla 5 gün sonra (cinsel perhiz) merkezimize başvurmanız istenir. Tetkik için sperm verme saatleri hafta içi her gün ve cumartesi günleri 09:00-16:00 arasındadır. Tetkik sonucunuz size ertesi gün verilecektir. Semen analizi 3-8 hafta ara ile en az 2 kez istenebilmektedir. Daha...
  3. Laboratuar

Laboratuar

Hayırlı evlada, uygun eşe, sadık dosta yahut faydalı ilme delalet eder.Rüyada laboratuar görmek sağlığınıza dikkat etmeniz gerektiğini aksi taktirde çok ciddi bir hastalığa yakalanabileceğinizi işaret eder. Rüyada laboratuar görmek sağlığınıza dikkat etmeniz gerektiğini aksi taktirde çok ciddi bir hastalığa yakalanabileceğinizi işaret eder. Sağlığınıza dikkat etmezseniz çok ciddi bir hastalığa...
  4. Protein Üretimi

Protein Üretimi

Şekil 105: Yeni bir protein üretilmesi gerektiğinde, kendileri de birer protein olan mesaj taşıyıcılar, vücudun ilgili hücrelerine protein talebiyle ilgili mesajı taşırlar. Hücrelerdeki protein üretimi, Allah'ın yarattığı mucizevi olaylardan bir tanesidir. Her hücre, son derece gelişmiş, ileri bir teknoloji ve organizasyona sahip bir fabrika gibi çalışır. Gözle görülmesi imkansız olan,...
  5. Tüp bebek tedavisi öncesi  uygulanan laboratuar testleri nelerdir?

Tüp bebek tedavisi öncesi uygulanan laboratuar testleri nelerdir?

FSH, LH, E2,TSH, PRL ile ihtiyaç duyulur ise DHEAS, Total-Testosteron hormon testlerinin uygulanması tüp bebek tedavisinde başarıyı arttırıcı önemli bir rol oynar. Özellikle bazal (adetin 2. ya da 3. günü) FSH seviyesinin normalden olarak kabul edilen rakamdan fazla (12 ve üzerinde), E2 seviyelerinin 80 pg/ml üzerinde olması “düşük yumurtalık rezervi” ni sorunun tespit edilmesini sağlar....

Sayfayı Paylaş