gebe
  1. BeyazMelek

BeyazMelek Super Moderator

Beğenilen Mesajlar:
    325
    Ödül Puanları:
    63

Lokum kek yapımı

Konu, 'Kekler - Pastalar' kısmında BeyazMelek tarafından paylaşıldı.

Bu konu;lokum kek yapımı ile ilgili bilgi vermektedir.
    Hanımlar çalışan bir bayan olarak hem pratik hem de gösterişli tatlar ararım ve denediğim şeyler genellikle beğenilir. Aynı tarifleri farklı şekillerde sunmayı da severim bu tarifte ebruli kekten arta kalanları değerlendirmeyi düşündüğüm bir tarif. Aslında bildiğimiz keki biraz daha süsleyince lokum kekimiz görsel bir şölen olup ağzımıza layık görünüyor :D:D Pratik tatlar arayan meleklerim için lokum diğer adıyla sürpriz kekin tarifi burada:

4 yumurta
    1.5 su bardağı şeker (265.gr)
    1 su bardağı süt
    1 su bardağının üçte ikisi kadar zeytin yağı
    3 su bardağı un (355.gr)
    2 paket kabartma tozu
    Yarım portakal kabuğu rendesi veya bir tatlı kaşığı vanilya
    Sos malzemeleri
    3 su bardağı süt
    1 su bardağı su
    25 gr. kakao (2 yemek kaşığı)
    5 yemek kaşığı toz şeker
    80 gr. bitter çikolata
    Bulamak için: Hindistan cevizi
    Lokum Kek Nasıl Yapılır?

Öncelikle sosu hazırlayın. Sos için: Çikolata haricindeki bütün malzemeyi tencereye alıp ara sıra karıştırarak kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra 2-3 dakika daha pişirin. Ocaktan aldıktan sonra içine çikolatayı ekleyin ve soğumaya bırakın. Soğurken ara sıra karıştırmayı unutmayın ki kaymak bağlamasın.
    Yumurta ve şekeri kabarana kadar 3-4 dakika boyunca çırpın.
    Sütü ve yağı ekleyip karıştırın. Un ve kabartma tozunu eleyerek ilave edin ve yeniden çırpın.
    Hamuru yağlanıp unlanmış veya pişirme kağıdı serilmiş bir tepsiye dökün. (Sormanız muhtemel olan sorularınıza peşinen cevap vereyim: Bu pişirme kağıdı, diğer kağıtlar gibi değil. Bu kağıdı Almanya’dan Funya kardeşim göndermişti. Yıkayıp defalarca kullanmak mümkün. Belki ülkemizde de vardır ama ben bilmiyorum.)
    Hava kabarcıklarını yok etmek için, tepsiyi yere bir kaç kez vurun.
    Sıcak veya soğuk farketmez, 200 derecelik fırına kekinizi döküp 20-25 dakika kadar pişirin.
    Kek soğuyunca istediğiniz büyüklükte dilimleyin. Mümkün olduğu kadar küçük olması daha iyi olur.
    Kare şeklinde dilimleri sosa hızlı bir şekilde batırıp çıkarın. Bu işlemi çok hızlı yapmalısınız, aksi halde kek bütün sosu içine çekebilir, o zaman kesilince 2 renkli görüntüyü elde edemeyebilirsiniz.
    Sosa buladığınız kekleri bir tepsiye dizin.
    Sonra tek tek hindistan cevizine bulayın. 2 saat kadar dinlenen kekiniz servise hazır.

Lokum kek yapımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Lokum

Lokum

Bakınız;Tatlılar.Rüyada lokum yemek kısa zamanda mutluluk verici bir haber alır. Bu haber sayesinde günleri mutlu geçer demektir. Rüyasında bir kutu lokum alan kimsenin hayatı gönlüne göre olur. Lokum ikram etmek başka insanları sevindirmek demektir. Sevinç verici haberdir.Rüyada lokum yedigini görmek, bugünlerde bir dedikodu isiterek çok üzülecegine delalet eder. Bademli veya fistikli lokum...
  2. buda ben yapımı ıslak kekim

buda ben yapımı ıslak kekim

selam kızlar.. dün cemoş ıslak kek dedi benimde canım istedi yapam dedim.. tarif asinin tarifi ama benim tek kusurum yağı en son koymuş olmam siz listeyi iyi takip edin :D:D yazıyorum malzemeler: 3 yumurta 1.5 su bardağı şeker 2 kaşık kakao 1 su bardağı yağ 1 su bardağı süt 2.5 su bardağı un kabartma tozu ve vanilya umurtalar ve şekeri iyice köpük köpük olana kadar çırpıyoruz :D:D...
  3. Ev Yapımı Meyveli Kek Tarifi Mmmm Nefiss...

Ev Yapımı Meyveli Kek Tarifi Mmmm Nefiss...

Bu konu meyveli kek tarifi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, şöyle çayınızı yudumlarken yanında ev yapımı mis gibi bir kek olsaydı nasıl olurdu ? Hiç fena olmazdı değil mi ? Hele bir de yanınızda hoş sohbetiyle kafa dengi bir de dostunuz olsa tadından yenmez. Hoşsohbetli dost yollayamayız size ama harika bir meyveli kek tarifi verebiliriz diye düşündük ve bu konumuzu açtık....
  4. Pasta Keki Yapımı

Pasta Keki Yapımı

Pasta Tabanı Malzeme Listesi 4 adet yumurta 1 su bardağı un 1 su bardağı toz şeker 2 yemek kaşığı kakao 1 paket kabartma tozu 1 paket vanilya [MEDIA]

Sayfayı Paylaş