Meleklerin Görevleri nelerdir

Konu, 'Kadın Ve İslam' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi



  rıdvan meleği rıdvan meleğinin görevi malik meleğinin görevi melekler ve görevleri nelerdir meleklerin görevleri nelerdir Evet meleklerim, Yüce Yaradan'ın Nurdan yaratığı melekler ve özelliklerini paylaşıyoruz.

  MELEKLER
  İmanın şartlarından ikincisi meleklere inanmaktır. Melekler, nurdan yaratılmış varlıklardır. Onlar yemezler, içmezler, erkeklik ve dişilikleri yoktur.
  Melekler, Allah'ın sevgili kullarıdır. Allah'ın emirlerini kusursuz yerine getirirler, hiç günah işlemezler.
  Yüce Allah, varlıkları çeşitli şekillerde yaratmıştır. Bunlardan kimisi bizim görebileceğimiz, kimisi de göremiyeceğimiz şekildedir. İnsan, bazı varlıkları göremiyor. Çünkü, insanın gözü her şeyi görebilecek durumda yaratılmamıştır, görme yeteneği sınırlıdır.
  Meselâ; çok küçük bir cismi göremediğimiz gibi; havayı, rüzgârı, rûhumuzu ve aklımızı da göremiyoruz. Telden geçen elektrik akımı da görülmüyor. Halbuki göremediğimiz bu şeylerin var olduğunu biliyoruz. İşte melekler de var olduğu halde görülmeyen varlıklardır.
  Melekler nurdan yaratılmış lâtif varlıklar oldukları için biz onları göremiyoruz. Fakat meleklerin varlığına inanıyoruz, çünkü meleklerin varlığını Allah Teâla Kur'an-ı Kerim'de haber vermiş, Peygamber Efendimiz de melekleri hem görmüş, hem de bize bildirmiştir. Yüce Allah'ın ve sevgili Peygamberimizin bildirdiği her şey doğrudur. Bu sebeple biz, meleklerin varlığına kesin olarak iman ediyoruz.
  Melekler: yerde, göklerde, çevremizde ve her yerde bulunurlar. Sayılarını ancak Allah bilir. Her birine Allah'ın verdiği görevler vardır. Bazıları devamlı olarak Allah'a ibadet eder. Bazıları da kâinatın tertip ve düzeni ile vazifelidirler. İnsanların gücünün erişemiyeceği büyük işler yaparlar. İnsanlara iyiliği telkin eden, kötülüklerden koruyan, sıkıntılı zamanlarda müminlerin yardımına gönderilen melekler de vardır. Yüce Allah, meleklerin varlığı ile sonsuz kudretini göstermiştir.


  BÜYÜK MELEKLER VE GÖREVLERİ
  1) Cebrâil: Meleklerin en büyüğüdür. Görevi: Allah ile peygamberler arasında elçilik yapmak, Allah'ın kitaplarını peygamberlere getirmektir. Kitabımız Kur'an-ı Kerim'i Allah'tan Peygamberimize getiren Cebrâil'dir.
  2) Mikâil: Tabiat olaylarının idaresi ile görevlidir. (Yağmur yağması, rüzgâr esmesi, ekinlerin bitmesi v.s. gibi)
  3) İsrâfil: Kıyametin kopması ve insanların öldükten sonra tekrar dirilmeleri ile görevlidir.
  4) Azrâil: Ömrü sona eren insanların canlarını almakla görevlidir.
  Bu dört büyük melekten başka, diğer meleklerden bazıları da şunlardır:
  Kirâmen Kâtibin: Her insanın biri sağında, diğeri solunda iki melek bulunur. Bunlara Kirâmen Katibin denir. Sağındaki melek, insanın yaptığı iyi işleri, solundaki ise kötü işleri yazar. Böylece her insana ait iyiliklerin ve kötülüklerin yazıldığı "Amel defteri" meydana gelir.
  Münker ve Nekir: Bunlar, öldükten sonra kabirde insanlara soru sormakla görevli meleklerdir.
  Rıdvan: Cennetteki meleklerin başkanıdır. Mâlik: Cehennemde görevli olan meleklerin başkanıdır

   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye



  Cevap: Meleklerin Görevleri nelerdir
  allah hepimizi cehenneme gitmekten korusun
   
 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru



  evet yha :(
   
 4. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru



  Âmin de bari evt yha :( ne demek hergele.Hem güzelim Türkçe'mizi kötü kullanıyorsun hemde bi Âmin,Allah Razı Olsun demeyi bilmiyorsun
   
 5. Rıdvan

  Rıdvan Forum Okuru



  Rıdvan Benım İsmim :) Çok qüzel Bir İsim RıDVaN ReiS :)
   
 6. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru



  Amin !!!!!!!!!!
   
 7. Kamil

  Kamil Forum Okuru



  amin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   
 8. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru



  amin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   
 9. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru



  Amin..........
   
 10. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru



  amin amin amin amin amin amin amin amin amin amin amin amin amin amin amin amin amin amin amin amin amin amin amin amin amin amin amin !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   
 11. kediliDeli

  kediliDeli Yeni Üye



  Ağzımızın etrafında da melekler bulunur. Bunların görevi biz uyurken yılan, akrep, haşare gibi bize zarar verecek hayvanların ağzımızdan içeri girmesini engellemek..
  Allah'ın yarattıklarına karşı merhameti ne kadar çok...
   
 12. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru



 13. ßéRaT

  ßéRaT Forum Okuru



 14. irem sude

  irem sude Forum Okuru



  ....

  amin! Allah hepimizi cehennem azabından korusun.(münker ve nekir meleklerinin sorucağı soruları bilelim lütfen :)
   
 15. KRALSANOL

  KRALSANOL Forum Okuru



  allah hepimizi ıslah etsin
   
Meleklerin Görevleri nelerdir konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Meleklerin Özellikleri nelerdir ?

  meleklerin özellikleri nelerdir meleklerin özellikleri ve görevleri ve görevleri nelerdir meleklerin özellikleri meleklerin görevleri meleklerin özellikleri ve görevleri Evet sevgili meleklerim, meleklerin özelliklerini meleklerin varlığı ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Bilgisi olmayana işte bilgi - Devamlı olarak Allah’a ibadet ve itaatle meşgul olurlar, - Iyilik yaparlar,...
 2. Kaymakamın görevleri nelerdir ?

  Kaymakamlar ne yaparlar ve asli görevleri nelerdir ? Teşekkür ediyorum.
 3. Kaymakamların Görevleri Nelerdir?

  kaymakamın görevleri nedir nelerdir ilçe yönetimi nasıl yapılır ile ilgili bilgiler burada melekler Daha önce forumumuzda TC.Devletinin idari kuruluşları hakkında bilgiler vermiştik melekler :) Bu konumuzda ise kaymakamın görevlerinden bir kez daha bahsetmek istiyoruz sizlere; Kaymakamın Görevleri : Kaymakam görevlerini bağlı olduğu ildeki valinin denetimi altında yürütür. Başlıca...
 4. Müezzin görevleri nelerdir

  müezzin görevleri nelerdir müezzinin görevleri neleridr müezzin ne demektir hepsini bu yazımızda öğrenelim arkadaşlar. Günde beş vakit bizi namaza davet eden din adamları müezzinin görevleri nelerdir bu yazımızda öğreniyoruz Melek'ler. Müezzin sadece ezan mı okur, müezzin görevleri nelerdir buyrun öğrenelim. Müezzinin vasıfları nelerdir? Kimlerin ezan ve ikamet okuması caiz değildir?...
 5. Antrenörün görevleri nelerdir

  arkadaşlar » Antrenörün görevleri nelerdir bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlarımdan ricamdır.
 6. Koruyucu meleklerin isimleri nelerdir ?

  Hangi melekler koruyucudur hangileri insanları korurlar bunların bana isimleri lazım teşekkür edoyrum.
 7. Meleklerin isimleri ve özellikleri görevleri

  meleklerin isimleri meleklerin görevleri meleklerin özellikleri Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda Melek'lerin isimlerini, görevlerini ve ayrıca özelliklerini sizlerle paylaşıyor ve Melekler hakkında merak ettiğiniz, bilmediğiniz ve bilmek istediğiniz tüm bilgileri aktarıyoruz. MELEK NEDİR? Melek, Allah tarafından yaratılmış, erkeklik ve dişilikleri olmayan ve Allah’a...
 8. Kızılayın görevleri nelerdir?

  Kızılayın görevleri nelerdir? Lütfen bununda konusunu açın.
 9. AKUT'un görevleri nelerdir ?

  AKUT'un görevleri nelerdir ? Bu konuda bana bilgi verir misiniz lütfen!
 10. Meleklerin Görevleri ve Özellikleri

  bu konu meleklerin görevleri ve özelikleri hakkında bilgilere yer vermektedir. Herhangi bir cinsiyeti olmayan ve nurdan yaratılanmübarek varlık olan meleklerin görevleri hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri sizler için bu yazımız da paylaşıyoruz. Meleklerin görevleri ve özellikleri ile birlikte 4 büyük melek hakkında detaylı bilgiler sizlerle... MELEK NEDİR? Melek, Allah tarafından...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. rıdvan malik meleklerinin görevleri

  ,
 2. ridvan ve malik meleklerinin

  ,
 3. rıdvan-ı malik melekleri kimdir görevleri nelerdir