gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

mesanenin nöromusküler disfonksiyonu nedir

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

mesanenin nöromusküler disfonksiyonu nedir nedemektir doktorum söyledi araştıram dedim ama bulamadım ne anlatılıyor burada ne denilmek isteniyor yani ?

2. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    960
    Ödül Puanları:
    113
    Merhabalar değerli misafirimiz,
    Mesane iç yüzü düzgün bir mukoza (iç yüzünü döşeyen özel doku) ile kaplı, ince bir adale tabakasından oluşan balon gibi içi boş bir organdır. Karnın alt kısmında pubik kemiğin hemen arkasında yer alır.

Mesanenin fonksiyonu idrar depolamaktır. Böbrekler kandaki atılması gereken maddeleri ve suyu atmak üzere normalde günde 1,5 – 2 lt ye yakın idrar oluştururlar. Oluşan idrar böbreklerden mesaneye üreter denilen iki dar tüp ile taşınırlar. Mesane doldukça gerilir ve normalde yaklaşık 400cc idrar depolar. Bu hacmin yarısına yaklaşılınca idrar yaparak mesaneyi boşaltma isteği duyulmaya başlanır. Kapasitesinin çok üstünde idrarı gerilerek depolama yeteneği vardır ancak bu durum ağrı oluşturur.

İdrar yapma olayı, sfinkter denen ve mesane tabanında dairesel yerleşen adale tarafından kontrol edilir ki bu sfirikter normalde idrar akımını durduran, idrar kaçmasını engelleyen bir yapıdır. Sfinkter, balonun ucundaki bir bağ gibi genelde kapalıdır, böylece idrar kaçırma engellenir. Sfinkteri gevşettiğimizde mesane çıkımı açılır ve aynı zamanda mesane duvarındaki adale kasılır ve idrarı dışarı iter. İdrarın tümü boşaldığında, sfinkter yeniden kapanır ve mesane duvarındaki kas kasılması biter ve gevşer.

Mesanedeki idrar vücut dışına üretra denilen küçük bir tüple atılır.(üretra erkekte penis içinde seyreder penis ucundan açılır, kadında daha kısadır ve vajenin hemen yukarısına açılır.)

mesanenin nöromusküler disfonksiyonu nedir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Neden?

Neden?

Günün son dersinin sonuna gelinmişti. Öğrenciler çıkmak için sabırsızlanıyordu. Defter ve kitaplarını çantalarına koydular. Zil çalar çalmaz, dışarı çıkmak için hazırdılar. Yalnız, Ali hazırlanmamıştı. Gecikmek için de elinden geleni yapıyordu. Nihayet zil çaldı. Öğrenciler bir anda kapıya yöneldi. Ali, yerinden kalkmadı. Ağır ağır eşyasını topladı. Bir yandan göz ucuyla öğretmenine bakıyor,...
  2. Neden...!

Neden...!

Bu güzel sitede neden radyo yayını yok ...?
  3. Neyse...

Neyse...

Aldığın her nefesin sana beni hatırlatacak.... Gittiğini sanma yerin bende ebedi kalacak... Gözlerinin baktığı her yerde gözlerim olucak... Adını aşkta bir kez kanatmamış Sevişmelerine hiç duygu katmamış Zalim düş... Yokluğunu çağırıyorum iki ucu yanık kağıtlardan Bitmemişliğin tükenmişliği başladı artık Zaman dudaklarıma bant Ellerime halat bundan böyle. Adını yalan aşklarda dağlayacak...
  4. Yumurtlama problemleri (Ovulatuar disfonksiyon)

Yumurtlama problemleri (Ovulatuar disfonksiyon)

kısırlık nedir,kısırlık nedenleri,kısırlık tedavisi,yumurtlama bozuklukları,yumurtlama problemleri,yumurtlama tedavisi hakkında bilgiler İnfertilite yani kısırlık, bir yıllık korunmasız ve düzenli cinsel ilişki olmasına rağmen gebelik oluşmamasıdır. Çiftlerin yaklaşık %85’i bu bir yıllık sürenin sonunda gebe kalabildiği için herhangi bir araştırma ya da tedaviye başlamadan önce bu...
  5. Mesanede sürekli idrar varmış gibi basınç hissi

Mesanede sürekli idrar varmış gibi basınç hissi

İdrar kesesinin sinirlerinde hastalık sonucu depolama ve boşaltma işlevlerinin bozulması sonucu gelişen klinik tabloya nörojen mesane (NM) denir . İdrar kesesi asıl görevi yeteri miktarda idrarı düşük basınçlı olarak depolayıp uygun yer ve zamanda boşaltmaktır.Aşağıdaki şekilde ,normal işeme esnasında alt idrar yolunun çalışması gösterilmektedir.Nörojen mesanede bu ritim bozulmaktadır,buna...

Sayfayı Paylaş