gebe
  1. siyahinci50

siyahinci50 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    66
    Ödül Puanları:
    28
    eşim ve çocuklarımın oldu heryerde yaşarım

NEVŞEHİR örf adetlerimizi tanıtıyorum (YÖRESEL YEMEKLERİMİZ)

Konu, 'İç Anadolu' kısmında siyahinci50 tarafından paylaşıldı.

Nevşehir ve yöresi yemeklerinin malzemeleri pek fazla olmamakla birlikte bölgesel denebilecek yemekleri vardır. Genellikle et tüketimi fazladır. Yörede sebzeciliğe de önem verildiğinden birçok sebzeyi kendileri yetiştirmekte ve yemeklerinde kullanmaktadırlar. Bölge, şarapları ile de ünlüdür. Yöre mutfağından bazı örnekler aşağıdadır: Çorbalar: tarhana, düğü, kesme, sütlü, patates çorbaları ve katma aşı.
    Yemekler:
    ağpakla (fasulye, kemikli et) , soğanlama, dıvıl (patates ve bulgur), cacık, ayva dolması, çanak (et ve sebze) ,Nevşehir tavası (et) , zerdi pilavı, sızgıt (kışlık et kavurma), kömbe (bazlama) , kışlık ekmek (yufka), pastırma, sucuk.

Tatlılar:
    Bulama (un, pekmez, ceviz) , aşure, irmik tatlısı, dalaz (yumurta, süt, un, yağ, bal veya şeker), aside (un, pekmez veya şeker), hoşaf. Yörede kaliteli şarap üretimi de yapılmaktadır.

narçiçeğimm ve ASİMELEK bunu beğendi.
  2. ASİMELEK

ASİMELEK Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2.192
    Ödül Puanları:
    113
    aa ilginç yemekleri varmış hiç duymadıklarımda var :D:D
    teşekürler canım:D:D +rep

siyahinci50 bunu beğendi.
  3. narçiçeğimm

narçiçeğimm Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    273
    Ödül Puanları:
    63
    canım memleketim çok özlemişim

siyahinci50 bunu beğendi.
NEVŞEHİR örf adetlerimizi tanıtıyorum (YÖRESEL YEMEKLERİMİZ) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Örf -Adet -Gelenek -Görenek

Örf -Adet -Gelenek -Görenek

örf ve adetlerimize örnekler örf ve adetlerimiz örnekler asker uğurlama adetleri adetlerimize gelenek görenek adet ÖRF Örfler,çoğu zaman toplumun katı beklentileri olarak nitelenen birtakım örnek tutum ve davranışlardır.Örfler, aynı zamanda toplumu,herhangi bir değer sisteminin bünyesini oluşturan temel taşlarını da temsil ederler.Bu değerler sistemi,toplumsal yapının durumuna göre giderek...
  2. Nevşehir Yöresel Yemekleri

Nevşehir Yöresel Yemekleri

nevşehir yöresel yemekleri nevşehirin yöresel yemekleri nevşehir nevsehir yöresine ait yemekler Nevşehir Yemekleri,nevşehirin yemek kültürü,nevşehir yöresel yemekleri,nevşehir yöresine ait yemekler,nevşehirin meşhur yemekleri,nevşehir Nevşehir ilinde yapılan yöresel yemekler ve tariflerini paylaşıyorum kızlar... Nevşehir ve yöresi yemeklerinin malzemeleri pek fazla olmamakla birlikte...
  3. NEVŞEHİR örf adetlerimizi  tanıtıyorum    (DOĞUM)

NEVŞEHİR örf adetlerimizi tanıtıyorum (DOĞUM)

RF-ADET-GELENEK-GÖRENEKLERİ DOĞUMGeçmişten günümüze değin toplumların varoluşunu esasını teşkil eden insan olgusunun varedilmesine, bunun yanında varolmasının sınırlanması ve gelecek yaşam için başlangıç ve hazırlık dönemi olması niteliğini taşıyın komple bir oluşum olan doğum olayı etrafında gelişen geleneksel uygulamalarla ilgili, Nevşehir ve çevresindeki tespitlerden bazıları aşağıda...
  4. NEVŞEHİR örf adetlerimizi  tanıtıyorum    (SÜNNET)

NEVŞEHİR örf adetlerimizi tanıtıyorum (SÜNNET)

SÜNNETDini bir hükmün yerine getirilmesi amacıyla erkek çocukların ****** organındaki sünnet derisinin kesilmesi işlemidir.Toplumca erkekliğe atılan ilk adım olarak görülen sünnet etrafında oluşan gelenekler bakımından, dini ve milli hüviyette bir sentez oluşmuştur.Dini bakımdan normal sünnetin yanında "Peygamber Sünneti " diye bilinen ikinci bir kavramda vardır.Bu türden sünnet,...
  5. NEVŞEHİR örf adetlerimizi  tanıtıyorum    (DÜĞÜN)

NEVŞEHİR örf adetlerimizi tanıtıyorum (DÜĞÜN)

EVLENMEKişi hayatında ferdi sorumluluktan, ailevi sorumluluğa geçilen önemli bir rol ve statü değişikliğidir. Evlenebilmek için maddi ve manevi yönden kişiler uzunca bir hazırlık dönemi geçirmek durumundadır. Nevşehir yöresin de, kızlar için evliliğe hazırlık, Annesi tarafından başlatılır.Kendisi ise 12-13 yaşları civarında Annesine iştirak eder.Bu dönem içerisinde geleneğin gerekli kıldığı...

Sayfayı Paylaş